Günün Tarihi:19 Nisan 2021

Aile fedakârlıkla kurulur’


Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM), ve Kadın ve Aile Araştırmaları Merkezi (SAÜKAM) ile birlikte düzenlenen konferansa katılan Prof. Dr. Saffet Köse, “Aile dediğimiz şey fedakârlık üzerine kurulur” dedi.

Günümüz ailesi

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda yapılan konferansta “Günümüz Ailesi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konusu ele alındı.  Konuşmasına Mehir Vakfı’nı tanıtarak başlayan Saffet Köse, “Evlenmek isteyen herkese kapımız açık” diyerek, nişanlı olup da evlenemeyen gençleri evlendirdiklerini ve bugüne kadar 28 bin gencin evliliğine vesile olduklarını söyledi. Modernliğin kendisini din karşıtı olarak tanımladığını belirten Köse, sosyologların modernliği “tanrının tahtına insanın oturması” şeklinde tanımladığını söyledi.

Örnek

Bütün ilahi kitapların tamamında insanın en zayıf noktasının cinsel arzuları olduğunu ifade eden Köse,  “Mesela Kur’an-ı Kerim Hz. Yusuf’u örnek veriyor. Peygamber olmasına rağmen Züleyha’nın hislerine cevap verecekti. Fakat Allah peygamberin davranışlarının insanlara delil olduğu için onu bu kötülükten koruyup engelledi. Yani ‘Peygamber bile bu konuda zayıf düşebiliyorsa dikkat etmek gerekir’ mesajı veriyor. Modern dünya bu cinsel hazzı serbestlik üzerine kuruyor. Fakat din bunu nikâhla meşrulaştırıyor ve nikâhsız birleşmeleri yasaklıyor. Aile hayatının sağlıklı, kalıcı, mutlu bir şekilde devam etmesi için Kur-an’ı Kerim üç kavram söylüyor: Rahmet, meveddet, sekinet. Aile içinde bireylerin birbirlerine olan olumlu davranışların hepsi ibadettir.”

İyi niyet olmalı

Prof. Dr. Saffet Köse, aile kurumu ve eşler arasındaki bağlılık konusunda ise, “Aileler kurulurken asıl olan şey gerçekten iyi niyetle evlenmek isteyip Allah’tan yardım dilemektir. Fakir ise Allah onu zenginleştirir. Bunun dünya kadar örneği var. ‘Sen kocana cariye ol, o sana köle olsun’ sözü vardır. Eşine öyle bir bağlan ki birbirinizi köle-cariye gibi hissedin. Aile dediğimiz şey fedakârlık üzerine kurulur. Muhabbetin olduğu yerde hak davası olmaz” dedi.  Program SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın SASGEM adına hediye takdimi ile sona erdi.

2 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 535 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU