Günün Tarihi:13 Nisan 2021

‘İki üniversite dezavantaj getirecek’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu, Sakarya Üniversitesi’nin kendi içinde ikiye bölünerek ikinci bir üniversite olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin kurulmasının avantaj getirmeyeceğini, dezavantaj getireceğini söyledi.

Plansız ve bütçesiz

Gündem maddelerinin meclis üyelerince görüşüldüğü toplantıda meslek komitelerinin sorunları ve dilek temenniler bölümünde kürsüye gelen meclis üyeleri sektörel sorunları ve şehirle ilgili gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Meclis Üyesi Tunç Özüuğurlu da, Sakarya Üniversitesi’nin kendi içinde ikiye bölünerek ikinci bir üniversite olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin oluşturulması konusunu değerlendirerek  “Bu bölünme bence bütçesiz, plansız yapıldı. Bu bölünmenin bizlere avantaj getirmeyeceğini, dezavantaj getireceğini biliyoruz. Onlarca üniversitemizden mezun olan, kapasitesi olan, iş arayan mezunlarımız var. Ancak hepsinin beklentileri çok yüksek ve ülkemiz bu beklentileri karşılayabilecek üretim dinamikleri hareketli değil. Yeri dersliği olmayan öğrenciler, alanı bütçesi olmayan bir üniversitede nasıl eğitim olur. Bu eğitimin çıktısı nasıl olur. Gerçekten böyle bir bölünmeye ihtiyaç olup olmadığı her yöneyle tartışılıp gerekirse birleşilebileceğini düşünüyorum” dedi.

Veterinerlere destek

15. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ekrem Seçgin, geçtiğimiz günlerde et ve et ürünlerinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili yerel ve ulusal basında çıkan haberlere değindi.  Seçgin 15. meslek grubunda yer alan veteriner hekimlerin talepleri üzerine bu konuda değerlendirme yapma gereği duyduğunu ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basında et ve et ürünleri ile sansasyonel gerçek haberler çıktı. Bu ürünlerin sahte ve taklitlerinin satılması tüketici olarak hepimizi üzmüştür. Bizlere ulaşan ve bu kürsüde onların da sesini duyurmamızı isteyen veteriner hekimlerimizin görüşleri ve sitemleri bulunmaktadır.”

Denetim

Seçgin, “Veteriner hekimlerimiz yeteri kadar temsil edilmediklerini ve seslerini duyuramadıklarını belirtiyorlar. Özellikle yaşanan olaylar sucuk ve köfte imalathanelerinde denetlenme olmadığını gösteriyor. Bu özel imalathanelerde özel et muayene veteriner hekimler bulundurulmalı. At ve eşek kesimi hiçbir mezbahanede yapılmaz. Bu bölgeler ilçe zabıta ve kolluk kuvvetlerinin sorumluluğunda olan alanlardır ve gıda ürünlerinde sahtecilik yapanlar büyük ceza almalıdırlar.  Mevcut mezbahalar hijyenik açıdan belediyeler ve tarım il müdürlükleri tarafından denetlenmelidir. Buralarda tarım il ve ilçe müdürlüklerinden görevlendirilen veteriner hekimler kesim saatlerinde mutlaka bulunmalıdır. Sabah 6’da kesim olacaksa o saatte orada olmalılar tabi bunu sağlamak çok kolay değil. Veteriner hekimlerin çalışma şartları iyileşmelidir. Hastalık durumunda çiftlik karantinaya alınmalıdır. Üretici de böyle durumda mağdur olmaz.  Hayvan sigortaları özendirici şekilde ücretleri makul sınırlarda belirlenmelidir. Sonuç olarak denetim çok önemlidir.”

Hafriyat sektörü

17. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise, “Meslek Komitemiz içerisinde bulunan hafriyatçı sektörü temsilcileri, geçmişte usta-çırak ilişkileriyle geleneksel manada kendi sektörlerinde eleman teminini gerçekleştiriyorlardı. Ancak zorunlu eğitim yaşının yükseltilmesi nedeniyle geleneksel yapıda insan gücü temininde zorluklar yaşanmaya başladıkları ifade ediliyor. Bu konu ile iştigal eden üyelerimiz bu nedenle meslek liselerinde iş makineleri eğitimi bölümlerinin açılması ve açılan bölümlerde okuyacak öğrencilerin yıl boyunca ilgili firmalarda eğitim görmelerini talep ediyorlar.”

Bilişim

31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık, “Türkiye Bilişim Federasyonu, Sakarya Bilişim Sektörü Derneği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın desteği ile bir zirve gerçekleştirdik. Etkinliğimizdeki en büyük sonuç bilişimin, bilişim sektörünün öne çıkarılması ve talebi artırmaktı. Bizler bilişim sektöründe şehrimizin payını artırmak, bilişim üssü olmasını sağlamak için çalışmalar yapmalıyız. Bizler yazılım kodlama yaşının eğitimde daha da aşağıya çekilmesi yönünde çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi.

Hasar ve dönüşüm

 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül ise, depremde hasar almış binalarla ilgili değerlendirmede bulunarak, “1999 depreminden bu yana çok büyük bir deprem yaşamadık. Depremden sonraki süreçte yapılan yapılar yeni bir yönetmeliğe uygun olarak yapılmaya başlandı. Sakarya’nın kendi içerisinde yapması gereken özel bir çalışma var. 99 depreminde hasar almış ancak ayakta kalmayı başarabilmiş, risk taşıyan 4-5 katlı yapılar var. Sakarya’nın bir şekilde bu yapılardan kurtulması ve bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda kentsel dönüşüm yasası çıkarıldı. Bu konu belediyelerin elini güçlendirmek içindir.  Ancak kentsel dönüşüm yasası şehrimizde iyi bir şekilde uygulanmalı. Alan bazında yapılan kentsel dönüşümler olumlu bir sonuç vermez çünkü eski imarımız 5 katlı yeni imarımız 3 katlıdır. Bu yüzden kentsel dönüşüm uygulaması ilerleyemiyor. Bina bazında kentsel dönüşüm yapılabilir. Yıkılarak yeni yönetmeliğe uygun aynı katlı fore kazıklı yine 5 katlı bina imarı verilebilir. Ancak gerekli dayanıklı temel sistemleri üzerine depreme dayanıklı bina yapılacak şekilde imar verilerek bu sorunun da üstesinden gelinebilir.”

 Parsel bazlı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, “ Depremi yaşayalı 20 yıl olmasına rağmen, inşaat mühendisi olmam sebebiyle şehir merkezinde girmediğim ve aileme de ‘sakın girmeyin’ dediğim bir çok bina var. Az hasarlı, orta hasarlı denilerek güçlendirme yapıldığı gözüken birçok bina tehlike oluşturuyor. Adapazarı Belediye Başkanımıza Allah kolaylık versin. İşi çok zor bu kentsel dönüşüm konusunda. Çünkü alan bazında kentsel dönüşüm yapmak çok zor gözüküyor. Alan bazında yapmayı beklersek 20 sene daha bekleriz parsel bazında başlamak lazım. Hiç değilse parsel bazında bina bazında yapılabilir. Adapazarı merkezde özellikle belli mahallelerde kentsel dönüşüm özellikle yapılmalı. SATSO olarak ne destek vermek gerekiyorsa verelim.” diye konuştu. Başkan Yardımcısı Gün ayrıca planlı bir kentsel dönüşüm ile sanayi çarşılarının da rehabilite edilmesi gerektiğini bu konuda yapılan çalışmaları desteklediklerini vurguladı.

Arazi toplulaştırması

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan Meclis Üyesi Turgay Çelik ise, “Karasu Limanımız şehrimize çok katkı sağlayacak. Kapasitesinin daha da artırılması için de çalışmalar başlatıldı. Lojistik konusunda limanımız oturmuş bir vaziyette ancak depolama konusunda halen daha sıkıntılar mevcut. Yatırımcı arkadaşlara limanımızda depolama alanlarına ciddi ihtiyaç olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Diğer bir konu olarak da arazilerde toplulaştırma konusunda ciddi adımlar atılmaya başlandı. Şehrimizin arazileri muhteşem verimlilikte ve bereketlidir. Gerçekleştirilen çalışmalarda elektrik ve sulama sistemleri, sulama kanalları yanında olan bir toplulaştırma talep ediliyor. Bu çalışmalar gereğince, tarımın ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda yapılması gerekmektedir.”

Genç nüfus 

Meclis Üyesi Nihat Cinoğlu, “Ülkemiz dinamik ve genç bir nüfusa sahip. Bu nüfus ile ülkemizi farklı bir noktaya çok rahat taşıyabiliriz. Makine üretimi ekonominin lokomotifi konumundadır. Makine ve ekipmanları üretiminde de çok ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Kalkınmanın anahtarı üretimi desteklemekte, üretim de çoğunlukla makine ile gerçekleşmektedir. Ülkemize sahip çıkmamız ve onu her şartta ileriye taşımamız gerekmektedir. Ar-ge ve inovasyon çalışmalarına hız vermeli, dünya üretimindeki yüzdemizi artırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu

Trafik

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise şehir merkezindeki trafik sorununa değinerek , “ Şehrimiz yönetiminin yakında otopark ile ilgili kararlar alacağını, sorunun ortadan bir nebze olsun kalkacağını düşünüyoruz” dedi. 

Proje açıklaması

SATSO Tek Durak Ofis projesi ile ilgili son gelişmeler konusunda meclis üyelerini bilgilendiren SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, “İnşaatımızın çatısının seramik ve izolasyon çalışmaları, inşaatımızın dış cephe kaplaması, otopark düzenlenmesi ve inşaatı, bahçe sınırı duvarların inşaatı tamamlandı. Dış cephe giydirmelerimizde yeni binalarımız ile mevcut hizmet binamızın uyumlu halde olması için 18. Meslek Komitemizin de çalışmalarıyla projemizi revize ettik. Odamız ile ilişkili olacak birçok kurumun konumlanacağı, çeşitli firmaların yatırım yapacağı ve faaliyetlerini yürütebileceği, şehrimize ve bölgemize fayda sağlayacak bir proje olması için gayret gösteriyoruz. Üyelerimize tam hizmet sağlama konusunda çok faydalı olacağını düşünüyoruz” diyerek SATSO Tek Durak Hizmet Binalarının inşaat sürecinin hızlandırıldığı konusunda bilgi vererek 2020 yılının ilk aylarında tamamlanacağını ifade etti.

 

2 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 574 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU