Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Tıp Fakültesi’nde ‘Beyaz’ heyecanı


Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi.

Törene katılım

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Prof. Dr.Hatem Akbulut, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, MHP İl Başkanı Av. Ahmet Ziya Akar, SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar, Sakarya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Kutsal meslek

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile başlayan törende 1. sınıf öğrencileri adına bir konuşma yapan Merve Oygun isimli öğrenci, bu kutsal mesleği öğrenmek için ilk adımı atmanın heyecanı ile hayatlarında yeni bir sayfa açıldığını, giyecekleri beyaz önlüğün kendilerine birçok sorumluluk yükleyeceğini dile getirdi.

 

Sevinç ve gurur

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Nayir, ilk defa beyaz önlük giyecek öğrencilerin heyecanına ortak olduklarını belirterek, “Bugün burada uzun yılların emeğiyle, gayretiyle, başarısıyla kazanılmış bir bölümün mesleğine ait ilk üniforma sayılan beyaz önlük giyecek öğrencilerin yaşadıkları heyecanı, sevinci ve gururu paylaşmak üzere bir arada bulunuyoruz” dedi.

 

Sadeliğin işareti

Nayir, “Şehirler üniversiteleriyle kıymetli, üniversiteler de fakülteleriyle kıymetlidir. Tıp Fakültemizin de Sakarya Üniversitemize en büyük katkıyı sağlayacak fakültelerden biri olduğuna inanıyorum. Sakarya Üniversitemiz ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz, ilimize değer kattıkları için bizim gözümüzde önemli bir yerde bulunuyorlar. Bugün burada giyilecek olan, temizliğin, saflığın, sadeliğin işareti beyaz önlüklerin, öğrencilerimize yakışacak olan meslek üniformalarının, onların hayat boyunca aynı temizlikte yaşayacakları giysiler olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Sakarya’ya emanet

Vali Nayir, “Bizim kültürümüzde, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ düsturu bulunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerimiz buna talip olarak, ‘İnsanlara en hayırlı biz olalım, çünkü en çok fayda duyacakları meslek bizim elimizde olacak’ diye yola çıktılar. Böyle bir mesleği onurla, gururla isteyerek yapma yoluna girdikleri için bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Aynı zamanda onlara destek verip bugüne kadar yetişmelerini sağlayan ve bundan sonra da desteklerini, emeklerini arkalarında hissettirecek olan velilerimize de çok önemli görevler düşüyor. Belki bu süreç biraz sıkıntılı olacak, ancak sonucu güzel bir mesleğe, tatmin duygusu en yüksek mesleğe ulaşmanın sevinciyle tamamlanacak bir yol olacağını da iyi biliyoruz. İlimize gelen evlatlarınızın Sakarya’mıza emanet, üniversitemize emanet, kaldıkları yurtlara emanet olduğunu belirtmek istiyorum. Gözleriniz arkada kalmasın, çocuklarınızı kendi çocuklarımız gibi biliyoruz, onlara sahip çıkarak hayata da öyle hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

Hedefe ulaşırken

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan da, öğrencilerin bu noktaya gelmeleri için her türlü fedakârlığı, yapan velilerin her şeyden önce bir teşekkürü hak ettiklerini ifade etti. Savaşan, “Törenin açılış konuşmasını yapan 1. Sınıf öğrencisi Merve’nin gözündeki ışıltı, sözlerindeki kararlılık aslında buradaki öğrencilerimizin tamamının sözcüsü oldu. Çünkü biz biliyoruz ki Tıp Fakültesine gelen öğrencilerimiz aileleri ile beraber çok zorlu dönemleri yaşıyorlar. Çünkü bir hedef var ama hedefe ulaşırken verilmesi gereken mesai var ve bu mesai de velilerle birlikle veriliyor. Bu başarıda tabi ki en önemli parça öğrencilerimiz olmasına rağmen velilerimize de öğrencilerimizin hedefine gösterdikleri katkıdan dolayı teşekkürlerimizi arz ederim” dedi.

 

İlke edinmiş fakülte

Tıp Fakültesinin tarihçesi ve başarısına değinen ve kuruluş dönemindeki eksikliklerin tamamen giderildiğini belirten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, “SAÜ Tıp Fakültesi Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerinden biri olmaya adaydır. Alanında Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olmuş, hem yabancı uyruklu hem Türkiye vatandaşı öğretimleriyle sizi uluslararası ve ulusal değişim programlarıyla geleceğin en iyi ve geleceğe yön veren hekimleri olarak yetiştirmeyi ilke edinmiş bir fakültedir. Değerli öğrenciler, SAÜ Tıp Fakültesine geldiniz ve bu ilk kaydınız ile beraber bir ömür boyu sürecek olan hekimlik hayatına ilk adımınızı attınız. Şunu unutmayın ki her geçirdiğiniz yıl çok değerli ve bu ömür boyu geçirecek olan hekimlik yaşantınıza bugünkü giyeceğiniz önlük ile artık süreç başladı. Töreniniz hayırlı olsun giydiğiniz beyaz önlükleriniz yüz akınız olsun” diye konuştu.

 

Yeni bir sayfa

Törende birinci sınıf öğrencileri adına bir konuşma yapan Merve Oygun, bu kutsal mesleği öğrenmek için ilk adımı atmanın heyecanı ile hayatlarında yeni bir sayfa açıldığını, giyecekleri beyaz önlüğün kendilerine birçok sorumluluk yükleyeceğini dile getirdi.

 

Önlük giydirdi

Konuşmaların ardından öğrenciler adına konuşma yapan Merve Oygun’un önlüğünü, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir giydirdi. Ardından diğer protokol üyeleri ve öğretim üyeleri, sahneye davet edilen öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdiler. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

5 Kasım 2019 , Salı Bu haber toplam 553 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU