Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

‘Lösemi değil iyilik bulaşır’


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar haftası nedeniyle Hendek Atike Hanım Anadolu Lisesinde bir farkındalık konferansı düzenledi.

Tanı ve tedavi

Konferansa Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr. Burcu Başaran Güngör, Hendek  Atike Hanım Anadolu Lisesi Müdürü Şerif Özbakkal,Okul Müdür Yardımcıları, Öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladılar. Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uzman Hemşire Deniz De Asis’in Lösemi Hastalığı ile bilgilendirme yaptığı sunumunda özellikle hastalığın  tanı ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmanın empati  geliştirmenin ve  lösemi hastalığı ile mücadele edenlere destek olmanın önemine değindi.

 

Belirtileri

Öğrencilerdeki empati duygusunu geliştirmek üzere maske takılarak lösemili bir hastanın kendini enfeksiyonlardan korumak üzere maske kullandığı, löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığı ifade edildi. Löseminin klinik belirtilerinin birçok hastalık ile karıştırılabileceği belirtilerek, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinde kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları gibi belirtilerden birinin veya birkaçının olması durumunda, vakit kaybetmeden çocuk kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulması gerektiği vurgulandı.

 

Moral desteği

Lösemi kemoterapi, radyoterapi ve kemik iliği nakilleri ile bağışıklık sisteminin güçlendirilerek iyi takip edilen hastalarda yeterli moral desteği ile tedavi başarısını son yıllarda %85 üzerine çıkardı. Lösemi tedavisinin, tam donanımlı, çocuk kan ve kanser hastalıkları bölümü bulunan bir hastanede ve bu alanda uzman hekimler tarafından yapılması gerektiği kaydedildi.

6 Kasım 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 380 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU