Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Lösemiyi yendi


Kaynarca ilçesinde, küçük yaşta yakalandığı lösemiyi tedavisinin yanı sıra annesinin desteğiyle yenen 22 yaşındaki Mert Can Buran, lösemiyle ilgili bir kuruluşta çalışarak hastalara destek olmak istiyor.

Sarılık şüphesi

Kaynarca ilçesinde yaşayan Mert Can Buran'a, 4 yaşındayken sarılık şüphesiyle götürüldüğü hastanede yapılan tetkikler sonucu lösemi tanısı konuldu. Hastalığı nedeniyle hastanede tedavi gören Buran'ın zor zamanlarında en büyük destekçisi, annesi Nurcan Buran oldu.

Maskeyle gittim

Mert Can Buran yaptığı açıklamada, tedavi sürecinin zor geçtiğini, okula maskeyle gitmek zorunda kaldığı için kendisini dışlanmış hissettiğini anlatarak, o nedenle arkadaş ortamını pek yaşayamadığını söyledi. KANSERDER'in desteğiyle yeni arkadaşlar edindiğini aktaran Buran, 2 yıllık tedavi sonunda hastalığı yendiğini ifade etti.

Annemin desteği

Fotoğraflara baktığında bazen bunu nasıl başardığını düşündüğünü belirten Buran, "Annemin ve KANSERDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Akar'ın desteği sayesinde oldu" dedi. Hastalığı yenmesine rağmen iş başvurularından olumsuz cevap alan Buran’ın şimdi hayalinde üniversite okuyup öğretmen olmak var.

Peşimden koştu

Buran, hastalığı sürecinde kendisine en çok annesinin destek olduğunu vurgulayarak, "Onun sayesinde bu durumlara geldim, çok koşturdu peşimden. Hem çalıştı hem de bizimle ilgilendi. Her şeyin başında annem. Anne sözünü dinleyin, bir dediğini iki etmeyin çünkü en yakın destekçileri anneleri." ifadelerini kullandı.

İkinci doğum sonrası

Anne Nurcan Buran, ikinci doğumunu yaptığı dönemde 4 yaşındaki oğlunun lösemiye yakalandığını öğrendiğini  belirterek, “Hastalığı duyunca şok olduk. Çocuğuma bu durumu konduramadım. Bir haftalık kızımı bir süre yakınlarımın yanına bırakmak zorunda kaldım. Oğlum 3 ay Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördü” dedi.

Askerlikten muaf

Buran, lösemi geçirdiği için oğlunun askerlikten muaf tutulduğunu, kimyasal olmayan bir yerde çalışması gerektiğinden iş bulma konusunda zorluk yaşadığını aktararak, "Ufak yaşta bir hastalık geçirmiş olsa bile kaç yaşına gelirse gelsin önünde hep bir engel var. Bu engeli nasıl aşabiliriz? Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği (KANSERDER) bize çok yardımcı oldu. Oğlumun iyi bir iş sahibi olmasını istiyorum. Kendi ayakları üzerinde dursun." ifadelerini kullandı.

 

 

7 Kasım 2019 , Perşembe Bu haber toplam 386 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU