Günün Tarihi:6 Haziran 2020

‘Akademi bir okuldur’


Büyükşehir Akademi’de İslami İktisat ve İnsan Seminerleri dersinin açılışına katılan Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir Akademi üniversite eğitimlerinin yanında bireysel gelişim ve düşünce dünyasına katkı sağlayan bir okul görevini üstleniyor” dedi.

Açılış

6 hafta boyunca devam edecek Akademi’de İslami İktisat ve İnsan Seminerleri dersi Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleştirildi. Açılış dersine katılan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ‘İslam İktisadına Giriş’ konusunu anlatırken SEFAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çalışır ise ‘Finansal ve İktisadi Sistemler’ hakkında bilgilerini aktardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa AK ve Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel’in takip ettiği programa çok sayıda kültür sanat dostu katıldı.

Gelişime katkı

Akademi’ye katılan tüm eğitimci ve öğrencilere başarılar dileyen Başkan Yüce, “Kültürel ve sanatsal etkinlikler, akademik okumalar ve entelektüel uğraşlar bireysel gelişim için önem taşır. Büyükşehir Akademi’de farklı alanlara ilgi duyan, ilgili olduğu alanlarda kendini geliştirmek isteyenler için önemli bir boşluğu dolduruyor. Büyükşehir Akademi, üniversite eğitimlerinin yanında bireysel gelişim ve düşünce dünyasına katkı sağlayan bir okul görevini üstleniyor. 6 hafta boyunca devam edecek eğitimlerde tüm katılımcılara başarılar diliyor, kutluyorum” dedi.

Real ekonomi

Rektör Savaşan, “Ekonomi biliminin bir düzeyi var ve bu düzeye bir günde gelinmedi. Bizler İslam ekonomisinin geliştirme çabalarına girerken henüz birçok aşamada daha yolun başında olduğumuzu kabul etmeliyiz. Bu kabul bize ilahi kurallardan beslenen bir sistemin varlığını hatırlatacaktır. Mekanizmaları kuracak güçte değiliz çünkü reel ekonomi finansa ihtiyaç duyuyor. Finans dediğimiz alan ise mekanizmayı da doğuran alan dolayısıyla katılım bankası kuracak olsak da sermaye piyasalarına girecek olsak da ulusal arenaya çıkacak olsak da bizim dışımızda kurulan bir dünyanın mekanizmalarına ihtiyacımız var ama bu bizi ümitsizliğe sevk etmemeli sadece işimizin kolay olmadığını anlamalıyız” dedi.

Yönlendirme

Finansal ve İktisadi Sistemler hakkında konuşan Çalışır, “Dünya ekonomisinde gelir grupları vardır. Düşük bütçeli kırmızı renkli gruplardan yüksek bütçeli mavi renkli gruplara giden bir renk skalası var. Bu skalada en müreffeh ülkeler İslam ülkeleridir diyemiyoruz. Bu sisteme bağlı olarak bazı ekonomik aktörler var. Bu aktörlerde bir takım mekanizmalar oluşturarak ekonomiyi yönlendirmeye çalışıyorlar” dedi.

8 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 276 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU