Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Vali Nayir ‘Derslere ilgi duyun’


Vali Ahmet Hamdi Nayir, okul ziyaretleri kapsamında bu hafta Erenler ilçesinde bulunan Yeşiltepe Ortaokulunda temaslarda bulundu.

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ergüven Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ayhan Ersoy’un da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’i karşılayarak bilgiler veren Okul Müdürü Feyzi Altun, geçen yılın Eylül ayından bu yana 24 derslikte 23 öğretmen ve 320 öğrenci ile hizmet verdikleri okulda, resim ve spor atölyeleri bulunduğunu ifade etti.

Okul içerisinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, 5, 7 ve 8. sınıflarda da derslere katıldı. Resim dersinin işlendiği Atölyede Osman Hamdi Beyin resimleri üzerine öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Büyükleriniz sizlerden yalnızca iyiliği ve güzelliği yaşamanızı ve yaşatmanızı isterler. Hayat içerisinde ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir problem var demektir, ancak ne yapacağınızı iyi bilirseniz problemin yarısını halletmiş olursunuz. Ben bu sınıftan güzel işlere imza atılacağına dair bir izlenim aldım, geriye yalnızca güzel diyebileceğimiz şeyleri uygulamak kalıyor. Kitaplarda olan güzellikler bize yetmiyor, hayatımıza uygulayacağımız güzelliklere de ihtiyacımız var, onun için çalışkan olmak, geçimli olmak, temiz olmak, cömert olmak, doğru sözlü olmak gibi aklınıza gelen yüzlerce güzel şey, büyüklerinizin sizden istediği, sizlerin de yapma gayretinde olmanız gerekenlerdir” dedi.

Fen Bilgisi dersinde öğrendiklerinin hayat içerisinde ne işe yarayacağına dair öğrencilere sorular yönelten Vali Nayir, “Derslerde öğrendiklerinizin çevrenizde olanı, biteni anlama açısından bir faydası mutlaka vardır. Gördüğünüz her ders, insanlar, bitkiler ve hayvanlar âlemini anlamada, yaşadığımız çevreyi, dünyayı tanımada, hayatı anlama noktasında mutlaka işinize yarayacak bilgiler içeriyordur. Yani öncelikle aldığınız derslerin, ne gibi bir faydası olacağını çözmeniz gerekiyor. Bizler de bu konunun öneminin anlatılması için öğretmenlerinize tembihte bulunuyoruz, çünkü bunu en iyi onlar öğretebilirler. Derslerin hayatınıza neler katacağını iyi bilirseniz ve günün birinde bu benim için bir fayda sağlayacak düşüncesinde olursanız, dersler daha eğlenceli geçerken sizler de bunları zevkle öğrenirsiniz” dedi.

Bir öğrencinin yapılan sınavların zorluğuna sözleri üzerine Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu sınavlar bir yarışma ya da yeterlilik sınavı değil, yalnızca sıralamayı belirleyen sınavlardır. En zor konular hiç bilmedikleriniz ve ilgi duymadıklarınızdır, bildiğiniz konuların hiçbir zorluğu yoktur, onun için sizler öğrenmeye ne kadar ilgi duyarsanız, sınavlar da size o kadar kolay gelir. Mesela ben Fransızca dersi görmediğim için şu an bana o zor gelir, ancak Türkçeden, İngilizceden bir şey sorulduğunda anında cevap verebilirim, çünkü ilgi duydum ve öğrenme hevesim vardı. Siz de bildiğiniz konuların sayısını artırırsanız, zor dediğiniz derslerin ve soruların sayısı da azalmış olur” diye söyledi.

Öğrencilere geleceğe dair planlarını soran ve Yazılım Mühendisi olmak isteyen bir öğrenciye hitaben, günümüzde yazılım alanının en önemli işlerin başında geldiğini belirten Vali Nayir, “Ne olmak istiyorsanız onu kazanabilmek için mücadele edin. Geleceğinizi planlamak için geç kalmayın, bu yaşta yavaş yavaş hayatınızı bir hedefe doğru yöneltin, sevdiğiniz meslekler, başarabileceğiniz meslekler hangileri ise lise tercihinizi de mutlaka ona göre yapın” dedi.

Öğretmenler Odasında öğretmenlerle tanışma toplantısı da gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdikleri okul ziyaretlerinde hem sınıfları gezip çocukların masumiyetini ve heyecanını görmeye çalıştıklarını, öğretmenlerle de bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmayı bir görev saydıklarını ifade etti.

Vali Nayir, “Mülki İdare olarak ilgilendiğimiz çok fazla alan var ve onlar içerisinde eğitimin de öncelikli olduğunu düşünüyoruz.Okul ziyaretlerinde yapılan güzel şeyleri tespit edip bunları diğer okullarımıza da yayabilme ve varsa eksiklikler onları da tamamlama gayreti içerisindeyiz. Yoğun mesai kargaşası içerisinde çocuklarımızla, o masum evlatlarımızla bir araya gelmek bizi de dinlendiriyor, sizlerdeki heyecanı, gayreti görmek geleceğe ait ümitlerimizi de tazeliyor. Eğitim her ülkenin, her milletin, her ilin mutlaka programında, gündeminde olması gereken, Valisinden yerel yöneticilerine, velisinden öğrencisine kadar herkesi ilgilendiren önemli bir konudur. Başarı için her şeyin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.Eğitimdeki başarı için de mutlaka öğretmenimizin, öğrencimizin idarecilerimizin desteğini almamız gerekiyor ki, üst seviyede bir başarıyı yakalamış olalım” dedi.

Öğretmenler odası

Vali Nayir, “Öğretmenler Odasının çok değişik bir havası ve ortamı var. Burada yüzlerce, binlerce insanın hayatına dokunan, bir ülkenin, bir şehrin kaderine etki eden değerli insanlar bir arada bulunuyor. Bu oda yalnızca ders aralarında çay içilen yerler olmamalı, farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerden, farklı tecrübelere sahip eğitimcilerin bulunduğu bu önemli odada, yeni göreve başlayanlar ile bu kutsal mesleğe 40 yıl emek vermiş öğretmenlerin birbirini olumlu bir şekilde etkilemesi lazım. Kıdemlilerin tecrübesinden yeni gelenlerin de enerjisinden istifade edilmesi herkese fayda sağlayacaktır. Eğitim sistemi içerisinde mutlaka bazı sıkıntılar yaşanabiliyor, ancak sizler bir eğitimci olarak bu sıkıntıların da üstesinden gelmeyi iyi bilmelisiniz, çünkü sizler insan yetiştirme sanatında birer ustasınız. Omuzlarınıza yüklenen sorumluluğu bilerek, geleceğimizi yine sizler şekillendireceksiniz” diye söyledi.

Toplantı sonrası öğretmenlerin talep ve düşüncelerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, eğitime gönül veren herkesin daima yanlarında olacaklarını belirterek öğretmenlere görevlerinde başarılar da diledi. 

 

8 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 715 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU