Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Vali beceri atölyelerini inceledi


Vali Ahmet Hamdi Nayir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Söğütlü ilçesindeki bazı okullarda kurulan Tasarım Beceri Atölyelerini ziyaret etti.

İnceleme yaptı

Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, Söğütlü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bölükbaşı ve iş adamlarının eşlik ettiği ziyaretler kapsamında Vali Ahmet Hamdi Nayir, hayırsever iş adamlarının katkıları ile Yeniköy İlkokulu, Fındıklı Ortaokulu, Akçakamış İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinde öğrencilere yönelik yapılan Tasarım Beceri Atölyelerinde incelemelerde bulunarak öğrencilerle de bir süre sohbet etti.

 

2023 vizyonu

İlk olarak Yeniköy İlkokulunu ziyaret ederek Şenpiliç firması katkılarıyla kurulan Görsel Sanatlar Atölyesine uğrayan Vali Nayir, geçen yıl Kasım ayında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yer alan ve öğrencilerin yetenekleri ile ilgileri doğrultusunda kendilerini keşfetmelerinin hedeflendiği atölyeler kurulduğunu belirtti.

 

4 okulda gerçekleşti

Vali Nayir, “ “Sizler bu atölyelerde bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam konularıyla ilgili istediğiniz çalışmayı yapabileceksiniz. Böylece hem becerileriniz artmış olacak hem de sevdiğiniz alanla uğraşacağınız için hayata daha pozitif bir pencereden bakabileceksiniz. Bu projenin güzel örnekleri hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla şimdilik ilçemizdeki 4 okulumuzda gerçekleştirilmiş. Bu atölyelerde öğretmenlerinizin yönetiminde ve denetiminde kültüre ait, sanata ait, spora ait, bilime ait, günlük hayatınıza ait gönlünüzce çalışmalar yapabileceksiniz. Geleceğimizi ve bugünkü mevkileri, makamları emanet edeceğimiz kişilerin hem bilgili hem de becerikli olması için uğraş veriyoruz, yüreğinizde sanata, spora, kültüre ait bir yer ayırmanızı istiyoruz. Sizlere güveniyoruz, sizlere sunulan bu imkânların karşılığını fazlasıyla vereceğinize inanıyoruz” dedi.

 

En etkili şekilde

Nayir, “Öğretmenlerimizden de buraların misafirlerin gezdirildiği yerler olmasını değil, amacına uygun olarak çocuklarımıza en güzel şekilde, en etkili şekilde kullandırmalarını istiyoruz. Öğrencilik yıllarımda sınıfımızda fen dersine ait bir dolabımız vardı, yalnızca kapaklarını gösterir, kapatırlardı, elimizi sürmemize müsaade etmezlerdi. Buraların öyle olmamasını diliyoruz, çocuklar dokunsun, ilgi duysun, baksın, ilgilensin ve mutlaka buralardan faydalansınlar. Söğütlü ilçemizin gelişmesinde büyük emekleri olan, aynı zamanda bu projeye katkıda bulunup, sizler için gayret sarf eden hayırsever iş adamlarımız da bizimle birlikte sevincinizi paylaşmaya geldiler. Onlara da hem kendi adımıza hem de sizin adınıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Test çözen değil

Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten de, hem Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli’nin hem de OSB yönetim kurulu ile iş adamlarının yalnızca eğitim alanında değil istihdam ve diğer konularda da ilçeye büyük hizmetleri olduğunu ifade etti. Buradan Fındıklı Ortaokulunda bulunan ve Fındıklı OSB Derneği ile Aydın Mensucat firması işbirliğinde kurulan Yazılım ve Tasarım Atölyesine geçen Vali Ahmet Nayir öğrencilere hitaben, “Bakanlığımızın 2023 vizyonunda var olan proje kapsamında çağımızın gerek duyduğu alanlarda kendinizi yetiştirmeniz ve beceri sahibi olmanıza imkân sağlayacak bu gibi yerlerin kurulmuş olması önemlidir. Bu tür atölyelerde el becerileriniz daha da gelişecektir. Yalnızca test çözen çocuklar değil, aynı zamanda hayatta önünüze çıkacak her problemi çözecek kişiler olmanızı istiyoruz. Bilgili olmanın yanında bir de becerikli olmayı hayatınıza katarsanız, başarı kendiliğinden gelir” diye konuştu.

 

Akçakamış İlkokulu

Daha sonra Akçakamış İlkokulunu ziyaret ederek Güneşoğlu Süt Ürünleri firması katkılarıyla açılan Görsel Sanatlar Atölyesini gezen Vali Nayir, “Tasarım beceri atölyeleri, güzel sanatlarla ilgili atölyeler sizler için düşünülmüş ve kurulmuş yerlerdir. Bu atölyenin kurulmasında büyük emeği olan iş adamımız, ‘Ben bu mahalleden çok süt aldım, buradan aldığım sütlerle gelir elde ettim ve bu geliri yine bu mahalleye harcamalıyım’ diyerek sizler için böylesi bir ortam hazırlanmasına katkıda bulunmuş. Güzel örneklerin herkesçe taklit edilmesi gerekir” diye söyleyip ressam sehpası şövale üzerine bir süre sohbet ederken, bir öğrenci de hayırsever iş adamı Muzaffer Güneş için yazdıkları teşekkür mektubunu okudu.

 

İmam Hatip Lisesi

Son olarak Anadolu İmam Hatip Lisesinde Seher Tekstil firması katkılarıyla kurulan Drama ve Eleştirel Düşünce Atölyesinde incelemelerde bulunan Vali Nayir, Milli Eğitimin yeni bir vizyonla her okula tasarım beceri atölyeleri oluşturulmasını istediğini ifade ederek, “Kaymakamımız Esengül Hanımın büyük gayretleri ve hayırsever iş adamlarımızın katkılarıyla ilçemizdeki okullarımıza farklı alanlarda atölyeler kazandırılması için böylesi ortamlar oluşturulması çok güzel bir işbirliğidir. Sizlerin daha iyi eğitim alıp becerilerinizi geliştirmeniz için yapılan bu yerlerin kıymetini bilin. Anne-babanız sizi düşünüyor, Kaymakamlık sizi düşünüyor, Milli Eğitim camiası ve öğretmenlerimiz sizi düşünüyor ve tabi ilçemizdeki iş adamlarımız da sizi düşünüyor. Sizlere de buralardan en iyi şekilde istifade edip sizi buralarda buluşturan kişilere minnet duygunuzu ifade etmek düşüyor. Bir gün varlıklı olursanız, iş adamı ya da idareci olursanız, bugünleri unutmayın ve sizler de bu güzellikleri o zamanki gençlere yaşatın” diye söyledi.

 

Beceri sahibi olup

Ziyaretler sonrası ilçe yetkilileri ve hayırsever iş adamları ile yemek programında bir araya gelen Vali Nayir, “Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırsever vatandaşlarımızın işbirliğinde, spor alanında, kültür alanında, müzik alanında becerilerini artıracak atölyelerde öğrencilerle bir araya gelip hem neşelerini ve heyecanlarını hissettik hem de onları bu imkânları sağlayan kişilerle de tanıştırmış olduk. 2023 yılına kadar devam edecek olan bu çalışmalar, çocuklarımızın bilgi sahibi oldukları kadar beceri sahibi de olup, sosyalleşmelerine, arkadaşlarıyla işbirliği yapabilmelerine de olanak sağlayacaktır. Söğütlü ilçesinin göstermiş olduğu bu başarıyı diğer ilçelerimize de yaymamız gerektiği kanaatindeyim. Öğrencilerimizin sevincine ortak olurken, bizler de bugün çok güzel bir vakit geçirdik” diyerek bu projeye destek olan, katkı sunan herkese teşekkür etti.

 

8 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 585 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU