Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Kariyer gününden öğrencilere tavsiyeler


Sakarya Üniversitesi Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından PİKDER moderatörlüğünde “Kariyer Günü” söyleşisi düzenlendi.

Fırsat

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu’nda düzenlenen söyleşiye KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu, TKG Otomotiv İK Grup Müdürü Pınar Çimen, SEDAŞ İK Müdürü Hasan Kayış Küçükçalık A.Ş. İK Müdürü Kamil Çizer ve ADECCO Türkiye temsilcileri konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını yapan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, “Üniversitemiz eğitim haricinde öğrencilere kariyer danışmanlığı da yaparak önemli bir farkındalık oluşturuyor. Öğrencilerin mezuniyet sonrası neler yapacaklarına dair zihinlerinde bir fikir oluşması için güzel bir fırsat. Kariyer Günü etkinliğinin de bu noktada katkı sağlayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal gelişim

İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, kariyerin önemine işaret ederek, “Bu koordinatörlüğe katkısı olan kişilere teşekkür ediyorum. Öğrenciler için bu ve bunun gibi avantajları çok değerli, verimli değerlendirmek lazım. Ders sadece kitaplardan ve okuldan ibaret olmamalı. Sosyal gelişim ve donanıma önem verilmeli. Üniversite mezunu olmak bir ayrıcalık değildir. İyi ve ahlaklı insan olmak ayrıcalıktır” şeklinde konuştu.

Fikir ve yaratıcılık

Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Yasemin Özdemir’de, herkesin aynı gemide olduğunu vurgulayarak, öğrencilere kariyerlerinde sağlam adımlar atmalarına dair tavsiyelerde bulundu.  Konferansın devamında konuşan KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu, KOSGEB’in tanımı, faaliyetleri kapsamında girişimcilik ve süreçleri, iş fikri ve yaratıcılığın önemi gibi temel noktalara değindi. Ardından İŞKUR Temsilcisi Buğra Bolkan Özbaş, İŞKUR’un sağladığı istihdam olanakları, iş başı eğitim programı, sosyal çalışma programı ile ilgili bilgi verdi.

Girişimci ruhu

Öğrencilere kendi kariyer serüvenini anlatan TKG Otomotiv İK Grup Müdürü Pınar Çimen, “Üniversite  zamanında herkesin aynı anda mezun olup aynı seviyede olacağının ve bunun sonucu farklılaşmanın gereğinin farkındaydım. Bunu düşünerek yazları da çalışmakla geçirdim. Kariyerimde ne yapmak istediğimi sürekli düşündüm ve farklı kapılar çaldım. Bu bana kendimi tanıma fırsatı verdi. Mezuniyetten sonra iş korkusu yaşamak normaldir.  Ancak her şirket sadece deneyimli insan aramaz. Bazı şirketler dinamik genç nüfusa öncelik verir ve bu noktada davranışsal yetkinliklerinizi, girişimci ruha sahip olmanızı önemser. Başarının tanımları da farklıdır ama iş yeri bazında başarı, performans yönetimleriyle donanımlı olmaktır” diye konuştu.

Dil bilmek

SEDAŞ İK Müdürü Hasan Kayış, kariyerde belli bir yere gelmek için konfor alanının dışına çıkmanın en önemli unsurlardan olduğunu belirterek, “Hangi donanımları edinmeniz gerektiğini keşfedip bu konularda yoğunlaşmak, iş hayatına adım atmak için önemlidir. Şu an dil bilmekten daha önemli bir şey varsa o da şirketleri birbirinden ayıran performans yönetim seviyeleridir. Sorgulayan kişiliğe sahip olmanız önemli. Zamane gençlerinde merak ve sorgulamanın olduğunu düşünüyorum. Buda sizin için bir avantaj” dedi.

 Zahmetsiz rahmet olmaz

Kariyerdeki dönüm noktalarından bahseden Küçükçalık A.Ş. İK Müdürü Kamil Çizer, “İK Müdürü olarak söyleyebilirim ki iş tecrübenizin olmaması normal, fakat biz kendinize artı bir değer katıp katmadığınıza bakıyoruz. Aldığınız eğitimi özümsemenizi ve her dersin bir amacı olduğunu bildiğinizi görmemiz önemlidir. Kısacası tecrübesizlik her zaman dezavantaj değildir. Hangi pozisyonda olacağınıza şu an siz karar verirsiniz. Zahmetsiz rahmet olmaz. Ortaya koyduğunuz sonucu önce kendiniz beğeneceksiniz. Beklentilerinizi gerçekçi tutun. Hangi pozisyonda olursanız olun işinizi iyi yapın. Temizlik elemanıyla genel müdürün farkı yoktur. Temizlik elemanı işini daha verimli yapıyorsa değerli olan odur” dedi.

İş görüşmesi

Söyleşinin devamında ADECCO Türkiye temsilcileri, bazı öğrencilerle iş görüşmesi simülasyonu yaptı. Görüşme esnasında hangi unsurların önem arz ettiğine dikkat çeken temsilciler, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.  Söyleşinin devamında konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi. 

9 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 313 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU