Günün Tarihi:22 Ekim 2021

Kültürün rolü konuşuldu


Sakarya Üniversitesi Çeviri Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta “Çeviri ve Çevirmenlikte Kültürün Rolü” konuşuldu.

Çok kültürlü

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleşen konferansa ünlü çevirmen Prof. Dr. Sakine Eruz konuşmacı olarak katıldı.  Konferansta Osmanlı Dönemi’nde çeviri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Sakine Eruz , “Osmanlı Devleti devasa bir devlet, en cazip ticaret merkezleri Osmanlı Devleti’nde olduğu için bütün batı ülkeleri bizimle ticaret yapmak istiyor. Osmanlı Devleti’nde çok kültürlü bir olduğu için sayısız dil konuşuluyor. Osmanlı’da tercümanlık altıncı sırada yer alıyor, yani tercümanlık Osmanlı için çok önemli bir görev” dedi.

Osmanlı ve adalet

Osmanlı Devleti’nde sosyal adaletin vakıflarla sağlandığını söyleyen Prof. Dr. Eruz, “Diyelim ki Yunus bey çok zengin oldu, padişahın gözüne batıyor. Gözüne battığı anda Padişah malına el koyabiliyor. Onun üzerine Yunus bey ne yapıyor? Hemen bir cami yaptırıyor ve sübyan okulu yaptırıyor. Yani çok fazla sosyal vakıf var. Sosyal adalet bir şekilde vakıflarla sağlanabiliyor” diye konuştu.

Tercümanlık nedir?

Tercümanların çok dilli kişiler olduğunu belirten Prof. Dr. Eruz, “Çevirinin farklı özellikleri var. Bu özelliklerden biri de bize farklı kültürlerin kapısını açıyor. Çeviri anahtar niteliğindedir. İyi bir tercüman kendi anadilini iyi bilmeli. Sözlük ve kitaplardan çevirebilmek için yeterli Latince bilgisine sahip olmalı. Türkçe, Arapça ve Farsça bilmelidir. Ayrıca yasalarımızı ve coğrafyamızı bilmelidir” şeklinde konuştu.

Kültürler diyarı

Osmanlı Devleti’ni ‘duraksız kültürler diyarı’ olarak niteleyen Prof. Dr. Sakine Eruz, “Bakın şöyle düşünün. Osmanlı döneminde çok sayıda masal var. Bu masallar bizim, bizlere ait, ama biz hiçbir şekilde kıymetini bilmiyoruz. Çünkü kültüre, tarihe önem vermiyoruz. Aynı şekilde fabllar da bizim ürünümüz, fakat zamanında Fransa’ya gidiyor ve günümüz döneminde Fransızcadan Türkçeye çevriliyor” dedi. Konferans sonundan sorular konuşmacılar tarafından cevaplandı.  

9 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 447 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU