Günün Tarihi:9 Mart 2021

Mecliste gündem yine teleferik


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclisin CHP’li üyesi Şaban Koludra, Sapanca’da teleferik tepkisinde halkın isteklerinin göz ardı edilmemesi için diyalog çağrısını yineledi.

Sakaryaspor yönetimi

10 Kasım Atatürk’ü anma günü nedeniyle meclis toplantısında önce iki dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. İki üye eksik toplanan mecliste  7 ilave madde ile 50 gündem maddesi görüşülerek karar bağlandı. Başkan Ekrem Yüce, Kasım Ayı içerisinde yapılan çalışmaları meclis üyelerine aktarırken; gündem maddeleri içerisinde yer alan bazı önemli maddelere ilişkinde bilgilendirmelerde bulundu. Toplantıya Sakarya Üniversite öğrencileri, belediye bürokratları ve basın da yoğun ilgi gösterdi. Sakaryaspor’un yeni Başkanı Cumhur Genç ve yönetimine başarılar dileyen Başkan Yüce, ivmenin sürmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Bu gurur Sakarya’nın

Meclis toplantısının açılışında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Verimli ve yoğun bir ay geçirdik. Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı ‘2019-2024 Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı’ ödül aldı. Hazırlanan eylem planının bir özelliği de Türkiye’de hazırlayan ve hayata geçiren ilk belediye olmamız. Ayrıca SASKİ kurumumuz, 72 projenin değerlendirildiği ‘5. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nda ‘Adapazarı İlçesi İçme Suyu Şebekesinde Basınç Yönetimi Projesi’ ile birincilik ödülünün sahibi oldu. Büyükşehir Belediyemizin ve SASKİ’nin aldığı iki ödülde payı olan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu gurur tüm Sakarya’nın” ifadelerine yer verdi.

1 milyonluk kütüphane

Açıklamalarına devam eden Başkan Yüce, “Sakarya’ya hizmetlerimiz devam ediyor. Yaptığımız çalışmaların ve projelerin şehrimiz için verimli, doğaya uygun, halkımızın yararına olmalarına çok dikkat ediyoruz.  İtfaiye Teşkilatı’mızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Hendek’e modern bir itfaiye binası kazandırmak için temelimizi attık. Serdivan Belediyesi’nin eski hizmet binası ve çay bahçesinin de bulunduğu yere inşa edilecek 1 milyon kitaplı yeni Şehir Kütüphanesi’nin projesi hazır. Bakanlığımızın da gündeme aldığı Şehir Kütüphanesi için en kısa zamanda somut adımlar atılacak. Bakanımızla görüşerek ödeneklerin artırılması ile ilgili fikir alışverişleri yapacağız” dedi.

SEKAY’da üretim başladı

Başkan Yüce, “2019 yılı içerisinde toplam 354 bin ton sıcak asfalt ürettik. Ekim ayında ise yaklaşık 57 bin ton asfalt ile şehrimizi güzelleştirdik. SEKAY ile elektrik üretimine başladık. Ekim ayında saatte ortalama 2,9 MW elektrik üretimi sağlandı. Sakarya’da vahşi depolama artık son buldu. Bu yıl yaklaşık 274 bin ton, Ekim ayında ise 32 bin ton atığı toplayarak SEKAY’da elektrik üretimi için kullandık. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın eşi sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre Şehircilik Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen 2. Sıfır Atık zirvesine iştirak ettik. Burada şehrimiz için, SEKAY için, atık yönetimi için verimli bilgiler edindik” sözlerini söyledi.

Şehre verimli projeler

Şehir için devam eden ve tamamlanan projeleri belirten Başkan Yüce, “Lüleci Sokak’taki çalışmalar bitti. Modern ve şehrimize uygun bir sokak görünümüne kavuşturduk. Suat Yalkın Caddesi’nde çalışmalar devam ediyor. Karasu SGM tamamlandı ve hizmete girdi. En kısa zamanda açılışını gerçekleştireceğiz. Erenler Yaşam Merkezi faaliyete geçti. SAKBİS’ler hayata geçirdiğimiz 7 aylık süreçte 50 bin hemşerimiz tarafından kullanıldı. Büyükşehir Tıp Merkezimizde geçtiğimiz ay 10 bin 743 hasta muayene edildi. Akyazı Kuzuluk’ta 45 dekar alan üzerinde hayata geçireceğimiz topraksız jeotermal ısıtmalı örnek bir sera tesisi için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Markadan proje onaylandı. Arazi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bizde hizmette sınır yok. Elimizden gelenin en iyisini en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz.  İnşallah alacağımız kararlar hayırlara vesile olur. Hepinize teşekkür ediyorum. Muhabbet ve sevgiyle kalın” dedi.

Diyalog çağrısı

Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP Grup Başkanvekili Şaban Koludra, Sapanca’da yapılacak teleferik konusunu gündeme getirerek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız da önce şehrimizi ilgilendiren her konuda istişareyi önemli gördüğünü belirtmişti. Bende buradan aldığım cesaretle Sapanca Hasanpaşa Mahallesi’ndeki şikayeti yenileyeceğim. Burada taraflara daha önce diyalog çağrısı yapılmıştı. Aradan geçen zamanda bu gerçekleşmedi ve ben yeninde bu çağrının yapılmasını öneriyorum. Burada 65 yıl önce yeşil alan olarak kalması şartıyla bağışlanmış bu arazide halkın talepleri dinlenmeli. Zaten şahıs fikrim burada işi yapacak firmanın verilen sürede bunu tamamlamayacak. Orada yapılacak inşaattan alınacak hafriyat göle mi dökülecek?” diye sordu.

Muhatabımız halk

Koludra, “Belediye gelir elde edecek ama söz konusu olan seçimle geldiğimiz yerlerde bizi seçen insanlar var. Muhatap almamız gereken halk. Bir önceki konuşmamda tarafları bir araya getirmesini istemiştim. Orası büyükşehir başkanımızın da oy aldığı yer. Bu konuda tarafıma açılan davaya rağmen tekrar diyalog çağırısı yapıyorum. Burada acaba AK Parti grup kararı mı alıyor merak ediyorum?”

Sapanca’nın cazibesi artacak

Sapanca Kırkpınar’da inşa edilmesi planlanan teleferik projesine ilişkin eleştirilere cevap veren Başkan Ekrem Yüce, “Tek derdimiz şehrimize hizmettir. İletişime de her zaman açığız. Kesinlikle hiçbir şeyi kulak arkası etmeyiz. Bir diyalog eksikliği var ise gerekli diyaloglar yapılır. Biz; yanlışın yanında değil, her zaman doğrunun yanındayız. Doğaya karşı bir yanlışlık eğer olursa bu durum karşısında bizler dağ gibi dururuz. Doğayı koruma ve kollama adına her şeyi yaparız. Teleferikle Sapanca’nın cazibesini arttıracaktır” dedi.

Kaynak suyu zarar görecek

Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Özcan’da, Koludra’ya hitaben yaptığı konuşmasında yeşil alan sayısının ve sosyal donatı alanlarının artacağını, teleferiğin artı sağlayacağını söyleyerek belediyede görüşmeye davet etti. Koludra’da bölge halkının belediye başkanını kahvaltıya davet ettiğini, ancak gitmediğini belirterek daveti kendisinden beklediğini söyledi. Koludra, yer altındaki otoparkın kaynak sularına zarar vereceğini iddia etti. Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’da, Koludra’ya cevap vererek herhangi bir grup kararının alınmadığını belirtti.  MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hüdaverdi Bahadır’da yaptığı konuşmasında Sakaryaspor’daki kongreye sürecine değinerek sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Meclis Gündemi

Daha sonra geçilen meclis gündeminde 1’den 15’e kadar olan maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi.  16’dan 29’a kadar olan maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna oy birliği ile havale edildi. 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ve 37. maddeler oy birliğiyle kabul edilirken; 38. madde Plan ve Bütçe Komisyonuna, 39. madde Hukuk Komisyonuna havale edildi. 40’tan 43’e kadar Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. 44, 45, 46, 47, 48, 49 ve 50. maddeler oy birliğiyle kabul edildi.

Kardeş şehir Şırnak

Başkan Yüce, Batı ile doğu arasında köprü olacak kardeş şehir çalışmalarının başladığını ifade ederek Sakarya’nın Şırnak ile kardeş şehir olduğunu söyledi. Yüce, ayrıca Kocaali’de SAMEK’lerin başlayacağını da müjdeleyerek, “Her ilçemizde SAMEK faaliyetlerinin olmasını istiyoruz. Kocaali ilçemizde de Turan Kalfa’nın yer konusunda attığı adımla birlikte inşallah bizde SAMEK’leri başlatacağız. Kendisine destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Yeniden toplanacak

Meclis ilçe belediyelerin hazırladığı baz maddeleri ve 2020 yılı bütçelerini görüşmek için ikinci oturumu için 19 Kasım Salı günü saat 14.00’te yapma kararı aldı. Başkan Yüce, Sakarya için gerçekleştirilen çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini duyurdu.

12 Kasım 2019 , Salı Bu haber toplam 538 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU