Günün Tarihi:21 Haziran 2021

‘Kültür mücadelesi vermeliyiz’


Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle ve Ofis Sanat Merkezi’nde kültür sanat dostlarıyla bir araya gelen Yazar Celal Fedai, “Her şeyden önce bir kültür mücadelesi vermemiz gerektiğini sıkça dile getiriyorum. Dünyayı bu kültür iradesinden okumalıyız. Tarihi kaderimize dönmeliyiz, tek reçetemiz bu” dedi.

Söyleşi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Yazar Celal Fedai  kaleme aldığı ‘Türkiye’nin Kaderi’ isimli eseriyle ilgili ilk olarak Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldikten sonra Ofis Sanat Merkezi’nde kültür sanat dostlarına seslendi.  Yazar Celal Fedai, “Biz tarihî kaderimizi Selçuklular ve Osmanlılarla birlikte ele alırız. Türkiye’de farklı düşünen herkes bir noktada Türkiye’nin tarihi bir mecburiyeti olduğu gerçeğini kabullenmelidir. Tabii ülkemizde bunu kabul etmeyen bazı kesimlerin olduğunu biliyoruz. Bizim tarihî kaderimizle bağımız kopuk cereyan ediyor. Bunun çok farkında olmayı istemiyoruz işin aslında. Bunu izah etmek için ‘Türkiye’nin Kaderi’ kitabımda çeşitli başlıklarla bu meseleyi açmaya çalıştım. Türkiye’nin tarihî kaderini fark etmesi için birtakım entelektüellerin çabası yeterli olmuyor” dedi.

Reçetemiz

Celal Fedai, “Cemil Meriç bu mücadeleyi verdi fakat tek başına ne kadarını yapabildi? İşte bu yüzden bunun bir entelijansiya mücadelesi olduğunu düşünüyorum; yani aynı yöne bakan entelektüellerin aynı idealler çerçevesinde bir araya gelmesi gerekiyor. Her şeyden önce bir kültür mücadelesi vermemiz gerektiğini sıkça dile getiriyorum. Kitapta Ruslar ve Amerikalıların nasıl bir kültür iradesi sergilediğini ifade ettim. Tüm mesele burada, bu devletler kültür iradesine sahipler, biz hâlâ bir kültür politikası üzerine ilerlemeye çalışıyoruz. Her siyasi dönemde kültür politikaları değişime uğruyor. Bu yüzden bizim de kurmamız gereken bir kültür iradesi olduğu inancındayım. Dünyayı bu kültür iradesinden okumalıyız. Tarihi kaderimize dönmeliyiz, tek reçetemiz bu. Bunun için kültürü, eğitimi, medyayı ve nice başlığı geniş çerçevelerde tartışmalı, yeni reçeteler sunmalıyız” dedi. 

14 Kasım 2019 , Perşembe Bu haber toplam 429 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU