Günün Tarihi:22 Ocak 2021

Tatbikat olunca her şey güzeldi!


Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Sapanca’da gerçekleştirilen "AFAD Bölgesel Saha Uzantılı Masa Başı Tatbikatı" gerçeğini aratmadı. Tatbikat, senaryo gereği AFAD ekiplerine, merkez üssü Arifiye olan 6,2 büyüklüğündeki depremin bildirilmesiyle başladı.

Bölgesel bazda

Sapanca ilçesindeki AFAD Arama Kurtarma Birliği'nde yapılan tatbikata, Sakarya'nın yanı sıra Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Türk Kızılay ve 112 Acil Servis ekipleri ile AFAD gönüllüleri, çeşitli kuruluşlar ve polis ekipleri katıldı.

6.2 şiddetinde

Senaryo gereği AFAD ekiplerine, merkez üssü Arifiye olan 6,2 büyüklüğündeki depremin Arifiye, Sapanca, Geyve, Akyazı ve Adapazarı ilçelerinde yoğun hasara neden olduğu ihbarı üzerine, olası afet bölgesine çok sayıda ekip sevk edildi.

Göçük altında

Göçük altında kalan yaralıları kurtarmak için saniyelerle yarışan ekipler, bir yandan da sinir krizi geçiren depremzede yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı.  Kurtarılan afetzedeler, UMKE ve 112 Acil Servis ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından ambulanslara taşındı. Deprem sonucu hayatını kaybedenler ise enkaz altından çıkarılarak morga götürüldü.

26 hizmet grubu

AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, 26 hizmet gurubunun birbirleriyle uyumlu şekilde çalışarak, olası afetlere hızlı, etkili ve zamanında müdahale edebilmesi için tatbikat yaptıklarını söyledi. Olası afetlere her an hazırlıklı olabilmek için yılda bir defa saha uzantılı bölgesel tatbikat gerçekleştirdiklerini belirten Kaşkaş, "Yıl içerisinde hizmet gurupları arasında da sık sık bu tatbikatlar yapılıyor” dedi.

Tatbikat olunca

Senaryo gereği olan deprem tatbikat olunca haliyle her şey de güzel oldu. Tatbikatta eğitim almış sivil toplum ekipleri ile birlikte 518 personel ve 95 araçla yapıldı.

Vali Yardımcısı

Tatbikat; Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy Başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyeleri, AFAD İl Müdürlükleri Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, 26 yerel düzey destek hizmet grubu kamu, kurum, kuruluşlar, kaymakamlıklar, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, STK Arama Kurtarma Ekipleri ve AFAD gönüllülerinin katılımıyla düzenlendi.

 

15 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 529 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU