Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

Orta Doğu’yu anlatıyoruz


Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü (ORMER) Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kardaş, sosyal medyayı kamuoyuna daha hızlı ulaşmak için aktif olarak kullanmaya başladıklarını belirterek, “Twitter’da ‘10 Tweette Dünya Gündemi’ serisini başlattık. Ürettiğimiz bilgileri insanların anlayabileceği kavramlar kullanarak 10 mesajda açıklıyoruz” dedi.

İyi eğitim

ORMER Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Ortadoğu Enstitüsünde yapılan çalışmaları anlattı. Yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren ORMER’in yaklaşık 40 personelle hizmet verdiğini aktaran Kardaş, “Orta Doğu’da ve bu alanda uzmanlaşacak olan geleceğin hocalarını yetiştiriyoruz. Sadece uluslararası ticaret ve sosyoloji bölümlerinde değil, çeşitli bölümlerde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilere açığız. Öğrencilerimizi elimizden geldiği kadar iyi yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi. Enstitüde eğitim gören uluslararası öğrenciler konusunda da bilgi veren Kardaş, 92 öğrencilerinin bulunduğunu, bunun da yarıya yakınının uluslararası öğrenci olduğunu kaydetti.

Şartlar

Kardaş, “Bir disiplinin etkisinde büyüyüp, birçok disiplinin etkisinde hocalar yetiştirmek için çalışıyoruz. Orta Doğu’nun herhangi bir ülkesinde herhangi bir olay ile karşılaşan ve bunu uzmanlık seviyesinde açıklayabilen yüksek lisans ve doktora öğrencileri yetiştirmeyi arzuluyoruz. Biz alanında daha fazla derinleşip daha fazla yoğunlaşan öğrenciler istiyoruz. Öğrencilerden istediğimiz; örneğin Suriye ve Irak masalarımız var. Öğrencilere konularında derinlikli ve yoğun bir araştırma şansı sunuyoruz ve bu beklentiyle onlara yaklaşıyoruz. Uluslararası bölümden gelen öğrencimiz o ülkenin tarihini çok iyi bilmeli. Güncel olayların kök sebebine ulaşmak bizim gayemiz. YÖK bursu alan 14 kişinin neredeyse yarıya yakını tarih bölümü mezunu. Yani burs verirken bile biz bu duruma çok dikkat ediyoruz. Bir ülkenin geçmişini bilemediğimiz zaman o ülkenin güncel sorunlarını bilmemiz de çok zor” dedi.

Sosyal medya

Enstitüde üretilen nitelikli bilginin akademik olarak kalmasını istemediklerini dile getiren Kardaş, bu bilgileri geniş halk tabanıyla buluşturmak istediklerini, bunun için de başta Sakarya olmak üzere çeşitli aktörlerle işbirliği içinde çalıştıklarını, STK’larla ve diğer eğitim kurumlarıyla doğrudan ilişkilerinin olduğunu aktardı. Özellikle sosyal medyayı aktif olarak kullandıklarını söyleyen Kardaş, “Twitter’da ‘10 Tweette Dünya Gündemi’ serisini başlattık. Burada ürettiğimiz bilgileri insanların anlayabileceği kavramlar kullanarak açıklıyoruz. İnternetin bilgiyi hızlı bir şekilde geniş kitlelere yayma özelliği var. Dolayısıyla bu bizim kamuoyuyla buluşma noktalarımızdan birisi.”

100 öğrenci 100 kitap

ORMER’de faaliyet gösteren İbn-i Haldun Kütüphanesi’nde yaklaşık 10 bin kitap bulunduğu bilgisini veren Kardaş, “100 öğrenci olduğunu düşünürsek her öğrenciye yaklaşık 100 kitap düşüyor. Türkiye’nin öğrenci başına en çok kitap düşen üniversite birimlerinden birisi olarak bize büyük bir açılım sağlıyor. Boğaziçi’ni geçiyorsun, ODTÜ’yü yakalıyorsun. Bu tabi biraz da bu tür kaynaklar sayesinde oluyor. İnternet veri ağ tabanlarımız çok kuvvetli. Üniversitemiz bu konuda oldukça ileride. Kütüphanemizde yine incimiz literatürde nitelikli kitaplar mevcut ve her yıl bu güncelleniyor, zenginleşiyor. Çeviri kitaplarımız da bulunuyor. Sadece orijinal araştırma yapıp yayınlamanın dışında, alanında isim yapmış, başucu kitabı olmuş veya çok önemli olduğunu düşündüğümüz kitapları çevirerek Türkçeye kazandırıyoruz” dedi.

2 dil

Enstitüde iki dönemlik Arapça, Farsça, İbranice gibi dillerde zorunlu eğitim verildiğini belirten Kardaş, ülke masalarında görev yapan personelin en az iki dile hâkim olmalarının beklendiğini söyledi. Çalışmalarda insan odaklı davranmaya dikkat ettiklerine de işaret eden Kardaş, savaşların sadece siyasi sonuçlara değil insani dramlara da yol açtığını, bu ülkelerle doğrudan irtibat kurarak çalışmalar yaptıklarını ve bir araştırma stratejisi oluşturduklarını aktardı.

 

16 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 555 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU