Günün Tarihi:21 Ekim 2020

‘Çiftçinin toprağı ipotekli’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten, danışmanlık ve emlak müşavirliği sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturduğu 28. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısında, “Çiftçi, üretimi sürdürmek için bankalardan kredi kullanarak toprağını ipotek göstermek zorunda kalıyor” dedi.

Kredi faizleri

Komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, çiftçi kredilerindeki faiz oranlarının tarım sektörü üzerindeki olumsuz etkileri değerlendirildi.  SATSO 28. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Balta, çiftçilerin daima desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bir yandan kuraklık bir yandan yüksek girdi maliyetlerinin yanı sıra artık ektiği ürünlerden de eskisi gibi kâr sağlayamayan üretici, üretimi sürdürmek için bankalardan kredi kullanarak toprağını ipotek göstermek zorunda kalıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve bankalardan kredi kullanan çiftçilerimizin aldıkları kredilerde faiz oranları ne yazık ki sabit kalmıyor ve bu oranlar %40’a kadar çıkabiliyor.”

Borçla borç kapatılıyor

Başkan Balta, “Günümüzde yüksek girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçilerimiz, borcu başka bir borçla kapatır hale geldi. Türkiye genelinde yaklaşık iki milyon çiftçimizin tarlasının ipotek altında olduğu biliniyor. Tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu birçok il gibi, Sakarya’mızda da tarım arazilerinin önemli bir kısmının ipotekli olduğu biliniyor. Eskisi gibi para kazanamayan çiftçi, borcunu ödeyemeyince ipotek gösterdiği toprağını da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle çiftçilerimiz, Tarım kredi kooperatiflerine ve ziraat bankasına olan, borç faizlerinin bir kereye mahsus silinmesini ve ana paranın da yapılandırılmasını yetkililerden talep ediyor” dedi.

Üretimden soğuyoruz

Komite üyeleri ise konunun önemine değinerek, “Tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması için çiftçi borçları üzerinde kanuni bir düzenlenme yapılmalıdır. Kendi öz sermayesi ile çiftçilik yapan insanların sayısı hızla azalıyor. Mazot, gübre, ilaç, alet ve ekipman fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemde bir de yüksek faiz sorunu çiftçiyi üretimden soğutuyor. Çiftçinin borcunun ana parası esas alınmak şartıyla, devletimizin bu borçları bir çözüme kavuşturması, faiz borçlarının silinmesi, ana paranın da yapılandırması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

16 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 359 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU