Umut ışıkları yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Umut ışıkları7 Haziran 2019, Cuma

   Deprem riski altındaki okullarımız

 

            Yüzyılın felaketinin üzerinden 20 yıl geçti. Zaman-zaman sizler ile paylaşıyorum. 17 Ağustos 1999 sabahını, Adapazarı’nda yaşamayanlar felaketin büyüklüğünü kesinlikle tahayyül edemezler.

 

            Deprem sonrasının en büyük sorunlarından biri Adapazarı’nda deprem görmüş çok katlı binalardı.  Böyle bayram sonrası bu tatsız konuyu hatırlatmak pek hoş olmuyor ama birilerinin Sakarya’nın deprem gerçeğini hatırlatması gerekiyor.

 

            Şöyle periyodik olarak baktığımızda; Adapazarı’nda her 10 yılda bir ciddi deprem oluyor. Hatırlamak gerekirse 1943 depremi, 1957 depremi,1967 depremi. Görüldüğü gibi bu depremler aşağı-yukarı 10 yıllık aralıklar ile meydana geldi. 1967 depreminden sonra 1999 depremi 10 yıllık periyodun dışına çıktı. 22 yıl sonra meydana geldi. Belki de bu nedenle kentin neredeyse yarısı yıkıldı. 1999 felaketinin üzerinden şimdi de 20 yıl geçti. Benden hazırlatması..

***   ***   ***** 

 

Böylesi büyük bir felaketin ardından, Sakarya’da tam 22 bin konut yıkıldı. 23 bin konutta  orta hasar meydana geldi. 85 bin konutta ise hafif hasar tespit edildi. Bunlar devletin resmi rakamları.

 

Yukarıda da belirttim deprem sonrasının çözülemeyen neredeyse tek sorunu deprem görmüş az veya çok katlı binalardı.

 

Deprem sonrasının 23 bin orta hasarlı konuttan resmi rakamlara göre sadece 8 bini onarılıp güçlendirildi.

 

Kalanlar boya-badana ile kiraya verildi.

 

***   ***   *

Yasa gereği bir yıl içinde onarılıp güçlendirilmeyen orta hasarlı binalar, otomatik olarak ağır hasar kapsamına geçiyor. Ağır hasar kapsamına geçen binaların sahipleri tarafından yıkılması gerekiyor. Sahipleri tarafından yıkılmayan hasarlı binalar, devlet tarafından yıkılıp parası bina sahibinden alınması gerekiyor.

 

Peki bu yasal yaptırım uygulandı mı?

Ben pek uygulandığını sanmıyorum.

 

Vatandaşların kendi evlerini bir kenara bıraktık, Sakarya Valiliği’nin 2015 yılı brifing raporunda, ilimizde depreme dayanıksız olduğu için yıkılıp yerine yeni binaların yapılması gereken 22 okulun olduğu belirtiliyordu.

Bu gerçekten vahim bir durum. Daha öncede sizler ile paylaştım. Bu gerçeğe kim göz yumuyorsa vebal altındadır.

  

     10 milyon ödenek geliyor.

 

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bir süre önce yaptığı açıklamada, söz konusu okullardan bazılarının güçlendirildiğini belirterek, şu anda yıkılması gereken 9 okulun olduğunu söyledi. Nayir, bunu belirtirken söz konusu okullar için yıkım kararı olmadığını da belirtmişti.

 

Geçtiğimiz günlerde Vali Nayir ile makamında sohbet ederken, aynı konu gündeme geldi. Vali Nayir, söz konusu 9 okul binasının yıkılıp yeniden inşa edilmesi için şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Sakarya’ya 10 milyon ödenek ayrıldığını kaydetti. Nayir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye genelinde yenilenmesi gereken okullar için 25 milyon ödenek ayırdığı, bunun 10 milyonunun ise Sakarya tahsis edildiğini belirtti. Türkiye genelindeki 25 milyon ödeneğin, 10 milyonunun Sakarya’ya tahsis edilmesi küçümsenecek bir olay değil. Söz konusu 10 milyon lira ile 4 okul yeniden inşa edilecek. İlk anda söz konusu 10 milyon ödeneğin 4 milyonun geleceğini belirten Vali Nayir; “Bakanlığımızdan yenilenecek okullar için ihale hazırlıklarına başlayın talimatı geldi” dedi.

***  ***  

Hani insan hiç yoktan iyidir, diye düşünmeden edemiyor. Riskli olduğu için yenilenmesi gereken okullara gelince.Vali Nayir, bu okullarında Milli Eğitim Bakanlığının Arsa  Karşılığı Okul Projesi (OKOY) kapsamında yenilenmesinin planlandığını belirtti.

Sakarya Valisi Nayir’in, çocuklarımızın geleceği için çok önemli olan bu sorunu halının altına süpürmek yerine çözüm yolları aramışını takdirle karşılıyorum.

Dilerim en kısa zamanda çocuklarımız bu okullarda güvenli binalarda öğrenim görmeye başlarlar