Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

‘Şu an su sıkıntısı söz konusu değil!’


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü’nde su seviyesinde azalma olmadığını, ve şu anki göl seviyesinin tehlike arz etmediğini belirtti.

İzmit su çekiyor
Kocaeli'nin (İzmit) Başiskele İlçesi’ndeki Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin yüzde 20'lere düşmesinin ardından Sapanca Gölü'nden su takviyesi yapılmaya başlanması ile Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinde azalma görülmedi.

Seviye iyi durumda

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre, Türkiye'deki en kaliteli su kaynaklarından birisi olan Sapanca Gölü'nde seviye iyi durumda olduğu öğrenildi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göldeki su seviyesinde azalma olmadığını, ve şuan ki göl seviyesinin tehlike arz etmediğini belirtti.

Sorun yaşamıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Şehrimizin en önemli içme suyu kaynağı Sapanca Gölümüz’dür. Dünyaca en önemli içilebilir özelliği olan göl Sapanca Gölümüz’dür. Sapanca Gölümüz’ün su seviyesini yakinen takip ediyoruz. Ve şuana kadar bulunduğu seviye geçen seneki rakamlarla ölçtüğümüzde bir farkın olmadığını gözlemekteyiz. Dolayısıyla bizim içme suyumuzun hemen hemen tamamına yakınını Sapanca Gölü’nden karşılıyoruz. Şuana kadar su seviyesinde bir daralma söz konusu değildir” dedi.

Kontrol altında

Yağış oranlarında diğer senelerle karşılaştırıldığında bir daralma gözüküyor olsa da göl suyuna negatif etkinin şuanda söz konusu olmadığını belirten Yüce, “Bu şartlarda herhangi bir su sıkıntısı çekmemiz söz konusu olmadığını tespit etmekteyiz. Yakinen takip ediyoruz ve teknik elemanlarımız göl suyunun seviyesini ve göldeki artış ile alçalma oranı seviyelerini devamlı kontrol etmekte” diye konuştu.

S.O.S. vermiyor

İçme suyu noktasında bir sorun yaşanmayacağını ümit ettiklerini söyleyen Yüce, “Göldeki seviye şu an 31,20-31,50 kodunda. Bu da bizim için S.O.S. vermiyor. Yani bir tehlike alarmı söz konusu değil. Kocaeli’nin Sapanca Gölü’nden aldığı miktar, bizim aldığımız miktarın çok daha altında” dedi.

 

21 Kasım 2019 , Perşembe Bu haber toplam 405 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU