Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

Yatağa bağlı hastalara destek


Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından başlatılan projede, yatağa bağımlı hastalara bakım veren aile bireylerine destek verilecek.

Web tabanlı

SAÜ Bilimsel Araştırma Projeler Koordinatörlüğü (BAP) tarafından desteklenen “Yatağa Bağımlı Hastalara Bakım Veren Bireylere Yönelik Hemşire Liderliğinde Vaka Yönetimi Modeline Temellendirilmiş Aile Destek Programının Geliştirilmesi ve Etkisinin Değerlendirilmesi”  başlıklı doktora tez projesi, beş aşamalı olarak yürütülecek. Bakım verici bireylere destekleyici multidisipliner bir eğitim programının (hemşire, hekim, diyetisyen, konuşma terapisti, psikoterapist, sosyal çalışmacı) verilmesi planlanan proje kapsamında, bunun yanı sıra açıklayıcı videolarla desteklenmiş web tabanlı eğitim ve danışmanlık sistemi oluşturulacak.

 

Yenikent’te

Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yurdanur Dikmen  ve Arş. Gör. Fatma Tanrıkulu tarafından yürütülen doktora tez projesi kapsamında, Yenikent Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine kayıtlı olan yatağa bağımlı hastalara bakım veren aile bireylerine yönelik ‘Aile Destek Programı’ başlatıldı. Koordinatör Dikmen, “Ülkemizde sosyokültürel yapı itibariyle bakım gereksinimi olan bireylerin evde bakımı yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyen bu hastaların beslenme, boşaltım, hareket ve tedavilerinin uygulanması gibi öz bakım gereksinimleri, hastaya bakım veren aile bireyleri tarafından karşılanmaktadır” dedi.

 

Sorunlar giderilecek

Dikmen, “ Bu nedenle evde bakım alan hasta ve yakınlarının bulundukları ortamda desteklenerek, sosyal yaşama ayak uydurabilmelerini sağlamak, böylece toplumsal entegrasyonlarını gerçekleştirmek, aile üyeleri ve özellikle de bakım verici birey üzerindeki yükü hafifletmek son derece önemlidir. Başlattığımız bu proje sayesinde bireylerin kurum bakımı sonrasında evde bakımının sürekliliği ve koordinasyonu sağlanacak olup, bakım vericilerin sorunlarının giderildiği ve eğitim gereksinimlerinin karşılandığı, aynı zamanda da maliyet etkili bir evde bakım hizmet modeli ile bakım vericiler desteklenecektir” ifadelerini kullandı.

 

Hastalar artıyor 

Projenin uygulama birimi olan Yenikent Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Adil Murat Akgül ise, “Projenin hastanemiz bünyesinde yürütülmesinden büyük memnuniyet duymaktayız. Son yıllarda evde sağlık hizmeti almak isteyen hasta sayısı hızla artmaktadır. Bu proje ile evde sağlık hizmeti alan hastalar bilgiye daha hızlı ulaşım sağlayacak, hasta ve ailelerin eğitim gereksinimleri de bu doğrultuda daha etkin karşılanmış olacaktır” dedi. 

22 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 50383 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU