Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Milletvekili Özkoç'un ifadelerine tepki geldi


İlimizdeki bir grup sivil toplum kuruluşu temsilcisi CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un, Meclis Genel Kurulu'ndaki bir tartışma sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e yönelik kullandığı,“Bu kadına haddini bildiriniz” ifadelerine tepki gösterdi.

Atatürk Parkı

CHP İl Örgütü karşısındaki Atatürk Parkı’nda toplanan ve kendilerini, "Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları" olarak adlandıran grup adına konuşan Hizmet-İş Sendikası Sakarya Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kaymakçı, Özkoç'un sözlerini kınadıklarını söyledi.

Biz unutmadık

Engin Özkoç'un olayın akabinde Özlem Zengin'e, "Bu sözün ne anlama geldiğini bilmiyordum." diyerek özür dilemesinin insanilik bağlamında olumlu olsa da kabahatinin üstünü örtecek yeterlilikte olmadığını belirten Kaymakçı, "Soruyoruz, Sayın Özkoç, dün bu ülkede 'Başörtülülere haddini bildiriniz' diyen köhne zihniyetin sebep olduğu acıları, bu toplumda açtığı derin yaraları göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız? 'Anlamını bilmiyordum.' dediğiniz sözcüklerin, bu ülkedeki başörtülü kadınların hayatında nasıl bir yara olduğunu siz unutsanız da biz unutmadık." diye konuştu.

Ölüme terk edildi

Kaymakçı, binlerce başörtülü kadının çalışma yaşamının dışına itildiğini, on binlercesinin eğitim hakkından mahrum bırakıldığını ve hatta Medine Bircan vakasında olduğu gibi sağlık hizmeti alamadığı için ölüme terk edildiğini ifade ederek, “Bu sözcükler geçmişte sadece Sayın Merve Kavakçı'ya değil ülkenin tüm başörtülü kadınlarına meydan okuma ifadesi olarak kullanıldı ve çok ağır bedeller ödetildi” dedi.

Kadınlardan özür

Özkoç'un ifadelerinin sadece Özlem Zengin'e söylenmediğini dile getiren Kaymakçı, "Sayın Özkoç'u bu ayrıştırıcı, tahkir edici, şiddet dolu ifadelerinden dolayı tüm başörtülü kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz. Yıllar sonra Meclis'te böyle çirkin bir saldırıya maruz kalmalarından dolayı Sayın Özlem Zengin hanımefendinin şahsında tüm kadın vekillerimizin üzüntüsünü paylaşıyor ve olay karşısındaki direnişlerini dik duruşlarını selamlıyoruz." Diye konuştu. Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e, ‘Bu kadına haddini bildiriniz’ sözlerine, CHP önünde toplanan bir grup STK temsilcisi tepkilerini ortak şekilde dile getirdi.

 

22 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 583 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU