Günün Tarihi:23 Kasım 2020

Uğut kazanları kaynıyor


Taraklı Sakin Şehir Derneği, Taraklı Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Taraklı Sakin Şehir Derneği tarafından yürütülen,“Yöresel Tat – Uğut Tatlısı İle Kültürel Mirasın Yaşatılması” projesi Taraklı Yeniköy Mahallesinde başladı.

Geleneksel

Taraklı Cıttaslow Derneği Başkanı Şahin Akı verdiği bilgide projenin genel amacının orta Asya’dan göçle Anadolu’ya gelen, Türk coğrafyasında başta nevruz olmak üzere geleneksel törenlerde baş yapıt olarak yer alan, unutulmak üzere olan geleneksel gıdalarımızdan Uğut Tatlısı’nın gelecek nesillere aktarılması olarak ifade etti

 

Sakin şehir

Projenin özel amacının uğut tatlısını üretmek, tanıtmak ve Taraklı’ da yaşayan kadınlara istihdam sağlamak olduğunu belirten Akı “Unutulmak üzere olan geleneksel tatlarımızdan Uğut Tatlısı'nın Sakarya'nın Cittaslow kapsamında yer alan sakin ilçesi Taraklı' da kadınlar tarafından üretiminin sağlanarak tanıtımının yapılması ve kurulan üretim merkezleri ile kadınlara istihdam sağlanması. Uğut Tatlısının yeni nesillere aktarılarak kültürel mirasının korunmasına katkı sunulması başlıca hedefimizdir” dedi. 

23 Kasım 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 508 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU