Günün Tarihi:26 Mayıs 2020

‘Sakarya en iyi projeleri hak ediyor’


Bir dizi programlara katılmak üzere Sakarya’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sakarya’nın en iyi projeleri hak ettiğini belirterek, vergi iadelerinde yaşanan gelir kaybının çözüleceği yineledi.

Bakanı karşıladılar

Bakan Turhan ilk olarak Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Programda Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Karayolları Bölge Müdürü Turgay Çolak, ilçe belediye başkanları, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile STK temsilcileri de yer aldı.

ADA Treni teşekkürü

Başkan Ekrem Yüce, ADA Treni’nin yeniden seferlere başlaması ve TOPÇA Kavşağı’nın hızla tamamlanması dolayısıyla Bakan Turhan’a teşekkür ederek, ulaşım başlığındaki projelerin sunumunu yaptı ve destek istedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı Sakarya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Öncelikle Bakanımız Sayın Cahit Turhan’a ADA Treni’nin yeniden seferlerine başlaması ve TOPÇA Kavşağı’nda durma noktasına gelen çalışmaların hızlandırılarak tamamlanması dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Yine şehrimiz ulaşımında yeni bir dönüm noktası olacak projelerimizi de Sayın Bakanımıza sunarak desteklerini istiyoruz” dedi.

Sakarya gelişiyor

Yüce, “ Sakarya’mız her geçen gün gelişiyor ve dönüşüyor. Her alanda büyük bir mesafe alan bir şehiriz. Ulaşımda ortaya koyacağımız vizyon ve hayata geçirmeyi hedeflediğimiz projeler şehrimiz ulaşım geleceğini garanti altına alacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın destekleriyle inşallah Sakarya ulaşımında yeni bir dönemi başlatacağımıza inanıyor, Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’a ilgisi ve desteği için teşekkür ediyorum” dedi.

Otobandan yeni giriş

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeleri Bakan Turhan’la paylaşan Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimize otobandan yeni bir giriş sağlayacak ardından Pekşenler ile yeni stadyum arasını bağlayacak yeni bir projemiz var. Konuyla ilgili taleplerimizi ve yazışmalarımızı yaptık. Pekşenler ile D-100 arası kısmı da Bakanlığımız tarafından onaylanmıştı. Bir diğer çalışmamız da D-100 ile D-650 arasında. Öte yandan Sakarya bisiklet dostu bir şehir. SAKBİS’ler kısa sürede büyük ilgi gördü. Şimdi bisiklet yolu ağımızı arttırmak ve akıllı duraklarla donatmak için projemizi hazırladık” dedi.

Nostaljik tramvay

Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizin merakla beklediği raylı sistemler noktasında 2 farklı güzergah belirledik. İlk etabımız OSB-Gar arası, ikinci etabımız ise Kampüs ile Gar arasını kapsıyor. Çok uzun mesafeler değil. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın destekleri ile raylı sistemleri Sakarya’ya kazandırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız. Sizlerin talimatıyla hemen çalışmalara başlayabiliriz. Ayrıca Millet Bahçesi ile Yeni Camii arasında Nostaljik Tramvay projesini hayata geçireceğiz. Fizibilite çalışmalarını tamamladık” dedi. Başkan Yüce, Sakarya Park’a D-100’den yeni bir giriş açılması konusunda taleplerini iletti. Bakan Turhan’da Karayolları Bölge Müdürü Turgay Çolak’a konuyla ilgilenilmesi hususunda talimat verdi.

Seracılık Merkezi için

Başkan Ekrem Yüce, Akyazı’da hayata geçirilmesi hedeflenen Seracılık Mükemmeliyet Merkezi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi noktasında Bakan Mehmet Cahit Turhan’a konuyu arz etti. Yüce, “Türkiye’ye örnek bir tesis inşa ederek, seracılığın merkezi haline getireceğiz. Son aşamaya geldik. Topraksız seracılığa orada hayat vereceğiz. Projemiz dünya markası olacak” dedi. ADA Treni’nin yer altına alınmasını yeniden gündeme getiren Başkan Ekrem Yüce, trenin yer altına alınmasıyla şehre yeni bir bulvar kazandıracaklarını ve yaşam merkezi haline getireceklerini söyledi. Yaklaşık 1,5 kilometrelik alanda yapılacak çalışmayla çok özel bir projenin Sakarya’nın hizmetinde olacağını söyledi.

Sakarya huzur coğrafyası

Sakarya’yı huzur coğrafyası olarak tanımlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Sakarya gelişen, değişen ve her geçen gün daha da büyüyen bir şehir.  Aynı zaman da göç de alan bir şehir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Sakarya’ya gelince bende huzur buluyorum. Sakaryalıların cana yakınlığı, doğası insana huzur veriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce de Erenler’de başkanlık yapmış, şehri yakından tanıyan bir isim. Şehrin bütün sorunlarını yakından takip ederek, çözümler üretiyor. Kısa sürede çok önemli çalışmalar hazırlamış. Tebrik ediyorum” dedi.

Vergi iadeleri kaybı

Sakarya’nın vergi iadelerinden doğan gelir kaybının çözüleceğini deklare eden Bakan Turhan, “Sayın Cumhurbaşkanımızla Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bir aradaydık. Sakarya’nın gelirlerinde yaşanan sorunu çözeceğiz. Gelirlerin artması ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin vizyonuyla Sakarya’nın projeleri artacak” dedi.

Kamulaştırmalar hızlandırır

Raylı sistemler ve ulaşım altyapısında kamulaştırmaların önemli bir noktada yer aldığını belirten Bakan Turhan, “Altyapı yatırımları yüksek maliyetli yatırımlar. Özellikle raylı sistemler yerel yönetimlerin bütçesiyle yapılması çok kolay olmayan, merkezi hükümetimizin desteklerinin çok önemli olduğu bir alan. Burada raylı sistem ihtiyacının olması ve fizibilitesinin uygun olması büyük önem arz ediyor. Yaptığımız yatırımlarda önemli bir kısmı kamulaştırmalar oluşturuyor. Yerel yönetimlerimiz kamulaştırma noktasında adım attığında projeleri yatırım programlarına daha kolay alabiliriz” dedi.

Sakarya’nın projeleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Sakarya’da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Bakan Turhan, “Bakanlık olarak bugüne kadar Sakarya’ya nasıl baktıysak, bundan sonra da aynı şekilde bakacağız. Sakarya’nın projeleriyle yakından ilgileneceğiz. Gereken şartların oluşmasıyla projeleri yatırım programına alıp icraatına başlarız. Sakarya en iyi projeleri hak eden bir şehir ve bu projeler lüks değil, bir ihtiyaç” dedi.

Milletle paylaşmak

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Turhan, partililerle bir araya geldi.

Turhan, Sakarya'da bakanlığıyla ilgili bazı iş yerlerinde çalışmalar, incelemeler yapacaklarını belirterek, kente her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.  Girdikleri bütün seçimlerden başarıyla çıktıklarını, milletin yetki verdiğini vurgulayan Turhan, "Bu tabii ki davamızı milletimize anlatmakla oluyor. Yani bizim hizmet davamızı milletle paylaşmak ve bu davamızın onlara ne olduğunu nasıl yapılması gerektiğini anlatmakla oluyor" diye konuştu.

Bayrak davasıdır

Partilerinde eski dava arkadaşı kavramının olmadığını dile getiren Turhan, "Davamız, bayrak davasıdır, görevlerimizi bir bayrak değişimi anlayışıyla teslim alırız. Bu bayrağı teslim eden arkadaşlarımız da yine o davada, o ekibin arkasında gerekli mücadeleyi, hizmeti devam ettirir." dedi.  Kongre sürecine girildiğini, delege ve parti yöneticilerinde değişikliklerin olabileceğini aktaran Turhan, "Bu değişim, dönüşüm hareketi hiçbir zaman dava adamında küskünlük, bıkkınlık oluşturmaması lazım. Bunu genel merkezimiz, genel merkezdeki yöneticilerimiz, Sayın Genel Başkanımız bu konuda sizlerle özellikle bu hususu paylaşmamızı istiyor. Dava adamı 'Ben varsam her şey tamam, ben yoksam her şey bomboş demez.' Kişilere bağlı değildir bu dava, bu davanın sahibi milletimizdir, Hak'tır, Rabbimizdir, biz de onların adına bu işi yapıyoruz, bunu böyle bileceğiz." diye konuştu.

Partiden ayrılanlar

Turhan, partiden ayrılanların birtakım duygusallık içinde olabileceğini, kendilerinin parti içerisinde hak ettiği yerde yer bulamadıklarını bahane ederek ayrılmış olanların olduğunu dile getirerek, bu kişilerle işleri olmadığına vurguladı. Turhan, büyümeye devam edildiğini, insanlara hizmet getirildiğini ve bu hizmetleri engellemek, ekonomiyi çökertmek, yıkmak için mücadele veren iç ve dış güçlerin yine durmadığını anlatarak, buna karşı hassas olunması gerektiğini söyledi.

Kuzey Marmara Otoyolu

Sakarya'da ulaşım altyapısıyla ilgili olarak Kuzey Marmara Otoyolu'nun Anadolu yakasındaki doğu kısmındaki çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Turhan, "İstanbul ile Sevindikli Kavşağı arasını geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda hizmete açtık. İnşallah kalan kesimi 2020'nin sonunda Akyazı Kavşağına kadar bağlayacağız. Bu önemli bir hizmet. Bir taraftan hükümet, iktidar olarak ülkemizi, milletimizi çökertmeye, yıpratmaya, bölmeye çalışanlara karşı mücadele ederken, diğer taraftan hizmet kervanımız ve hizmet siyaseti devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Çin’den kredi alınacak

Hükümetleri döneminde insanların hızlı trenle tanıştığını, gelecek günlerde bu hızlı tren hizmetini daha da yaygınlaştırarak vatandaşların önemli bir kesimine sunmuş olacaklarını, 2020 yılında Sivas'a kadar hızlı tren hizmetini ulaştıracaklarını kaydeden Bakan Turhan, şu bilgileri verdi: "İstanbul-Ankara arasındaki YHT hizmetini, ikinci bir alternatifini de yaptığımız bir finans anlaşmasıyla Adapazarı'ndan Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçirerek Halkalı'ya oradan da Kapıkule'ye kadar ulaştırmak için çalışmalara başlayacağız. Söz konusu yatırım, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız yaklaşık 4 milyar dolarlık çok önemli bir proje. Bunu, son finans anlaşmasını Çin hükümetinden sağlayacağımız krediyle yapacağız. Son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde bu kredi anlaşması imzalanınca kazmayı inşallah vuracağız." 

Hızlı tren Sakarya üretilecek

Bakan Turhan, hızlı tren setlerinin Sakarya'da yapılması için çalışma başlattıklarını da sözlerine ekleyerek, “Adapazarında yerli, yabancı ve özel sektör ortaklarıyla birlikte bugünde arkadaşlarımızdan bilgi alacağım. Bununla ilgili hızlı tren setlerini ülkemizde yapmak için gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Hızlı tren setleri önemli bir kısmı artık Sakarya ilinde üretilecek" diye konuştu.

TÜVASAŞ’ı inceledi

Bakanı Turhan, AK Parti ziyaretinin ardında Türkiye Vagon Sanayi A.Ş’yi ziyaret etti. Bakan Turhan’ı fabrika girişinde TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan ve protokol karşıladı. Genel Müdür Kocaarslan Bakan Turhan’a TÜVASAŞ hakkında bilgiler verdi.

Bakan Mehmet Cahit Turhan daha sonra fabrikayı gezerek trenleri inceledi.

ASAŞ Alüminyum

Bakan Turhan’ın Sakarya ziyaretinin son durağı olan Akyazı’da faaliyet gösteren ASAŞ Alüminyum fabrikasına yaptığı ziyarette fabrika Genel Müdürü Derya Hatipoğlu tarafından kendisine brifing verildi. Bakan’a bir saati aşkın zaman içerisinde çalışmaları, üretimleri, ihracatları ve özellikle de hedeflerine ilişkin geniş kapsamlı bilgiler veren Genel Müdür Hatipoğlu, Bakan’ın yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyaretçi heyeti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan’ın Akyazı ASAŞ fabrikasına yaptığı ziyarette Vali adına Vali yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever kendisine eşlik ederken, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, Karapürçek Kaymakamı Mehmet Ali Semiz, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, AK Parti Akyazı İlçe Başkanı Mesut Ekrem, Akyazı Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Çakmak ile AK Partili yöneticiler ASAŞ yetkilileri ile birlikte Bakana ev sahipliği yaptılar.

Bakan tebrik etti

Bakan Turhan’da konuşmasında ASAŞ’ Alüminyum Fabrikasının Türkiye için önemli bir fabrika olduğunun altını çizerek, “Gerek yarattığı istihdam ve gerekse yaptığı ihracat sonrası ülkeye kazandırdığı dövizle ASAŞ kendini kanıtlamış bir fabrikamızdır” diyerek yönetimi ve çalışanlarını tebrik etti. Turhan ve beraberindekileri fabrikayı gezdirdi üretilen ürünlerle ilgili Bakana ve beraberindekileri geniş bilgiler verdi. 

25 Kasım 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 522 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU