Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Eski Başkan Toçoğlu ve ekibi takdiri hak etti


Her ne kadar adı Akçay Barajı olduğu için Sapanca’yı çağrıştırsa da asıl baraj Pamukova’nın bin rakımlı Eskiyayla Mahallesi’ndeki dağ havzasında yer alıyor. Devasa projede son aşamaya gelindi ve barajın kapakları kapatılarak su tutulmaya başlandı.

Bu barajın en önemli özelliği ilk kez yerel bir yönetim tarafından cesaret gösterilerek yapılması ve sadece içmesuyu sağlanması değil, bir de isale hatları üzerine kurulan hidroelektrik santralleriyle elektrik üretecek olması.

Üretilen enerjiyle 10 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. 75 metre yüksekliğindeki barajdan şehre su getirilecek isale hattının uzunluğu ise tam tamına 47 kilometre. Artık tamamı bitti ve baraj su tutmaya başladı.

Akçay Deresi’ni oluşturan havzaya yapıldığı için adı Akçay olan bu barajın maliyeti 200 milyon lira civarında.

Barajda biriken sular SASKİ’nin Serdivan Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’ne ulaşacak ve orada arıtımdan geçtikten sonra şehre su verilecek.

İlk suyu Haziran 2020’de şehirdeki çeşmelerimizden aktığında tadabileceğiz.

Yani Sapanca Gölü’ne alternatif içeceğimiz suyun ikinci merkezi olan bu baraj kesintisiz su anlamında çok büyük önem taşıyor.    

Böylesi bir barajı yapmak öyle her babayiğidin harcı değil. İçmesuyu konusunda sadece bu proje yok. Kuzey bölgesi için Çamdağı Barajı projesi de yürüyor.

Bu proje de şehrimizin için su anlamında önemli bir proje.  Bu proje de SASKİ’nin yani Büyükşehir Belediyesi’nin projesi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cuma günü öğleden sonra bin rakımlı Eskiyayla Havzası’na çıktı ve barajın kapaklarının kapatılarak su tutmasına yönelik yapılan töreni gerçekleştirdi.

Büyükşehir Meclisi’nde Akçay Baraj görüşülürken, Başkan Yüce projenin gerçekleşmesinde kararlı bir şekilde çalışma yapıp ekibiyle yola çıkan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zeki Toçoğlu’ndan övgüyle söz ederek kendisine teşekkür etmişti.

Şehre Sapanca Gölü’nden su taşıyan isale hatlarında arıza yaşandığında ortaya çıkan su kesintilerinde en büyük sıkıntıyı yaşayan SASKİ  eski Genel Müdürü Rüstem Keleş’in de bu projelerde gerçekten payı çok büyük.

Artık bu şehirde isale hattı arızalandığı için su kesintisi yaşanmayacak. Çünkü, Sapanca Gölü’ne alternatif bir barajımız var.  Akçay Barajı tüm şehrimize hayırlı olsun.

Akçay Barajı’nın yapımında en büyük emek sarf eden eski Başkan Zeki Toçoğlu ve ekibinin yanında, projenin son aşamasını gerçekleştirip su tutmasını sağlayan Başkan Ekrem Yüce’ye de şehir adına teşekkür ederiz.

Çünkü  böylesine güzel suyumuzun kıymetini biz Sakaryalılar maalesef kesinti olduğunda, çeşmelerden su akmadığında biliyoruz.

Bir de başka bir il’e gittiğimizde ‘aman çeşmeden su içmeyin!’ denildiğinde gelen uyarılar karşısında anlıyoruz. Ne diyelim şehre kesintisiz su sağlama konusunda emeği olan herkese sonsuz teşekkürler.  Ne demişler; “Su gibi nimet yok.”

Not: Akçay Barajı’nın yer tespiti dönemin Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SASKİ eski Genel Müdürü Rüstem Keleş ve SAÜ eski Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından yerinde görülerek yapılmıştı.

Not: Akçay Barajı tamamlandı ve Cuma günü yapılan törenle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin katılımıyla sus tutmaya başladı.

 

 

26 Kasım 2019 , Salı Bu haber toplam 514 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU