Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Şiir kalbe iner


AKM’de gerçekleştirilen ‘Hayatın İçindeki Şiir’ isimli konferansta konuşan şair Nurullah Genç, “Şiir bir masa başı hadisesi, kelime oyunu değildir. Şiir ruha inmedikçe, kalbe dokunmadıkça, titretmedikçe bir gönlü asla, kalıcı öz ve güzel söz olamaz” dedi.

Şair Genç, “Dünya ayrılıklar mekânı, geliriz ve gideriz. Onun için bu dünyadan geriye kalan hoş bir sada aslında insanın yeryüzünde kalan sadasının en güzel sesi de şiirdir. Bu nedenle şiirin o hoş, içli sesinin farkında olmayanlar nasılda kaybettiklerinin farkında değillerdir. Kendini bilenler ancak kalbin merkezine yolculuk yapabilirler. Kendilerini bilmeyenlerin, yüreklerine yolculuk yapamayanların fark edebileceği bir şey değildir. İnsan taşıdığı kalp ile Allah’ın ona verdiği akılla yeryüzünün müstesna varlığıdır. Hayatın içindeki şiir öyle hafife alınacak bir şey değildir. Eğer bu gün yeryüzünün şiirlerinden pek çoğunun yüzyıllar öncesinden bize gelebildiyse bizde ya da başka kültürlerde hayatın içerisinden kopup geldiği için bize ulaşmıştır. Şiir bir masa başı hadisesi, kelime oyunu değildir. Şiir ruha inmedikçe, kalbe dokunmadıkça, titretmedikçe bir gönlü asla, kalıcı öz ve güzel söz olamaz. Hem kolaydır şiir, hem de taklit edilemeyecek kadar zordur” dedi.    

27 Kasım 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 300 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU