Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Tanzanya Büyükelçisi yatırım daveti için geldi


Bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere İlimize gelen Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo, beraberindeki heyet ile birlikte Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti.

Misafirperverlik

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ve yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği ziyarette Büyükelçi Prof. Kiondo, gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Vali Nayir’e teşekkür ettiklerini belirtirken Sakarya’da bulunmaktan dolayı da mutlu olduğunu dile getirdi.

 

İki ülkenin

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017'de Tanzanya’ya yaptığı ziyaret ile birlikte işbirliğinin daha da geliştiğine değinen Büyükelçi Kiondo, özellikle Valilik ve Ticaret Borsasının ülkeler arası işbirliğinin gelişmesi adına kendilerine yaptıkları davet ve bu girişimlerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirterek, “Bu ziyaretimizin iki ülkenin ticari ve diplomatik alandaki işbirliğine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Çok yoğun bir programınız olmasına rağmen bizleri kabul edip vakit ayırdığınız için de şükranlarımı sunmak istiyorum.

Halkını çok misafirperver olarak gördüğüm Türkiye’de bulunmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

 

Sakarya iş dünyası

Kiondo, “2017’nin Temmuz ayından bu yana sürdürdüğüm Tanzanya Büyükelçiliği görevim boyunca Türkiye’de ciddi girişimlerde bulunarak iş adamlarıyla, liderlerle görüşme fırsatım oldu. Birçok ilde sanayi ve iş adamlarını ülkemize davet etme imkânımız oldu. Bu vesile ile Sakarya’da da başta Ticari Borsası üyeleri olmak üzere Sakaryalı iş adamlarını Tanzanya’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

 

Afrika Birliği

Kiondo, “Doğu Afrika’da stratejik bir konumda bulunan Tanzanya, 55 milyon nüfusu ile bin 400 kilometrelik sahil alanı ve 3 tane önemli limana sahiptir. 1964 yılında birleşme sağladığı Zanzibar ile birlikte, bir turizm cenneti olarak adlandırılmaktadır. Üye olduğumuz Doğu Afrika Kalkınma Birliği ve Güney Afrika Kalkınma Birliği’nin Dönem Başkanlığını yürüten ülkemiz adına buradaki kurullarda da görev yapmaktayım. Özellikle kalkınma konusunda, altyapı, demiryolu yatırımları olan Tanzanya’nın orta gelir ülke statüsüne kavuşmak için önemli bir 2025 vizyonu var” dedi.

 

Ticari ilişki

Büyükelçi Kiondo’yu İlimizde görmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler Tanzanya’yı, Afrika’nın istikrar vadeden ülkelerinden, gelecek vadeden ülkelerinden biri olarak biliyoruz. Devlet büyüklerimizin ülkenize yapmış oldukları ziyaretlerden de anlaşılacağı üzere aramızdaki diplomatik ve ticari ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Öğrenci şehri

Sakarya’nın tarım, sanayi ve turizm alanlarında büyük ivme kazanan illerden birisi olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, “İlimizdeki iki üniversitenin tercih edilme oranına bakarsak Sakarya’mız aynı zamanda bir öğrenci şehri, üniversiteler şehridir diyebiliriz. Üniversitelerimizde 3 bin 600 civarındaki yabancı öğrencilerimiz arasında şuan 13 kişi Büyükelçimizin memleketinden misafir öğrencimiz bulunuyor. Sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuzu ifade ederken buluşmamıza vesile olan Ticaret Borsası yetkililerini de güzel bir işbirliğine kapı açtıkları için tebrik etmek istiyorum” diye konuştu.

Ziyaret iki ülke ilişkilerinin ele alınıp karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

28 Kasım 2019 , Perşembe Bu haber toplam 654 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU