Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

141 öğrenciyi zehirlenme şüphesi hastanelik etti!


Adapazarı’nda faaliyet gösteren özel okulda okuyan öğrenciler, okul çıkışından sonra başlayan mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurdu. Gıda zehirlenmesi şüphesiyle ildeki hastanelere başvuran 141 öğrenciden, 26'sının tedavisi sürüyor.

Evde rahatsızlandılar

Alınan bilgilere göre, Adapazarı’nda bulunan özel bir okulun bazı öğrencileri evlerine gittikten sonra önceki gece saatleri itibariylemide bulantısı, karın ağrısı ve  kusma şikayetleriyle Sakarya Eğitim ve Araştırma Kadın Doğum ve Çocuk Çocuk Hastanesi Kampüsü’ne, Yenikent Devlet, ToyotaSa Acil ve İlkyardım hastaneleri ile özel hastanelere başvurmaya başladı.

Gıda zehirlenmesi

Çocukların gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmaları üzerine yemek ve su numuneleri alınırken, okul yönetimi velilere bilgilendirme mesajı da gönderdi. İlerleyen saatlere doğru hastanelere başvuran öğrenci sayısı 141’i buldu. Öğrenciler çoğunluğu tedavilerinin ardından evlerine gönderilirken, 26 öğrencinin de tedavilerine dün itibariyle de hastanelerde devam edildi.

Makarna ve tavuk

Öğrencilerin önceki günkü öğle yemeğinde makarna ve tavuk ile diğer ürünlerden oluşan yemeği yedikleri öğrenildi. Yemeklerden alınan numunelerin incelenmesinin ardından çocukların rahatsızlığına yol açan sebep belirlenecek.

***

Vali Nayir, “Durumu ağır olan öğrenci yok’

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, çocukların zehirlenme şüphesiyle yaşadıkları olayla ilgili yaptığı açıklamada, gece sabaha kadar farklı hastanelere müracaatlar olduğunu belirtti.

Toplam 141 öğrenci

Vali Nayir, "Durumu ağır olan öğrencimiz yok. Şu anda en son bilgi gözetim altında 26 öğrencimiz var. Diğerleri evlerine gönderildi. Sabaha kadar da 141 öğrenci müracaat etmiş oldu ama durumu ağır olan yok. Gerekli incelemeler hem yemek hem de su numunesi alınarak başlatıldı." dedi.

Numuneler incelenecek

Öğrencilerin kusma ve karın ağrısı şikayetleri nedeniyle hastaneye başvuruda bulunduğu bilgisini veren Nayir, kesin sonucun numunelerin değerlendirilmesinden sonra belli olacağını dile getirdi.

Okul velilere yönelik bilgilendirme yaptı

Önceki akşam başlayan ve gece boyunca devam eden öğrencilerin rahatsızlığı üzerine özel okul yöneticileri velileri bilgilendirme mesajı yayınlandı. Mesajda, ayrıca okul idarecilerinin de velilerin rahatça ulaşıp bilgi alabilmeleri içinde telefonlarıa yer verildi.

***

İşte o bilgilendirme

Sayın Velilerimiz,

Salı günü itibarı ile öğrencilerimizin bazılarında okul çıkışının hemen sonrasında tespit edilen ve çoğunluğu 17.00 ile 24.00 arasında yoğunlaşan karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma vakaları görülmüştür. İlk izlenim olarak düşündüğümüz gıda ile ilgili problem olduğu şüphesi, tüm yöneticilerimizle inceleme altına alınmıştır.

Valilik, Milli Eğitim,Sağlık Müdürlüğü, Kaymakamlık, Tarım İl Müdürlüğü ile irtibatla geçilmiştir.İlgili makamlara okulumuzdan gıda ve su numuneleri verilmiş ve incelemeler başlatılmıştır. Konu tüm detayları ile araştırılmaktadır. Yemekhaneye inmemiş birçok çocuğumuzda da şikayetlerin izlenmesi nedeni ile rahatsızlığa sebep olabilecek farklı etmenler değerlendirilmektedir.

Okulumuzda normal eğitim ve öğretime devam edilmekte olup tedbir amaçlı gece sabaha kadar personel çağrılmış ve yeme içme ile ilgili tüm önlemler alınmıştır. Tüm ürünler tek tek incelenmiş,mutfak tamamen gözden geçirilmiş,ek dezenfeksiyon işlemleri yapılmıştır. Su ve yemek kaynakları tamamen yenilenmiştir.

Şu anda bilgimiz dahilince durumu ciddi olan hiçbir çocuğumuz yoktur. Ancak bu belirtileri gösteren çocuklarımız bulunmaktadır. İhtiyaç duyan tüm velilerimiz aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilirler. Açıklığa kavuşan her adım tarafımızdan sizlerle paylaşılacaktır.Yaşanan bu üzücü durumdan etkilenen tüm öğrencilerimize acil şifalar dileriz.

Karasu’da 4 öğrenci daha rahatsızlandı

Karasu İlçesi’nde de önceki akşam 4 öğrencide bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. 3 öğrencinin yapılan muayeneleri sonrasında, ‘gıda zehirlenmesi’ şüphesiyle Adapazarı’na sevk edildiler. 4 öğrencinin tedavi sonrasında durumlarının düzelmesi üzerine evlerine yollanıldığı öğrenimdi.

Milli Eğitim’den idari soruşturma

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Karasu ve Adapazarı’nda yaşanan iki olayla ilgili olarak idari soruşturma başlattı. Görevlendirilen milli eğitim müfettişlerin de idari yönden durumu inceleyerek raporlayacakları öğrenildi.

 

 

 

 

 

28 Kasım 2019 , Perşembe Bu haber toplam 607 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU