Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

‘Meslek liselerimizi önemsiyoruz’


Sapanca Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesini ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, sınıfları gezdikten sonra öğretmenlerle tanışma toplantısında bir araya geldi.

165 öğrenci

Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Emniyet Müdürü Cihat Kayaer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede’nin de eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’i karşılayan Okul Müdürü Zafer Levent Soyhan, Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümlerinin bulunduğu okullarında 15 öğretmen, 3 idareci ile 165 öğrenciye eğitim hizmeti verildiğini, Hasta Yaşlı Bakım/Bulaşıcı Hastalıklar konularında 2 adet Erasmus projesi gerçekleştirdiklerini ve atletizm ile badminton dallarında çeşitli aktiviteler yaptıklarını ifade etti.

 

Olumsuz örnek

9, 10 ve 12. sınıflarda derslere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, hem öğretmenlerle hem de öğrencilerle derslerde işlenen konular hakkında bir süre sohbet etti. 12. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersine girerek öğrencilere çeşitli sorular yönelten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İnsanın en önemli özelliği elbette ki konuşabilmesidir. Konuşmanın yegane aracı dildir. Her derste olduğu gibi bu dersinizde de dersin önemini kavrayarak işe başlayınız.

Kafanıza hiçbir olumsuz örneği almadan geleceğe odaklanmanızı istiyoruz” dedi.

 

Meslek önemli

Nayir, “Sınav sistemleri değişebilir, siz başarılı iseniz değişen sistemde de başarınız devam eder. Sizin başarınıza göre sistem oluşur, onun için ümidinizi asla kırmayın. Gençlere en çok lazım olan şey ümittir, siz ümidinizi yitirmeden işinizi severek yapın. Eğer bir meslekte en iyisini yapmak için uğraş verirseniz, mutlaka aranan bir kişi olursunuz. Gittiğiniz yere fayda sağladığınız sürece sizi baş tacı yaparlar. Meslek önemli, bir mesleğe erkenden atılmak daha da önemlidir, bizler bu konuda Meslek Liselerimizi önemsiyoruz. Şu an aramızda bulunan Kaymakamımız Bilgehan Bey de, sizler gibi bir Sağlık Meslek Lisesi mezunuymuş, onun vardığı noktanın sizlere de bir ufuk vermesini diliyoruz” dedi.

 

Üniversite tercihleri

Öğrencilere üniversite tercihleri hakkındaki düşüncelerini soran ve yanıtlarını dinleyen Vali Nayir, “Üniversiteler arasındaki sıralamada Sakarya’mız önde gelen İllerimizden bir tanesidir. Önemli bir geçmişe sahip Sakarya Üniversitesinin, yeni kurulan üniversitelere göre daha da avantajlı bir yönü vardır. Sakarya’da yalnızca diğer ülkelerden gelen yaklaşık 3 bin 600-3 bin 700 civarında öğrencimiz var. Üniversitelerimizde Bileşmiş Milletler gibi her renkten, her kültürden öğrenci bulunuyor. Görevde bulunduğum bir yıllık zaman içerisinde, üniversitelerimizde eğitim-öğretim kadrosu dâhil çok büyük bir eksiklik görmedim. Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz daha yeni olduğu için bazı sıkıntıları var, ancak bunlar da çözülemeyecek cinsten sorunlar değil. Onlar da kısa zamanda önemli bir aşama kaydettiler” dedi.

 

İyi bir eğitim

9. sınıf Biyoloji dersinde herkesin sevdiği ve istediği meslek dalında öğrenim görmesinin önemine değinerek dersin konusu vitaminler üzerine bir süre sohbet eden Vali Nayir, “İleride icra edeceğiniz mesleğinizde bu dersin faydasını göreceksiniz. Okul idarecileriniz, öğretmenleriniz, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Kaymakamlıklarımız ve Valilik olarak herkes, daha iyi bir eğitim alabilmeniz için büyük bir gayret içerisindeler. Bu saydıklarımız da aileleriniz kadar sizleri düşünüyorlar, buna emin olun. Burada olduğu gibi gittiğimiz her okulda gençlerimizin kendilerine olan güvenlerini gördükçe, bizler de mutlu oluyoruz” dedi.

 

Tarihe yön veren

12. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğretmenle edebiyat terimi üzerine bir süre sohbet eden Vali Nayir, “Edebiyat dediğimiz zaman, güzel söz söyleme sanatı hikaye, roman ve şiir gibi konular aklımıza geliyor. Şu an derste hayatını öğrendiğiniz ünlü Türk Bilgini Kaşgarlı Mahmut’un DivanüLügati’t Türk adlı eseri her ne kadar ‘Türk Dilleri Sözlüğü’ olarak bilinse de, o dönemin hayatını, günlük yaşamını anlatan, öğreten önemli bir kaynaktır. Dünya üzerinde birçok milletin tarihinin 1000 yılına damga vuran böyle bir eseri yoktur” dedi.

 

Sevdiğiniz iş

Ebe Yardımcılığı bölümü 12. sınıfta İngilizce dersine katılan Vali Nayir, “Meslek eğitimi alan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Hayata erkenden başlayıp, hayattaki yerinizi belirleyecek tercihi yapmışsınız. İnşallah bu işi gelecekte de severek yaparsınız.Büyük filozoflardan Konfüçyüs; ‘Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız’ demiş. Ünlü Filozof hiç yorulmadığını, çünkü sevmediği hiçbir işi yapmadığını belirtmiş. Sizler de yorulmamak için sevdiğiniz işi yapın, bununla birlikte mutluluğu da yakalamış olursunuz” dedi.

 

Dil nankördür

Nayir, “Hayatta başarılı olmanın gereklerinden bir tanesi de 2. ya da 3. bir dil bilmekten geçiyor. Derste öğrendiğiniz kadarıyla yetinmeden o dille yayın yapan radyoları dinleyip TV’leri izleyebilirsiniz, kitaplar okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Başka bir dil, üniversite dâhil hayatınızın her alanında sizlere çok lazım olacak. Mesela Yüksek Lisans yapmak istediğinizde, sizlerden öncelikle dil puanı isteyecekler. Bugün ne kadar çok ilgi duyup öğrenmeye ne kadar hevesli olursanız, gelecekte o kadar rahat edersiniz. Dil nankördür derler, tekrar edilmedikçe unutulmaya da çok açıktır” dedi.

 

12 bin öğretmen

Öğretmenler Odasında Öğretmenlerle tanışma toplantısı da düzenleyen Vali Nayir, “Her hafta bir okulumuzu ziyaret edip önce sınıfta devletin dokunulabilir olduğunu göstermek adına öğrencilerle bir araya geliyoruz. Dersleri hakkında, geleceklere bakış açılarına yardımcı olmak adına onlara olan güvenimizi iletip motive etmeye çalışıyoruz. Ondan sonra da öğretmenler odasında sizlerle bir araya gelip hayata dair paylaşımlarda bulunarak istişare etmeye çalışıyoruz. 800 civarında eğitim-öğretim kurumumuzda yaklaşık 12 bin civarında öğretmenimiz var. Her birini tek tek ziyaret etmemiz mümkün olmadığı için sizlerle bir araya geldiğimizde tüm eğitimcilerimiz ile konuşuyormuşuz gibi geliyor. Bazen bizlere mesaj gönderip kendi okullarına çağıranlar da var, ancak her yere gitme şansımız bulunmuyor” dedi.

 

En temel hedef

Vali Nayir, “Öğretmenler Odasının sırrını gittiğimiz her yerde dile getiriyoruz. Değişik coğrafyalardan, değişik kültürlerden, değişik meslek yıllarına sahip arkadaşlarımız, bu odada bir araya gelerek hayatı paylaşıyorlar. Tecrübe ile enerji ve şevk bir araya geldiğinde mutlaka oraya huzur, mutluluk ve paylaşım da getiriyordur. Hayattaki bütün faaliyetlerin en temel hedefi mutluluktur. Eğer çocukta öğrenme bozukluğu hissediyorsanız, o çocuğun mutluluğunda mutlaka bir problem vardır, oraya inebilmeniz gerekiyor” dedi.

 

Gelecek ellerinizde

Vali Nayir, “Ülkenin mutluluğu sizlerin ellerindedir, çünkü gelecek sizin ellerinizde şekilleniyor.‘Mutlu Çocuk Öğrenir’ diye bir kavram vardır. Eğer çocuk mutlu değilse öğrenmesinde de sıkıntı başlayacaktır. Toplumda, ailesinde, sokağında, sınıfında mutsuzluk yaşayan bir çocuk, kendisini derse veremeyecektir. Öğretmeni olduğunuz her çocuğu ailenizden bir parça olarak görüp onun mutlu olmasını sağlarsanız, iç huzuru da yakalamış olursunuz” diye söyledi. Öğretmenlerin talep ve düşüncelerini aktarıp kendilerini tanıttığı toplantıda Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde ve hayatlarında başarılar dilediğini de ifade etti.

29 Kasım 2019 , Cuma Bu haber toplam 487 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU