Günün Tarihi:21 Haziran 2021

İsen ilçesinde tanıtım yaptı


25 ve 26. Dönem Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’in, ‘Nalköyü’ adlı yeni kitabının imza töreni kendi doğup büyüdüğü ilçesi Ferizli’de gerçekleşti.

Tanıtıma katılım

Ferizli Belediyesi’nin organizasyonuyla, Şehit Hakan Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Ferizli Emniyet Amiri Yusuf Kaba, Milli Eğitim Müdürü Soner Yılmaz, siyasi partilerin temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

İlçenin değeri

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, ilçenin büyük değeri Prof. Dr. Mustafa İsen’in bir muhacir köyünün hikâyesi; Nalköyü Kitabı’nın imza gününü gerçekleştirdiklerini, İsen’in bir bilim adamı ve geçmiş dönem milletvekili olma özelliğinin ötesinde karakteri ve duruşuyla bir memleket veTürk kültürü sevdalısı olarak Ferizli’nin yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Ferizli’yu unutmadı

Başkan Gündoğdu lise öğrencisi iken Ferizli’de bir konferansta Mustafa İsen’i tanıdığını anımsatarak, “Sayın hocamız yıllardan beri eğitim camiasının içerisinde ve eğitime katkı sağlıyor. Ülkesine ve milletine her alanda hizmet ederek, ülkemizin gelişmesinde büyük katkısı oldu. İlçemiz ile ilgili de yaptığı çalışmalar hepimizin malumu. Doğup büyüdüğü yer olan Ferizli’yi asla unutmadı ve ilçenin her alanda gelişimine önemli katkı sağladı ve sağlıyor” dedi.

Gençler okumalı

Mustafa İsen’in ‘Nalköyü’adlı kitabının Ferizli’nin tanıtımında önemli yer alacağını vurgulayan Başkan Gündoğdu, “Sayın hocama bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Kitabı okuduğumda, geçmişle günümüz arasında yolculuk yaptırdı bana. Bir milletin çektiği acılara sıkıntılara da yer verilen bu kitap, gençlerimiz tarafından mutlaka okunmalı ve bilinmeli. Kitabın yakın tarihimize ışık tutacak bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Geçmiş hakkında ne kadar iyi bilgiye sahip olursak, ileriye umutla bakar, geleceğimiz o kadar aydınlık olur” dedi.

Komşunun ineği

Etnik yapı olarak Sakarya’nın değişik milletlerden insanların bir arada yaşadığı şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Gündoğdu, Sakarya’nın değişik kültürleri içerisinde barından huzur şehri olduğunu söyledi. Kitapta geçen ‘Bir komşumuzun ineği koyunu ya da bir öküzü hasta olduğunda kesilir ve herkese dağıtılır’ cümlesinin dikkatini çektiğini ifade eden Başkan Gündoğdu, “Bizleri biz yapan en önemli faktörlerden olan konu bizim birlik ve beraberliğimizin en önemli nişanesidir” dedi.

Akademik eser

Başkan Gündoğdu konuşmasında son olarak, Mustafa İsen’den Ferizli’nin tamamını konu alan bir kitap yazmasını istek olarak belirtti. İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Mustafa İsen’de, “Sakarya hem coğrafisi hem de insan manzarası açısından çok özel bir bölge. Sosyal bilimler açısından da çok önemli olan bu şehir aynı zamanda önemli bir laboratuvardır. Kimlik mimariye yansır ve çok önemlidir. Yıllar sonra bu çeşitlilik olmayacak ve o süreçler de ise bu gibi kitaplar tarihe bırakılmış birer armağan olacaktır. Sakarya’nın çok renkli yapısına katkıda bulunma çabasıyla ortaya çıkan bir kitap; Nalköyü kitabı. Akademik bir çalışma olmamakla birlikte kendi bilgi ve tecrübelerimi kullanarak yazdığım bir eserdir” dedi.

Sakarya kültürü

İsen, “Önceki dönemlerde burada böylesine büyük bir nüfus ve yerleşim yoktu. Göçmen kitleleri arı kovanlarına benzer ve uygun kovan verilirse petekleri doldururlar, artık Sakarya göçmen kitlesiyle daha da doluyor. Köyler birbirinden çok farklı fakat bu durum şehirde hissedilmiyor. Köyleri Muhacir, Manav veya Abhaza köyü diye ayırmak çok kolay. Şehrimiz çok zengin ve çok farklı ki bu şehrin zenginliklerini anlatacak başkaları da olmalı. Sakarya bu kadar farklı kültürü çatışmaya düşmeden bir arada tutabilen bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Ben sadece akıp gitmekte olan bir nehirden bir avuç su aldım. Bugüne kadar 30’a yakın kitap yazdım. Doğduğum ilçede başta belediye başkanımız olmak üzere; Ferizli Belediyesi’ne kitabımın okuyucu ile buluşmasını sağlayacak bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ferizli’ye kitap yazacak

Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu’nun isteğine karşın Prof. Dr. Mustafa İsen, Ferizli hakkında kitap yazacağının müjdesini vererek sözlerini tamamladı.

2 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 508 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU