Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

Zorunlu göç unutulmuyor


1989’da Bulgaristan’dan Türkiye’ye gerçekleşen zorunlu göçün yıldönümü nedeniyle “Bulgaristan Zorunlu Göçünün 30. Yılı” Anma Programı ve Konferans düzenlendi.

Programa katılım

Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen anma programına Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Serdivan Belediye Başkan Vekili Servet Karaoğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Yüksel Avşar, Balkan ve Rumeli Konfederasyon, Federasyon ve Dernek Başkanları ile üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Duygusal anlar

1989 zorunlu göçünü anlatan resim sergisinin gezilmesinin ardından salondaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Zorunlu göçü anlatan film gösterimi ile Ela Yılmaz isimli kızın okuduğu şiir, salondakilere duygusal anlar yaşattı.

 

1 milyon Müslüman

Anma programına katılan herkese minnettar olduklarını söyleyerek programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Balkanlar’dan Anadolu’ya 1 milyondan fazla Müslüman Türkün göç etmek zorunda kaldığını, sonraki yıllarda da insanların doğduğu, büyüdüğü ata topraklarını terk etmeye zorlandığını, herkesin istikametinin de ana vatan toprağı Türkiye olduğunu, şimdi ise değişenin sadece göçün şekli olduğuna değindi.

 

O günler unutulmamalı

30 yıl önceki göçü yaşayanlardan birisi olduğunu ifade eden Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, o zaman yaşadıklarını yeni neslin bilmesi için hem kendi ailesine hem de çevresine anlatmaya çalıştıklarını, o dönem doğdukları, büyüdükleri toraklardan koparılmak için etnik temizlik yapmaya başlandığını, 350 bin kişinin kapının önüne konulduğunu, ancak dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı merhum Turgut Özal ve yöneticilerin kendilerine ev sahipliği yaptıklarından dolayı da minnettar olduklarını söyledi.

 

Ufuk açan millet

Anadolu’nun insanları bağrına basan önemli bir vatan toprağı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Balkanlar gibi birçok coğrafyaya kültürümüzü taşıdığımızı, gittiğimiz her yere medeniyet ve insanlık götürdüğümüzü, dünyada ufuk açan milletimizin her türlü çileye rağmen kendi benliklerinden vazgeçmediğini, bu kadar zorluğa rağmen soydaşlarımızın dilimizi, dinimizi ve ülkümüzü terk etmediklerini belirtti.

 

Dramlarla dolu

Tüm soydaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Vali Nayir, “İnsanlık tarihini incelediğimizde istikrarın, huzurun, mutluluğun genel olarak insanlığa çok az zamanda nasip olduğunu görüyoruz. Daha ziyade acılarla yoğrulmuş bir tarih var önümüzde, acı var, gözyaşı var, zulüm var, göç var, göç yolunda ölümler var, göç yolunda hastalıklarla mücadele var. Böyle olmaması hepimizin arzusuydu, hepimizin dileği idi, ancak maalesef dünya tarihi böylesi dramlarla doludur” dedi.

 

En güvenli sığınak

Vali Nayir, “Anadolu, en güvenilir liman, en güvenli sığınak olarak, tüm insanlığa açılmış bir coğrafya olarak önümüzde duruyor. Bizler Orta Asya’dan kopup buralara geldiğimizde gözümüz batıda, gözümüz Avrupa’daydı. 1299 yılı Osmanlı’nın kuruluşu diyoruz, ancak 1453’te İstanbul fethedilmeden 100 yıl önce, yani 1354 yılından itibaren bizler zaten Balkanlar’ın ortasındaydık. 1600’lerin ortasına kadar Osmanlı sayesinde 300 yıl Balkanlar hep huzur bulmuştu, 1600’lerden sonra oradaki hâkimiyetimizi kaybetmeye başlayınca artık zorunlu göçler oluştu. 300 yıllık bu sürede 1989’a gelindiğinde o coğrafyada çok daha büyük acılar yaşandığını biliyoruz. En son hâkimiyetimizi tümüyle kaybedip o bölgeyi terk etmek zorunda kaldığımızda yine göçler durmaksızın devam ediyordu” dedi.

 

İnsanlığın özeti

Vali Nayir, “Bu coğrafya, kitaplara konu olacak, hafızalara nakşedilecek acıların örnekleri ile doludur. Diğer taraftan bakıldığında, bu kadar sıkıntıya rağmen merhametin en güzelini göstermeye çalışan yine bizler olduk, insanlara kapılarını açan, soydaşlarımızı saygıyla karşılayan, bunu da dünyaya örnek olacak şekilde yapmaya gayret eden yine bizlerdik. Sakarya’mız, Balkanlar’dan Kafkaslar’a kadar insanlığın özeti şeklinde örülmüş bir kenttir. Bu şehirde bir huzur iklimi var, dünyanın birçok yerinden, her coğrafyasından buraya gelerek ötekileştirilmeden asli unsur olarak çalışmaya, barınmaya devam eden insanlarımız da çoğunlukta bulunuyor” dedi.

 

En güzel davranış

Vali Nayir, “Balkanlar’dan gelen insanlarımızın üretici gücünün, çalışkanlığının ve uyum kabiliyetlerinin, Anadolu’ya da, Sakarya’mıza da çok şeyler ilave ettiğine inanıyoruz. Bizler tüm dünya insanlarının en güzeline layık olduğunu düşünüyoruz. 8 milyar insanı barındıran bu dünyanın, 16 milyara yetecek bir yer olduğu kanaatindeyiz. Yeter ki paylaşmasını bilelim, yeter ki insanlık olarak bize düşen en güzel davranışı sergileyebilelim. Hiçbir milletin Balkanlar’da yaşanan bu tür olaylarla karşılaşmasını istemeyiz, en büyük arzumuz ve dileğimiz budur. Böyle anlamlı bir organizasyonu düzenleyen arkadaşlarımıza ve o günleri hatırlatıp ders almamızı sağlayan derneklerimize, federasyonlarımıza, konfederasyonumuza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sempozyum düzenlendi

Anma programının ardından Uludağ Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Kader Özlem, Belene Mağdurları Seydali Aliş Akgün ve STK temsilcisi Zürfettin Hacıoğlu’nun konuşmacı olduğu bir sempozyum düzenlendi. Programın sonunda emeği geçenlere teşekkür plaketleri verildi.

 

2 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 413 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU