Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Bakım Teknolojileri konuşuldu


TMMOB Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilciliği öncülüğünde, SAÜ, SUBÜ, SATSO ve SAMİB işbirliği ile ‘2019 Bakım Teknolojileri Yerel Sempozyumu’ düzelendi.

Teknolojik gelişmeler

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum öncesi fuaye alanında açılan sergiyi de gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ‘Bakım Verimliliktir’ ana temasıyla düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilciği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın, mühendisliğin önemli faaliyet alanlarından biri olan bakım konusunda teknolojik gelişmeleri irdelemek, bu alanda bilgilenme ve bilinçlenme oluşturmaya yönelik açılımları sunmak, alternatifler üretmek amacıyla böyle bir sempozyumun düzenlendiğini belirterek, başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ettiklerini ifade etti.

Ürünler sergilendi

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, amaçlarının Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Oturumları ile Seminerler aracılığıyla, konusunda uzman olan kişi ve kuruluşların, akademisyenlerin, sektörde ürün ile hizmet üreten firma ve işletmelerin bilgi, deneyimlerini paylaşmaları, mühendis ve teknik elemanların buluşturulması, ayrıca sergi organizasyonuyla da firmaların kendilerini tanıtabilmeleri olduğunu söyledi.

Sanayi şehri

Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sivil Toplum Kuruluşları ile üyelerinin faydasına olacak tüm etkinliklere destek olmaya çalıştıklarını belirten SATSO Başkanvekili Doğan Çatalbaş, Sakarya’nın bir üniversite, tarım ve turizm şehri olmasının yanı sıra, ülkemizde ihracat alanında 7. sırada bulunan ciddi bir sanayi şehri olduğuna vurgu yaparak İhtisas OSB’lerin önemine değindi.

Bilgi alış verişi

Bu gibi organizasyonlarda yalnızca çabanın yetmediğini, bu işlere insanların gönüllerini vermeleri gerektiğini belirtip Sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür eden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bu Sempozyumla bakım alanındaki her konunun gerek bilgi alışverişi düzeyinde, gerekse sanayicinin hizmetine ulaşacak şekilde tartışılacağını ve ortaya koyulacağını ifade ederek, üniversitelerin bu alandaki rolüne dair bilgiler verdi.

Destek vermek

Böylesi önemli bir konunun tartışıldığı programda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek sözlerime başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Çalıştaylar, sempozyumlar, kongreler yapıldıkları İllere değer katan, o İlin zenginliğini artıran hususlardandır. Bizler bu tür çalışmaları kıymetli bulduğumuz için her alanda destek vermeye çalışıyoruz. Bir başarının ekip ile birlikte daha anlamlı olduğuna inanıyoruz. Bunun için merkezi yönetim, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte iş yapabilme, ortak proje üretebilme kapasitesini artırmasını diliyoruz. Bugün burada bunun güzel bir örneğini görmek bizleri de mutlu ediyor” dedi.

En güzel tedavi

Vali Nayir, “Üniversitelerimizin, odalarımızla birlikte hem ülkemiz hem de İlimiz için önemi büyük olan bir konuda çalışma yapması bu açıdan bakıldığında kıymetini bir kat daha artırıyor. Her ne kadar bugün Sempozyumda işlenecek konular teknik olsa da, bakım hizmetlerini de önleyici bir hizmet olarak görüyoruz. Önleyici faaliyetlerin her alanda bir üstünlüğe sahip olduğuna inanıyoruz. En güzel temizlik kirletmemektir, en güzel tamirat tahrip etmemektir, en güzel tedavi hasta etmemektir. Bizler de kendi alanımızda önleyici hizmetleri sürekli önde tutmaya çalışıyoruz. Bir suçluyu yakalamaktansa bir suçun işlenmesini önlemek, bizim için birinci görev olmalı diyoruz. Hastanelerde ne kadar hasta tedavi ettiğimizle değil, önleyici hizmetlerle, koruyucu hizmetlerle insanımızı ne kadar hastalıklardan uzak tuttuğumuz ile övünmemiz gerekiyor” dedi.

İş güvenliği

Vali Nayir, “Biz arızaların yüzde yetmişinin bakım eksikliğinden olduğunu araştırmalardan öğreniyoruz, dolayısıyla bakım hizmetleri de hastalık öncesi yapılan koruyucu bir hizmet olarak düşünülebilir. Bir sanayi şehri olan İlimizde bin 500’ün üzerinde sanayi tesisine sahip olduğumuzu düşünürsek bakım konusunun burada işleniyor olması bölgemize ve İlimize önemli bir katkı sağlamaktadır. Bakım çalışmaları, enerjinin tasarrufuna vesile olacak, üretimin verimliliğine vesile olacak, iş güvenliği açısından da önemli fayda sağlayacak olan hususlardandır. Böyle bir çalışmayı İlimizde planlayıp yapan hem Kocaeli Şubesine hem İlimiz temsilciliğine hem de destek veren birliğimize, iki üniversitemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

İleriye dönük

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Müdürü Alpaslan Güven Kocaeli Şubesi Uygulamalı Eğitim Merkezinin faaliyetlerini anlattığı ve ilk gün iki ayrı oturumda bakım ve onarım üzerine sunumlar yapıldı.  Sempozyumun açılış programının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık’ı makamında ziyaret etti. Prof. Dr. Sarıbıyık, üniversitenin genel durumu ve ileriye dönük yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

İkinci bir üniversitenin varlığının İlimize büyük artıları olduğunu söyleyen Vali Nayir, geçen yıl eğitim-öğretim hayatına başlayan SUBÜ’nün çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve gelecekte ülkemizdeki en başarılı üniversitelerden biri olacağına inandıklarını ifade etti.

2 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 363 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU