Günün Tarihi:22 Ocak 2021

Cumhuriyet öğretmenleri Litvanya’da


Hendek Cumhuriyet İlkokulu’nda görev yapan öğretmenler Erasmus+ KA229 Okullar Arası Stratejik Değişim Ortaklıkları projesi kapsamında Litvanya’da proje faaliyetlerine katıldı.

Hendek heyeti

Cumhuriyet İlkokulu’nun koordinatörlüğünde hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “İlkokul Öğrencilerinin Anahtar Becerilerini Geliştirmede Yapılandırmacı Yöntemler(Constructivist Methods in Developing Key Skills of Primary School Students) isimli Erasmus+ KA229 okul ortaklığı projesinin ilk eğitim faaliyeti Litvanya’nın Kaunas şehrinde yapıldı. Projede İtalya, İspanya, Litvanya ve İsveç’ten birer ilkokul bulunmaktadır. Proje Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında finanse edilmektedir.

Nasrettin hoca

Projenin öğrenciler üzerindeki etkisini artırmak amacıyla proje maskotu olarak “Nasreddin Hoca” seçilmiştir. Nasreddin Hoca partner okullarda yapılacak olan tüm eğitim faaliyetlerine öğretmenlerimizle birlikte katılacak ve eğitim sonucunda edindiği deneyimleri sınıflarda öğrencilere aktaracaktır. Diğer partnerler tarafından proje maskotu olarak kendi kültürel değerlerini temsil eden maskotlar belirlenmiştir. İtalya Ayıcık, İsveç Kurbağa, Litvanya Tilki, İspanya’daki okul ise Baykuş’u maskot olarak belirlemiştir. Ayrıca her okul anadilinde basılmış bir çocuk kitabını ev sahibi okulun kütüphanesine hediye edecektir. Okulumuz tarafından “Nasreddin Hoca ile Kıkır Kıkır” isimli kitap Litvanya’daki okulun kütüphanesine hediye edilmiştir.

Tanıtıldı

Projenin ilk eğitim toplantısı Litvanya Kaunas’da ki Kaunas Panemunė İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirildi. Eğitime okulumuzdan 4 öğretmenimiz katıldı. Hafta etkinliklerinin ana teması drama ile öğrencilerin duyguları tanıma ve ifade etme becerilerinin geliştirilmesi oldu. Psikoloji uzmanı psiko-drama terapisti Daiva Rudokaitė tarafından katılımcı öğretmenlere drama üzerine seminer verildi. Katılımcı öğretmenler okuldaki örnek drama çalışmaları ve eğitim uygulamaları yerinde gözlemlenmiş ve okul meclisi çalışmalarına katıldı. Okul meclisi çalışmalarında öğretmenlerimiz tarafından proje maskotumuz “Nasreddin Hoca” okul öğrencilerine tanıtıldı. Ayrıca Kaunas Belediyesi ziyaret edilmiş ve belediye eğitim departmanından Kaunas’ın eğitim durumu hakkında bilgi alındı.

İkinci toplantı

Projenin ikinci eğitim faaliyeti Nisan ayında İsveç’te yapılacak. Bu eğitim faaliyetine kadar partner okullarda öğrencilerin duygularını tanıma, ifade etme becerilerini geliştirmeye yönelik her ay farklı bir etkinlik yapılacak. Bu bağlamda sınıflarda; drama çalışmaları, duygular üzerine günlük hazırlama, kısa tiyatro, resim çalışması yapılacak. Bu çalışmalar eTwinning üzerinden partner okullarda eş zamanlı olarak yapılacak. Ayrıca öğrencilerimiz ufkunu geliştirmek amacıyla partner okullardaki öğrencilerle “Mektup Arkadaşlığı” yapmaları sağlanacak. 

4 Aralık 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 371 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU