Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

Akyazı gündemi yoğun


Akyazı Belediye Meclisi yılın son ayı olan Aralık ayına ait olağan toplantısında Belediye Başkanı Bilal Soykan başkalığında 25 belediye meclis üyesinin katılımıyla 11 ana ve 1 ilave gündemi görüşülerek karara bağlandı.

Parseller görüşüldü

Gündemin ilk üç maddesinde yer alan Seyfeler Mahallesi’nde ayrık nizama tabi konut alanlarında yeni oluşturulacak köşe başı parsellerde köye başı parsel cephesi, parsel derinliği, parselin M2si, Altındere Gündoğan Mahallesi ile Osmanağa Mahallesi’nde imar yollarının parsel bazında kaydırılması hususunda İmar Komisyonu’ndan, bir önceki toplantıda Hukuk Komisyonuna havale edilen konunun ilgili komisyonlardan geldiği şekli ile oylandı ve oy birliğiyle gündemin 4 maddesi kabul edildi.

Okul yerinin devri

Gündemin 5. maddesinde yer alan ve Topağaç Mahallesi’nde imar değişikliğine ilişkin yapılan itirazların değerlendirmesi tam olarak tamamlanamadığı için bu konunun tekrar İmar Komisyonuna havalesi oy birliğiyle yapıldı. Gündemin 6. maddesinde yer alan husus ömrünü tamamlayan cenaze arıcının trafikten çekilmesi ve damperli römorkun ise satışı konusunda Belediye Başkanı ile Daimi Encümen için istenen yetki oybirliğiyle verildi. Gündemin 7.maddesinde yer alan Taşyatak Mahallesi’nde ki mevcut okul yerinin Milli Eğitim Müdürlüğüne bedelsiz olarak devri konusunda Belediye Başkanı ile encümene istenen yetki oybirliğiyle verildi.

Cami ve kurslar

Gündemin 8. maddesine göre 2018 yılında İlçe Müftülüğüne tahsis edilen 3.053, 03 M2 yerle ilgili olarak verilen tahsisin kaldırılması oylandı ve oybirliği ile verilen tahsis kaldırıldı. Gündemin 9. maddesinde yer alan Vakıf Mahallesi’ndeki okul yerinin devrinin yapılabilmesi için başkan ve encümen için istenen yetkili oybirliğiyle verildi.   Gündemin 10. Maddesine göre; Erdoğdu, Dedeler, Harunusta, Haydarlar, İnönü, Küçücek, Pazarköy, Türkormanköy, Uzun çınar, Yenidoğan, Yörükyeri ve Gazi Süleyman Paşa Mahallesi’nde bulunan cami ve kuran kursları yerlerinin İlçe Müftülüğüne ücretsiz olarak 25 yıllığına tahsisine ilişkin Belediye Başkanı ile Encümen için tahsis yetkisi oybirliğiyle verildi.

Milli emlak

Gündemin 11 maddesinde yer alan Boztepe Mahallesi’nde olan ve belediyeye ait bulunan 801,81 M2 yerin o yeri belediyeye devir eden şahsa satılabilmesi için başkan ve encümene istenen yetki oybirliğiyle verildi. İlave gündem 1’de yer alan ve Beldibi, Bıçkıdere, Haydarlar, Güzlek ve Mansurlar Mahallesi’nde bulunan ve Milli Emlak Müdürlüğüne ait yerlerin Milli Emlak’tan satın alınması hususunda başkan ve encümene istenen yetki oybirliğiyle verildi.

Gündem dışı

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Özmen, göreve geldikleri günden Kasım ayı sonuna kadar belediye olarak yapılan hizmetleri anlattı ve yapılanlar için Başkan Soykan ile daire müdürlerine teşekkür etti. Daha sonra MHP’li Meclis Üyesi Ahmet Çetin, parti yönetiminin aldığı kararla bir müddettir mahallelere ziyaretler yaptıklarını, bu ziyaretlerde mahalle sakinleri ile birebir görüştükleri ve onların sorunlarını dinlediklerini, dinledikleri sorunları da belediye başkanı ve kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi.

Sorun bütçe

Meclis Üyesi Çetin, ziyaret ettikleri mahallelerde karşılaştıkları en önemli sorunun bütçe konusu olduğunu belirterek, “Muhtarlarımızda bütçe olmadığı için hizmet yapamamakta ve hizmetin belediye tarafından yapılmasını beklemektedirler. Muhtarlarımız ve mahalle sakinleri kendi mahallelerinden satılan yerlerden elde edilen gelirle belediyenin kendi mahallelerinde kullanması gerektiğini savunuyorlar. Haklı oldukları aşikar.  Biz de MHP grubu olarak onların bu haklı isteklerini sizlere bu kürsüden aktarmaya çalışıyoruz” derken; Ahmet Öztürk ise, belediyenin sadece futbola destek verdiğini belirterek, diğer spor kulüplerine ve sporculara da destek vermesini istedi.

Festival ve Kaymakam Özdemir 

MHP’li Meclis Üyesi Ergün Öztürk, bir önceki meclis toplantısında dile getirdiği eski Akyazı Kaymakamı Cemalettin Özdemir isminin uygun görülebilecek bir yere verilmesini, yine Akyazı için önemli bir eksiklik olarak gördükleri bir festivalin yapılması konusunun bu toplantıda gündem yapılarak görüşülmesi arzularının gündem maddelerini incelediklerinde göremediklerini, bundan dolayı da üzgün olduklarını ifade ederek, “Yaşadığımız o asrın depreminde zamanın Kaymakamı Cemalettin Özdemir’in yaptıklarını hiçbir Akyazılı unutmaz ve unutmayacaktır. Ayrıca deprem sonrasında ilçemize kazandırdıklarını tekrarlamama gerek yok diye düşünüyorum. Biz MHP grubu olarak bunları düşünerek Kaymakamımızın adının bir yere verilmesini talep ettik ama dikkate alınmadığını görmenin de üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.   Sakarya’nın birçok İlçesinde çeşitli isimler altında festivallerin yapıldığını bir kez daha tekrarlayan Ergün Öztürk, neden Akyazı’mızda olmasın diye sordu ve bu konuda yaptıkları çalışmaları yansıtan bir slayt gösterimi sundu.

Mahallelere kullanıyoruz

Oturumu yöneten Başkan Bilal Soykan, AK Partili Meclis Üyesi Özgür Özmen’e şahsı, daire müdürleri ve yaptıkları hizmetleri için söylediği güzel sözler için teşekkür etti. Ahmet Çetin’e cevap olarak da “Büyükşehir Belediyesine bağlanmasından sonra statüleri değişen ve Mahalle konumuna gelen yerleşim alanlarının kendilerine ait bütçelerinin de bu yasa gereği ortadan kalkmıştır. Tüm hizmetler artık tarafımızdan yapılmaktadır. O nedenle muhtarlarımız bu konuda rahattırlar. Mahallelerimizde bulunan ve belediyemiz uhdesine geçen bazı ihtiyaç fazlası yerlerin satışı yapılmaktadır. Elde edilen gelirler de yine o mahallemizle birlikte Akyazı’nın tüm mahallelerine imkanlar ve istekler ölçüsünde yapılan hizmetler için harcanmaktadır. Belediye olarak biz bu duruma çok dikkat ediyoruz” dedi.

Sonbahara konuşalım

Belediye Başkanı Bilal Soykan, Ergün Öztürk’ün sorularına karşılıkta  “ Belediye olarak biz cadde veya sokaklarımıza isim vermeye pek sıcak bakmıyoruz. Festival konusuna ise sıcak bakıyoruz. Hayvancılık ve Halkoyunları Festivalinin içine Akbalık güreşlerini de dahil ederek bu konuyu hayata geçirebiliriz. Ancak bunu önümüzdeki sonbahar aylarında tekrar konuşalım” dedi.

Yakından takip

Akyazı Belediyesi Meclis toplantısını MHP İlçe Başkanı Ali Dertli, Kuzuluk Orta Mahalle Muhtarı  Murat Çakmakçı, Harunusta Mahalle Muhtarı Mevlüt Gedik ile bazı vatandaşlarda yakından takip etti.

5 Aralık 2019 , Perşembe Bu haber toplam 402 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU