Günün Tarihi:22 Ekim 2020

Engellilere acımayın, anlayın


Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle Sakarya Engelliler Birlik Federasyonu Başkanı Nadide Dülger, yönetim kurulu üyeleri ve engelli vatandaşlarımızı kabul etti.

Vali ağırladı

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette Birlik Başkanı Dülger, kabullerinden dolayı Vali Nayir’e teşekkür ederek faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Dülger,  İlimizde engellilerle ilgili hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de belediyelerin çok önemli düzenlemeler yaptıklarını, ancak bazı sıkıntıların giderilmesi için Vali Nayir’in desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Engelsiz yaşam

Engellilerimizin engelsiz bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yapılanlardan daha fazlasının gerekliliğine dikkat çeken Vali Nayir, “Ancak ülke geneli ve ilimize baktığımızda, onların rahat, huzurlu olabilmeleri için yapılan çalışmalarda gelinen noktayı çok önemsiyoruz. Dünya üzerinde ne kadar engelli olduğu bilinmiyor, ancak günümüzde tahmin edilebilir bir tarafı vardır. Bir zamanlar yalnızca engelli sayısı değil, engellilerin kendileri toplumdan saklanırdı. Bugün artık engellilerimiz toplum içerisinde eğitime, sanata, spora yönlendirilip, dışarıda özgürce gezebiliyorlar. Doğal olarak sosyal aktiviteler içerisinde bulunma imkânları arttıkça, daha da görünür ve özgüvenli oluyorlar.”

İmkan sağlanmalı

Vali Nayir, “Toplum içerisinde farklı engel gruplarının yüzde 10’dan aşağı olmadığını öngörürsek, bu kadar büyük bir nüfus oranına sahip engellilerimizin elbette ki ihtiyaçları da fazladır. Başta sağlık ihtiyaçları, eğitim ihtiyaçları olmak üzere diğer insanlarımız gibi onların da çarşıdan, pazardan, parktan istifade edebilecekleri imkânların olması da gerekiyor. Engellilerin bütün noktalara erişmesine olanak sağlanmasının istendiği, bütün kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluklar yükleyen, adına erişilebilirlik dediğimiz bir mevzuatımız var. Bu mevzuatta belirtilen önemli çalışmaların yerine getirilmesinin yanı sıra, toplumun birbirini anlamasına da ihtiyacımız var. Biz engellilere acımak yerine, önce onları anlama duygusunu geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yükü paylaşalım

Ahmet Hamdi Nayir, “Ailelerin sırtında, kişilerin sırtında bulunan bu yükü taşımak kolay değil. Bu yük ancak paylaşıldıkça azalabilecektir. Toplumun bütün kesimlerinin birbirini aile kavramıyla anlayıp neler yaşadıklarını bilmesi gerekiyor. Otistik bir çocuğumuzun geçirdiği nöbette yaşadığı huzursuzluğu yaramazlık olarak değerlendiren birisinin olayı anlamaması, çekilen sıkıntıları bilmediğinin de bir kanıtıdır. Olabildiğince toplumun bütün kesimlerinin her şartta birbirini anlayıp yardımcı olma duygusunu pekiştirebilirsek, gelişme seviyemizi de yükseltmiş, medeni bir toplum haline gelmiş oluruz.”

Farkındalık oluşturalım

Vali Nayir, “ Bu konuların medyada, kurum ve kuruluşlarda, sokaklarda konuşulup farkındalık oluşturulmasının sonucunda da, birçok sorunu çözme kavuşturabiliyoruz. Dün gerçekleştirilen salon programında engelli bireylerimize bir kez daha hayran kaldık. Fırsat sunulduğunda engellilerimizin bir sanatçı edasıyla sahnede yer alabildiğini, tiyatro oyunu sergileyebildiğini, birçok skeç ve performans icra edebildiğini gördük. Bu etkinlik hem onların hem de ailelerinin hoşuna gitti ve bizler de çok mutlu olduk” dedi.

Hepimizin görevi

Vali Nayir, “Bu konuda devlete, özel sektöre, yerel yönetimlere ve üniversitelerimize görevler düştüğü kadar sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize, federasyonlarımıza, konfederasyonlarımıza da önemli görevler yüklüyor. Toplumun bütün kesimleri ile birlikte bu konuyu iyi anlamamız ve engellilerimiz ile ailelerine her alanda yardımcı olmamız insani bir görevimizdir” dedi.  Birlik üyeleri tarafından aktarılan sorunların çözümü için ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini söyleyen Vali Nayir, Birlik Başkanı Dülger ve yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

5 Aralık 2019 , Perşembe Bu haber toplam 338 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU