Günün Tarihi:26 Temmuz 2021

Kivi ve ceviz yetiştiriciliğini anlattılar


Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde ilçede kivi ve ceviz yetiştiriciliği yapan önder çiftçiler, kivi ve ceviz yetiştiriciliği konusunda bilgilendirmek amacıyla Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde bulunan Geofit Araştırma Merkezini ziyaret etti.

Heyet

Ziyarette;  Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürü Yavuz Ağı, Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş, önder çiftçiler Ali Bat, Seyit Ahmet Baş, Fatih Şahin, Ömer Cansız ve Sami Tırnova katıldı. Kaymakam Dınkırcı ve beraberindeki heyet Mühendis Erdal Kaya tarafından karşılanarak Geofit Araştırma Merkezi ve geofitler (soğanlı, rizomlu, yumrulu bitki) hakkında bilgi aldı.

Ülkemiz florası

Mühendis Erdal Kaya; ülkemizin  dünyanın önemli üç Gen Merkezinin kesişme noktasında bulunan coğrafi konumu, jeomorfolojik yapısı nedeniyle biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en önemli gen merkezlerinden biri olduğunu, ülkemiz florasında 10 bin civarında çiçekli bitki türü bulunduğunu bunlardan 3 bin 500'ünün endemik olduğu ve başka coğrafyalarda doğal yayılış göstermediğinin bilindiğini, ülkemizde  bu zenginlik içerisinde yaklaşık 700 geofit (soğanlı, rizomlu, yumrulu bitki) türü bulunduğunu, ülkemizde  ıslah edilmiş standart süs bitkisi çeşidi bulunmadığını, ülkemizin zengin biyoçeşitliliğin korunarak, ihtiyaç duyulan ekonomik faaliyetlerin devamlılığını sağlayabilmek amacıyla Ar–Ge çalışmaları ve üretimin son derece önem kazandığını belirtti.

6 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 422 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU