Günün Tarihi:29 Mart 2020

Atalay; ‘2 bin 578 liranın altını konuşmayız’


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücrette 2 bin 578 liranın altını konuşmayız” dedi.

İşçiler önde oturdu

Türk-İş'in 23. Olağan Genel Kurulu, "Türkiye'de Türk-İş var" ve "Emeğimizden de vatanımızdan da vazgeçmeyiz” sloganlarıyla Ankara Anadolu Hotel Akyurt’ta başladı. Genel Kurula sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ile Türk-İş’e bağlı sendikalara üye çok sayıda emekçi katıldı.  Genel Kurul salonunda işçiler en önde  yer alırken, TÜRK-İŞ yönetimi ve Türk-İşŞ’e bağlı sendikaların yöneticileri işçilerin hemen arkasında oturdu.

 

Sakarya’dan katılım

Sakarya’dan kongreye Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Demiryol-İş Sendikası eski Genel Başkanı Enver Toçoğlu, Türk-İş eski Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş Sakarya Şube Başkan ve yöneticileri. Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Aemdar ve davetliler katıldı.

 

Sabır taşı

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak Divan Başkanı olarak 23. Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasına farklı işkollarında çalışıp, Türk-İş çatısı altında toplanan emekçileri tek tek selamlayarak başlayan Kavlak, “Dostlarım, hoş geldiniz kavgamıza, insan gibi yaşamak çağrımıza… Hoş geldiniz, çarkların tıkırtısına, şalterin kıpırtısına, sabır taşına hoş geldiniz. Ne güzel şey kardeşlerim, omuz omuza yürümek yollarda, sarılmak hiç tanımadığın bir yoldaşa, gökyüzünde uçan güvercine, elleri karanfil kokan emekçiye, merhaba…” dedi.

 

1 milyon üyeli

Genel Sekreter Kavlak’ın, gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından Divan’daki yerini alırken, kürsüye Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay çıktı. 1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi örgütü olduklarını belirten Atalay, hedeflerinin 4 yıl içerisine 1,5 milyon üye sayısına ulaşmak olduğunu vurguladı.

 

Asgari ücret

Devam eden asgari ücret görüşmelerine devam eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu yıl asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK’le beraber hareket ettiklerini ifade etti. Bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu vurgulayan Atalay, "Arkadaşlarımız bu rakamın üstünde pazarlık yapacaklar. Bu rakamın altında bir şey olursa konuşmayız, bunu bize getirmenin bir anlamı yok, o masada oturmayız" dedi.

 

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı hakkında görüşlerini dile getiren Atalay, "Kıdem tazminatını almayan çalışanlar var, bu çalışanların kıdem tazminatını alması için yapılacak bir düzenlemeye her türlü desteği vermeye hazırız ama bu mevcut yapıyı bozdurmayız. Geriye doğru gidiş olursa bizim buralarda durmamızın anlamı yok. Herkes ceketini alıp gitsin” diye konuştu.

 

EYT konusunda

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna da değinen Atalay, "EYT konusunda bir yerden başlamak lazım, bir şeyler yapmak lazım. Sebebi şu; kayıt dışı istihdam oranı yüzde 35. Bunları kayıt içerisine almak lazım. Böylece vergi alınacak, sigorta ödenecek, örgütlülük artacak. 17 milyon çalışanın sadece 2 milyonu örgütlü” değerlendirmesini yaptı.

İş sağlığı ve güvenliği konusundaki endişelerini dile getiren Atalay şu ifadeleri kullandı:

"Düşünebiliyor musunuz, 500 dairelik bina yapıyor, binada 2 bin tane oda var ama bir oda fiyatını çalışanların yaşamı için harcamıyor. Çalışanlar çadırlarda yatırılıyor ve orada çıkan yangında maalesef can veriyor. Bu ülkemizin problemi, bu bizim problemimiz. Bunu çözmesi gerekenler ülkeyi yönetenler. Maalesef bugüne kadar bununla ilgili düzgün bir netice alamadık. Kamyon, traktör kasalarında tarım işçileri can vermeye devam ediyor. Parkta oynaması, okula gitmesi gereken çocuklarımız çalıştırılıyor. Ülke olarak bu sorunu da çözmemiz lazım."

 

AVM'de çalışanlar

Türkiye genelinde 300 civarında alışveriş merkezi (AVM) bulunduğuna ve buralarda toplam 500 bin kişinin çalıştığına dikkati çeken Atalay, tamamına yakını asgari ücretle ve günde 10 saatten fazla çalışan bu işçilere sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.

 

Ülkeyi satanlar

görüşmelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Politkalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile arasında geçen diyaloğun ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalara ilginç bir şekilde tepki gösterdi.

Atalay, kamuoyunda büyük tepki çeken "Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapatalım böyle" sözleri sonrası yaşanan tartışmalara, “Ülkeyi satanlar kim biliyor musunuz? Ülkeyi Amerika’daki sattı. Ülkeyi Almanya’daki bir gazeteci var ya Amerikan bayrağına sarılan, o sattı. Ülkeyi Belçika’daki, Hollanda’daki sattı. Satanlar onlar. Bu ülkeyi satanlar da iftira da atanlar alçaktır” şeklinde tepki gösterdi.

 

Sendikalı değilse

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş kongresinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yazı yazdık, açıklama yaptık, 3 kere basın toplantısı düzenledik, Türk-İş başkanları açıklama yaptı, bir tanesini vermediler. 36 gün boyunca haberler çıktı. Hadi beni buradaki adamlar biliyor. Ama Van’ın, Yozgat’ın köyündeki adam beni nereden tanısın? Eğer sendikalı değilse neden sendikaya üye olsun? Bir parti başkanı çıkıp böyle söylüyor. Öbür partinin grup başkanvekili çıkıp; ki yazı veriyoruz, gidip anlatıyoruz adam devam ediyor söylemeye. Palmiye ağacının altından öz çekim yapıyor. Bu benim şahsımla alakalı değil. Uyumadığım zamanlar oldu. İlahi adalet var. Ülkeyi satanlar kim biliyor musunuz? Ülkeyi Amerika’daki sattı. Ülkeyi Almanya’daki bir gazeteci var ya Amerikan bayrağına sarılan, o sattı. Ülkeyi Belçika’daki, Hollanda’daki sattı. Satanlar onlar. Bu ülkeyi satanlar da iftira da atanlar alçaktır.”

 

Yabancı konuklar

Açılış konuşmalarının ardından, Adil Gür, TÜRK-İŞ tarafından yaptırılan "Türkiye'de Yaşayan Mülteciler ve Kaçak Göçmenler Araştırması"nın sunumunu yaptı. Uluslarası sendikal örgüt temsilcilerinin de aralarında olduğu 40'a yakın yabancı konuğun katıldığı Genel Kurul, bugün ve yarında devam edecek.

 

6 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 603 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU