Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Fikir adamı Doğan’ı ağırladık


Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Sakarya Şubesinin düzenlediği etkinliklere katılmak üzere İlimize gelen TYB Kurucu ve Onursal Başkanı Mehmet Doğan, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.

Dilimize sahip çıktı

Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya ve Yazar Fahri Tuna’nın da eşlik ettiği ziyarette edebiyat alanında çok sayıda yazar, şair ve fikir insanlarının yetiştiği Sakarya’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Mehmet Doğan, misafirperverliklerinden dolayı da Vali Nayir’e teşekkür etti.  Türkiye’nin en önemli gazeteci-yazar, fikir adamı ve dil bilimcilerinden olan Mehmet Doğan’ı İlimizde ve Valiliğimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Nayir, kendilerinin dilimize sahip çıkılması anlamında yaptıkları çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

Müzik dinletisi

Sohbet havasında geçen ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir Sakarya’nın genel özelliklerine dair tanıtıcı bilgiler verirken, Onursal Başkan Mehmet Doğan’da  Türkiye Yazarlar Birliği’nin 40. kuruluş yılı kutlamaları dâhilinde gerçekleştirilen “Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı” faaliyetlerinin yer aldığı bir kitap hediye etti. Vali Nayir daha sonra TYB Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen ‘Sakaryalı Şairlerin Şiir Dinletisi’ etkinliğine katıldı. Merkez Valileri Orhan Alimoğlu ve Hasan Duruer, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, TYB Sakarya Şube Başkanı Prof. Dr. Hasan Salih Sağlam, daire müdürleri, okul yöneticileri, şair ve yazarların katıldığı programda usta dombra icracısı Sedat Solakoğlu, Türk Dünyasından örneklerin yer aldığı bir müzik dinletisi sergiledi.

Şiirler konuşuldu

Sakarya’da edebiyatla ilgilenen, şiir seven insanlarla bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Doğan, “Şiir bütün edebiyatların başlangıcını oluşturuyor. ‘Her şeyden önce söz vardı’ derler ya, edebiyatta da önce şiir vardı. Şiir, bilhassa yazı olmayan dönemde hatırda kalacak metinler demektir, şiirler ezberlenir, vezni vardır, kafiyesi vardır. Dolayısıyla akılda kalır, mümkün olduğu kadar muhtasar müfit anlatmak esastır. O yüzden ilk edebi metinler şiirlerdir. Bizim ilk metinlerimiz siyasi teori diyebileceğimiz metinler, siyasetname diyebileceğimiz metinler olsa da, şiirleri fazla kayda geçirmemiş olabileceğimizi düşünüyorum. Bir de zaten siyasetname diyebileceğimiz metinlerde de şiir havası hissedebilirsiniz, onlar da az sözle çok şey anlatan metinlerdir” diyerek şölene katılan herkese teşekkür etti.

Okumak

Bu kadar güzel söz ve kalem üstadının yanında söz söylemenin bir zorluğu olduğunu belirten Vali  Nayir, “Bu kadar güzel bir ortamda edebiyata gönül vermiş insanlarla böylesi bir gecenin yaşanıyor olmasından şahsım adına mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu Birliğin hedefleri içerisinde elbette okur-yazar fertlerden oluşan bir toplum oluşturma gayreti bulunuyor. Bu yalnızca bizim değil, dünyanın bütün ülkelerinin, bütün milletlerinin varmak istediği bir gayedir. Bu Birliğin de öyle bir toplumun oluşumu için kendilerine düşen görevleri yaptığını görüyoruz. İlk emri ‘Oku’ olan bir inancın mensupları olarak bizler de, katıldığımız her programda okur-yazar olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, aşılamaya çalışıyoruz. Ne kadar okuduğumuz konusuna girdiğimizde ise elimiz-ayağımız birbirine dolanıyor.”

Şiirler okundu

Sunuculuğunu yazar Cihat Zafer’in yaptığı ve Sakaryalı şairler; Engin Arapoğlu, Ercan Yılmaz, Erdal Ebem, Hasan Topçu, Hülya Bilgin Çolakoğlu, İbrahim Açılan, Kadir Korkut, Murat Beyaz, Mustafa Turan, Mustafa Uçurum, Ömer Emecan, Tacettin Özkaraman, Yılmaz Daşçıoğlu, Yılmaz Güney, Yusuf Mısırlıoğlu ve Zeynep Arkan’ın birbirinden güzel şiirleri seslendirdikleri şölende ayrıca, Bursa’da düzenlenen Liselerarası Mevlana Şiir Yarışmasında birinciliği elde eden Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nisa Nur Tetik de kendisine yarışmayı kazandıran şiirini okudu. Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya’nın da şiir okuduğu programda Vali Ahmet Hamdi Nayir şairlere teşekkür plaketlerini verip katkılarından dolayı teşekkür etti.

6 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 455 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU