Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Kadına şiddeti dramayla anlattılar


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sapanca Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencileri “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” başlıklı farkındalık projelerini drama biçimde sundu.

Hayır  dediler

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Serpil Çiğdem’in gözetiminde gerçekleştirdikleri projede öğrenciler, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, sunumlarını yüzlerini boyayarak gerçekleştirdiler ve şiddete “hayır” dedi.  Proje yürütücü öğrencilerden Beste Tuncer, Emine Bulut'un eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözü önünde öldürülmesine değinerek Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu ve  yıllar itibariyle şiddete uğrayan kadın sayısında belirgin bir artış olduğunu dile getirdi. 

İsimler sayıldı

Proje yürütücü öğrencilerden Songül Ateş, Betül Demir, Melisa Nail, Berna Çakır ve Damla Demiral ise şiddetin her türlüsünün kötü olduğunu, her canlının  en doğal hakkının özgürlük  olduğuna dikkat çekti. Öğrenciler, İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 2016'da 304, 2017'de 353, 2018'de 280 kadının cinayete kurban gittiğini belirterek 2019’da öldürülen kadın sayısının 299 olarak kaydedildiğini, cinayetlerin yüzde 72,8’inin ise ‘huzur ortamı olması gereken’ evde işlendiği bilgisini verdi. Öğrenciler, Türkiye’de 2012 -2019 yılları arasında erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren kadınların isimlerini sayarak ve şiddetin her çeşidini kınadıklarını dile getirdi. 

9 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 445 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU