Günün Tarihi:24 Şubat 2020

‘Asgari ücret nefes aldırsın’


Türk-İş Olağan Kongresi’nde güven tazeledikten sonra ilk ziyaretini Tüvasaş’a gerçekleştiren Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret zammına karşı çıkan işverenleri eleştirerek, “Daha çok, daha kaliteli, daha güzel üretelim ama ürettiğimizden biz de en azından nefes alacak asgari ücret alalım. Talebimiz bu” dedi.

 

Sakarya’ya geldi

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da TÜRK-İŞ Konfederasyonu 23. Olağan Kongresi’nde tek liste olarak yeniden başkanlığa seçilen Ergün Atalay, dün Sakarya’ya geldi. Şehrimizdeki ilk ziyaretini Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) a yapan Ergün Atalay, burada eski çalışma arkadaşları, sendika temsilcileri ve fabrika yöneticileri ile görüştü. Atalay’a ziyaretinde Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ve sendika başkanları da eşlik etti.

 

İlk ziyaret fabrikaya

Fabrikada çalıştığı atölyeyi de ziyaret eden Ergün Atalay burada işçilerle birlikte çay içti ve sohbet etti. Daha sonra fabrika içerisindeki sendika temsilciliğine geçen Atalay burada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Atalay, “ Türk-İş’in kongresi cumartesi günü yapıldı ve bizim bir dönem daha bu görevde olmamız istendi. Bende kongrenin ardından Adapazarı’na gelerek ilk çalıştığım iş yerime geldim” dedi.

 

Toplantı bugün

Asgari ücret komisyonunun bugün toplanacağını ve komisyonun, DİSK ve Hak-İş başkanlarının kanaatini alacağını belirten Atalay, "Ona göre bir yol haritası izleyecekler. Türk-İş olarak 10 gün evvel ifadem şuydu; 'Elimizde bir veri var, açlık sınırı, yoksulluk sınırı, bir de yaşam maliyeti var. Dedik ki yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Bunun altında bir şey bizim için olumlu olmaz. Bunun altına 'evet' demeyiz. Bunun üstünde bir rakamı bulurlarsa DİSK ve Hak-İş'le oturup konuşsunlar, bizim komisyon da rakamı bize getirsin. Ay sonuna kadar komisyon, DİSK ve Hak-İş'in temsilcileriyle beraber çalışacak, dediğim noktalarda müspet bir şey olursa benimle konuşacaklar, olmazsa toplantıya katılmayacaklar" diye konuştu.

 

‘Gündeme taşıyacağız’

Ülkenin ve çalışanların sorunları olduğunu ifade eden Ergün Atalay görevlerinin bu sorunları çözmek olduğunu söyledi. Kit ve taşeron sorununu çözmediklerini belirten Ergün Atalay, “ Bu sorunları da en kısa sürede ülke gündemine taşıyacağız” şeklinde konuştu. İşveren temsilcilerinin asgari ücretin arttırılmasına karşı çıkmasının sorulması üzerine ise Atalay, “ "Bu parayı onlara verelim bir kere, 1-2 ay denesinler, hep beraber deneyelim. Bununla geçiniyorsa hep beraber susalım, geçinmiyorsa hiç konuşmayalım” diye konuştu.

 

Bir ay geçinsinler

Ergün Atalay, “ Zaman zaman laf eden bakanlar da var. Desinler ki 'Bu paranın az olduğunu biliyoruz, imkanımız varsa vereceğiz, imkanımız olmasa da kısa zamanda vereceğiz.' En azından böyle bir laf desen ne zararı var ki? Yok, 'Batarız, çıkarız.' Rakam ortada. Bu rakamla ilgili konuşmak için evvela bu rakamı denemek lazım. Kapatsınlar 1 ay hepsini, ben de dahil olmak üzere geçiniyor mu, geçinmiyor mu bir görelim bakalım. Kimse batmasın. Daha çok, daha kaliteli, daha güzel üretelim ama ürettiğimizden biz de en azından nefes alacak asgari ücret alalım. Talebimiz bu" ifadelerini kullandı. 

10 Aralık 2019 , Salı Bu haber toplam 490 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU