Günün Tarihi:7 Mart 2021

Okulda bağış semineri


15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan IMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri tarafından öğrencilere “Kan ve Organ Bağışı” konulu seminer verildi.

Hasta tedavisi

Kan ve Organ Bağışı konulu seminer Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü hemşiresi Müşerref Gedikli tarafından verildi. Seminere Kan Bağışı kulübü ile Sağlık, Temizlik, Beslenme ve Yeşilay kulübü öğrencilerinin tamamı katıldı.  Organ bağışının kişinin hayatta iken özgür iradesiyle organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesi olduğunu belirten Müşerref Gedikli, 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışında bulunabileceğini söyledi.

 

Başvuru Merkezleri

Organ bağışının 2238 sayılı kanunla yasal boyutunun belirtildiği vurgulayan Gedikli, organ bağışı yapmak için il sağlık müdürlüklerine, ilçe sağlık müdürlüklerine, toplum sağlığı merkezlerine, devlet hastanelerine, özel hastanelere ve semt polikliniklerine başvurmak gerektiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 396 sayılı kararıyla organ naklinin caiz olduğunu bildirdiğini belirterek insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlandığını vurguladı.Bırakacağınız en güzel miras, hayattayken yapacağınız organ bağışıdır diyerek sözlerini tamamlayan Gedikli, öğrencilerin sorduğu soruları cevapladı. 

13 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 439 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU