Günün Tarihi:25 Şubat 2021

100 ton arıtma çamur işlenecek


Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla “Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı Sempozyumu” düzenlendi. Toplantıda Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nde (SEKAY) ile günlük 100 ton arıtma çamuru işleneceğini belirtti.

Kaynarca’da imzalandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Valiliği,  Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Türkiye Belediyeler Birliği, su ve kanalizasyon idareleri ile sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen “Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanımı Sempozyumu” SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Programa; Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, SASKİ Genel Müdürü İlyas Demirci, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, TİSKİ Genel Müdürü Ali Teketaş, Genel Sekreter Yardımcısı Ziya Cevherli, Ali Oktar,  STK temsilcileri, kurum müdürleri, bürokratlar,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Sempozyumun sonuç bildirgesi ise Kaynarca’da imzalandı. Programda katılımcılara plaket takdim edildi.

Masraf sorunu

Konuşmasına herkesi selamlayarak başlayan Başkan Yüce, “Ülkemizin gelişen teknolojiden yararlanarak geleceğe yönelik emin ve sağlam adımlar attığı son derece verimli olarak ifade edebileceğimiz dönemler geçiriyoruz. Tabi teknolojinin faydalarının yanı sıra ortaya çıkardığı sorunlar da oluyor. Bugün, bu sorunlardan birisi olan atıksu çamurlarının, toprakta kullanılması konusu enine boyuna konuşulacak. Ülkemizde atıksu arıtma tesislerinin sayısının artmasına paralel olarak arıtma çamurları da hızla artıyor. Bu çamurların nihai bir şekilde bertaraf edilmesi ise hem yatırım hem de işletme masrafları bakımından ciddi sorunlar teşkil ediyor” dedi.

Tesisler 7 çıkacak

Başkan Yüce, “Bu sorunların ve çözüm yollarının özellikle akademik düzeyde ele alınacağı bir sempozyum düzenlenmesi gerekliliği bulunuyordu. Bizler de bu anlamda öncü bir rol oynamanın ve sizleri şehrimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak arıtma çamurları ile baş etme noktasında ne gibi adımlar attığımıza yönelik bilgiler paylaşmak istiyorum. Şehrimizde aktif durumda 6 atıksu arıtma tesisimiz bulunuyor. Kısa süre içerisinde Taraklı’da ki tesisimizin tamamlanmasıyla sayı 7’ye ulaşacak” diye söyledi.

Zengin içerikli

Atıksu arıtma işlemleri sonucunda oluşan arıtma çamurları tesislere gelen ham atıksuyun içeriğine bağlı olarak değişse de genellikle organik madde, azot ve fosfor bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirten Yüce, “ Bu yönüyle fakir tarımsal topraklarda, meralarda, ormanlarda, endüstriyel üretim yapan fidan ve bitki üreticilerinde kullanılarak nihai bertarafı hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacak şekilde gerçekleştirilebilir. Arıtma çamurları iyi arıtıldığı takdirde biyokatı olarak ifade edilen son ürünler; toprak şartlandırıcısı, peyzaj malzemesi ve atık depolama alanlarında günlük ya da kalıcı örtü tabakası olarak kullanılabilir” dedi.

100 ton

Başkan Yüce, “Arıtma çamurundan sağlanabilecek tüm bu faydaları da göz önünde bulundurarak somut adımlar atmaya başladık. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz ve çalışmalarında son aşamaya geldiğimiz Entegre Katı Atık Yönetim Tesisimiz (SEKAY) ile birlikte kurulacak tesislerimizde günlük 100 ton arıtma çamuru işleyebileceğiz. Böylelikle arıtma çamurundan enerji elde edecek ve gübre olarak kullanılmasını sağlayacağız. Bu durum çevremize ve ekonomimize ciddi katkılar sağlayacak.”

Örnek olacağız

Sıfır atık hedefine ulaşma noktasında atılacak önemli adımlardan birisi olacak diyen Başkan Ekrem Yüce, “Su ve Kanalizasyon İdaremiz eliyle atacağımız adımlarla Türkiye ortalamasının üzerinde olan atıksu arıtma oranımızı daha da ileriye taşıyacak yatırımları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Çevremizi, şehrimizi paylaştığımız tüm canlıları ve su kaynaklarımızı her ne pahasına olursa olsun koruyacak, Sakarya’yı tabiatın kucağında örnek bir şehir olarak daha da ileri seviyelere taşıyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle gerek yakın gerekse uzaktan sempozyumumuza teşrif eden, varlıklarıyla yeni ufuklar açılmasına katkı sağlayacak tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyor, bilgi şölenimizin hayırlı sonuçlar vermesini temenni ediyorum” dedi.

Fayda sağlayacak

SASKİ Genel Müdürü Demirci, “Çevreye duyarlılığımız artırmak ve farkındalık oluşturmak adına ve belediyelerimizin önemli bir yükü olan atıksu arıtma çamurlarının değerlendirilmesi ve tarımda ve enerji alanında değerlendirilmesini amaçlayan bu sempozyumda sizlerle birlikteyiz. Sempozyumumuz açılış konuşmalarının ardından iki oturum şeklinde geçecek ve buradan elde edilecek olan çıktılar bir sonuç bildirgesine dönüşerek, fayda sağlayacaktır. Şehrimiz ve ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olacağına inanıyorum” dedi. 

 

Fedakârlık

TDMMB Sakarya Şube Başkanı Yıldırım, “Mühendislik ve bilimin insanlığa hizmeti çok eski. O günlerden bu yana artık çamurun değerlendirilmesindeyiz. Sadece bilim yetmiyor ve doğru sonuçları elde ederek sahaya koyacak fedakârlıklar lazım. Bu doğruyu ortaya çıkaracak yapılanmalar lazım. Ben bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Desteğe hazırız

Atık çamurlarının yeniden toprakla buluşturulmadığında zararlı hale geldiğini vurgulayan SUBÜ Rektörü Sarıbıyık, “Malumunuz dünya bir döngüden ibaret. Organik ve inorganik döngüsü de bunlardan bir tanesi. Döngünün bir yerinde zincirin halkasını bozduğunuz zaman, ortaya çamur, atık veya çöp gibi maddeler çıkıyor. İnsanoğlu olarak bu döngünün devamını sağlamak asli görevimiz. Toprak bu anlamda bütün canlılar için olmazsa olmazımız. Dolayısıyla bizim bu atık çamurları yeniden doğayla buluşturmadığımız zaman zararlı hale geliyor ve bizimde mutlaka bu konunun üstesinden gelmemiz gerekiyor. Üniversiteler olarak bizlerin asli görevlerinden bir tanesi nitelikli insan yetiştirmek, topluma hizmet etmek ve akademik çalışmalar yapmak. Yeni kurulan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemiz ve Araştırma Merkezimiz ile bu alanda her türlü katkıyı vermeye hazırız. Bununla ilgili olarak bu şehirde yeni kurulmuş, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemiz ve aynı zamanda bizim oluşturduğumuz Tarım Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezimiz tamda bu alana hitap ediyor.”

Verimliliği arttırmalı

SAÜ Rektörü Savaşan ise, “Bildiğiniz gibi modern dünya da kentler büyüyor. Kentler büyüdükçe de atıkların şehirlerden bertaraf edilmesi ve bu atıkların yeniden dönüşümünün sağlanarak, toprakta verimliliği arttırma hususunda kullanılması gerekiyor. Burada Sakarya Büyükşehir Belediyemizin ve SASKİ Genel Müdürlüğünün böyle önemli bir konuda inisiyatif almak üzere girişim başlatması ve üniversitelerin birikiminden faydalanmak üzere başka şehirlerden değerli akademisyenleri şehre davet etmesi son derece önemli” ifadelerini kullandı.

İlk oturum

Açılış konuşmalarının ardından başlayan sempozyumun ilk oturumu Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda SASKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı İbrahim Bal ‘Arıtma Çamurlarının Yönetimi, Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi atıksu çamurlarının bertarafına yönelik olarak BUSKİ tarafından uygulanan yakma tesisi ve yöntemine ilişkin bilgiler paylaştı.

Haritalandırma

Hazırlıklarını tamamladıkları eylem planını ve atıksu çamuru senaryolarını katılımcılarla paylaşan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Sanin’in sunumunda atıksu çamurlarının yönetmeliklerin çizdiği sınırlar dahilinde Türkiye genelinde kullanılabileceği bölgelere ilişkin haritalandırma çalışması beğeni topladı. Oturumun son sunumunu gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamil Salihoğlu ise ‘Atıksu Çamurlarının Nihai Bertaraf Alternatifleri Ekonomik, Ekolojik ve Toplumsal Kabul Değerlendirme’ başlığı altında bilgiler paylaştı.

Toprağa etkisi

Arıtma çamurlarının mevzuat sınırlamalarının görüşüldüğü ikinci oturum SUBÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taki Demir başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumun ilk sunumunda Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Toprak Kirliliği Kontrol Şube Müdürü Gülhan Saygılı tarafından Arıtma Çamurları Yönetimine ilişkin detaylar paylaşıldı. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Toprak Yönetimi ve Bitki Besleme Araştırmaları Koordinatörü Dr. Kadriye Kalınbacak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıtma çamuru uygulaması yapılan tarımsal alanlarda elde edilen sonuçlardan bazılarını örnek göstererek arıtma çamurlarının toprağa etkilerine değindi.

Önerilerde bulunuldu

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Özdemir, SASKİ atıksu arıtma tesislerinde oluşan arıtma çamurlarında gerçekleştirdikleri analizlere yönelik sonuçları ve bu çamurların Sakarya’da çeşitli bölge ve ürünler üzerindeki uygulamalarından bahsetti. Sempozyumun son sunumunda ise Namık Kemal Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Orhan Yüksel, arıtma çamurlarının bitki besin elementi potansiyeli ve gübre değerine ilişkin araştırma sonuçlarını aktararak önerilerde bulundu. Sempozyumun sonunda sunum yapan katılımcılar ve bakanlıkların temsilcileri tarafından hazırlanan sonuç bildirgesi okundu. Sempozyumun sonuç bildirgesi ise Kaynarca’da imzalandı. 

13 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 472 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU