Günün Tarihi:23 Ocak 2020

Taraklı’da terzilik bitiyor


Geçmiş yıllarda elbise diktirebilmek için vatandaşların kuyruğa girdiği, özellikle Ramazan bayramlarında babaların çocukları ile birlikte giderek takım elbise ve pantolon diktirdiği Taraklı’daki terziler, şimdilerde ise yaşam mücadelesi veriyor.

56 yıllık terzi

Yeni neslin terzilik mesleğine ilgi göstermemesi ve eni ustaların yetişmemesinden yakınan terziler mesleğin yok olmak üzere olduğunu anlatılar 50 yıldır terzilik mesleğine devam ettirmeyi süründüren Sebahattin Erkara (62) "Eski işlerimiz yok. Çoluğuna çocuğuna takım elbise, kıyafet diktiren vatandaş kalmadı. Takım elbise pantolon eskisi kadar dikilmiyor. Bunun nedeni şimdiki zamanın teknolojisi, konfeksiyonun farklı ve ucuz oluşu, daha uygun olması, her bütçeye yansıması bunu gerektiriyor”  diye konuştu

 

Nöbetçi terzi

Terzi Mustafa İbriş (64) terzilikten artık para kazanamadıklarını ve bu işi de bırakamadığı için kendisi de boş durmamak yerine elbiselerde tamir edilmesi gereken yerleri varsa onları tamir ettiğini ve bu şekilde geçimini sağladığını belirti. Mustafa İbriş Ankara caddesinde Kültür evi yanındaki binada 2. katta “Nöbetçi Terzi” lik yaptığını söyledi

 

Yeni ustalar yetişmiyor

Terzilik mesleğinin baba mesleği olduğunu söyleyen Naim Doğdu (48) ”Babamın yetiştirdiği ustaların yanında mesleği öğrendim.Daha sonra iki iplik kumaş ve polardan ürünler dikmeye başladım.Geçimimi bu şekilde sağlıyorum” dedi. Yeni neslin terzilik mesleğine ilgi göstermediğini ve bu nedenle de yeni ustalar yetişmediğini belirten Naim Doğdu "Bu konuda sıkıntıdayız. İlerisi için terzi yetişmesi zor. Günümüz gençleri teknoloji ile uğraşmayı tercih edip mesleğe yönelmiyorlar" dedi.  

14 Aralık 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 425 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU