Günün Tarihi:16 Mayıs 2021

‘Pazarlık konusu dahi olamaz’


Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman asgari ücret konusunda sendika olarak kararlı bir duruşları olduğunu belirterek, “ Genel Başkanımızın da söylediği gibi Türk-İş 2 bin 578 liranın altındaki bir ücrete imza atmayacak. Açlık sınırının 2 bin 600 lira olduğu bir ülkede bu rakamın altı pazarlık konusu dahi olamaz” dedi.

Asgari ücret

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman devam eden asgari ücret görüşmeleri hakkında ve işçilerin sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. Türk-İş’in asgari ücret teklifinin makul ve gerekli olduğunu ifade eden Yaman, “Ülkenin içinde bulunduğu şartlar herkesin malumu. Çalışanlar aldıkları para ile geçinemiyorlar. Açlık sınırının 2 bin 600 lira olduğu bir ülkede asgari ücret en az 2 bin 578 lira olmalıdır. Bu pazarlık konusu dahi yapılamaz. Genel Başkanımız Ergün Atalay’ın da söylediği gibi Türk-İş bu ücretin altındaki bir teklifi asla kabul etmeyecek ve altına imza atmayacaktır” dedi.

Vergi adaletsizliği

Asgari ücreti belirleme komisyonunda çoğunluğun sendikalarda olmamasının adil olmadığını ifade eden Yaman, “Biz istediğimiz rakamı açıkladık ve bunun altına imza atmayacağımızı da belirttik ancak çoğunluğun bizde olmaması adil değil. Biz bu konudaki duruşumuzdan asla vazgeçmeden mücadelemize devam edeceğiz. Geçmişten bu güne yapı bozuk bunun da kesinlikle düzeltilmesi lazım” dedi. Vergi adaletsizliğine de değinen Yaman, “ Vergi dilimi işçiye büyük zarar veriyor. Asgari ücretli 9. Aydan itibaren diğer çalışanlar ise 3. Aydan itibaren vergi dilimine girecek. İşçinin kazandığı para da bu şekilde yok oluyor” diye konuştu.

Taşeron sorunu

Vergi adaletsizliğine kesinlikle çözüm bulunması gerektiğini yineleyen Cemal Yaman, taşeron işçilerin de büyük bir sıkıntı içinde olduğunu sözlerine ekledi. Yaman, “ Bu işçiler kadroya geçtikten sonra ceplerindeki paralardan da oldular. Kadroya geçmeselerdi daha fazla para kazanıyor olacaklardı. Burada bir adaletsizlik var. Biz bunu en başından beri anlatıyoruz haykırıyoruz ancak hala bir adım atılmadı. İnsanlar mağdur ediliyor” şeklinde konuştu. 

17 Aralık 2019 , Salı Bu haber toplam 311 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU