Günün Tarihi:12 Nisan 2021

“Çök-kapan-tutun”


Akyazı Meslek Yüksek Okulu’nda (MYO) “Deprem Fakındalığı” paneli düzenledi. Programda deprem çantası hazırlamayı gösteren AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, “Deprem sırasında paniğe kapılmadan masa dolap gibi sağlam yapıların yanında ‘çök-kapan-tutun’ harekeni yapıp daha sonra koşmadan hızlı bir şekilde binayı terk etmelisiniz” dedi.

Panele katılım

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi Salonu’nda gerçekleşen panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Deprem Farkındalık paneline; AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Cağlar, Akyazı Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Öztürk, Akyazı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk,  Akyazı MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Aydın Şenol, Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z. Şinasi Bayraktar, S.A.B.A.H Derneği, AFAD eğitmenleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ülkemizde deprem

 Panelin açılış konuşmasını yapan  Akyazı MYO Müdürü Aydın Şenol’dan sonra kürsüye çıkan  SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar deprem, fay ve ülkemizin deprem geçmişleri ile ilgili katılımcılara sunumlar gerçekleşti. Dünya haritası üzerinde depremlerin meydana geldiği noktaları işaretleyen Çağlar, haritaya göre dünya üzerinde depremlerin meydana geldiği en yoğun bölgenin üzerinde yaşadığımız  Türkiye olduğunu söyledi. Özellikle Sakarya’da ortalama her on yılda deprem meydana geldiğinin altını çizen Çağlar, depremlerin bundan sonra da olacağını belirterek depremden korunmak için alınması gereken tedbirler ve yapılacak olan inşaatlar hakkında teknik bilgiler verdi.

3 bölümde incelenmeli

‘Afetlere Hazırlık’ konusunda sunumlar gerçekleştiren AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, sunumda katılımcılara; İlimizde ve ülkemizde meydana gelen afet türleri, olası afet ve acil durumlarda neler yapabileceğimiz ve hangi doğru davranış modellerini uygulamamız gerektiğini öğrencilere aktardı. Kaşkaş, depremlerin insanları öldürmediğini ölüm ve yaralanmaların yapısal nedenlerle meydana geldiğini, konunun deprem öncesi, deprem sırasında ve depremden sonra olmak üzere 3 bölümde ele almak gerektiğini, en önemlisinin ise deprem olmadan ve ölmeden önce alınacak önlemlerle depremlerden en az zararla kalkabileceğimizi söyledi.

Panik olmayın

Yapıların sağlam zeminler üzerine deprem yönetmeliklerine uygun şeklide yapılması gerektiğini söyleyen Kaşkaş, “Bizler AFAD olarak her türlü felaketlere müdahale etmek üzere hazırız.   Deprem sırasında paniğe kapılmadan masa dolap gibi sağlam yapıların yanında ‘çök-kapan-tutun’ harekeni yapıp daha sonra koşmadan hızlı bir şekilde binayı terk etmelisiniz. Binalarımızda yaşam alanı içinde kalan kısımlardaki dolap, gardırop gibi devrilecek ağır eşyaların duvarlara sabitlenmesi gerekir.  5-10 liralık masraftan kaçmak sizin ve aile fertlerinin hayatına mal olabilir” diyerek deprem çantasının önemini ve içinde bulundurulması gerekli malzemeleri açıklayarak her evde en az bir tane, hatta mümkünse yatılan her odada birer deprem çantası bulundurulması gerektiğini söyledi.

 Sordu ve yanıtladı

AFAD Müdürü Kaşkaş, olası afetlerde sivil toplum örgütlerinin önemi üzerinde durarak, afet olduğu anda ilk dakikalardaki müdahalelerin çok önemli olduğunu, bunu da en yakınımızdaki kişiler olduğunu söyledi. Devlet güçlerinin anında müdahalesinin mümkün olamayacağı için halkımızın afet eğitimi, ilk yardım ve arama kurtarma gibi hayati konularda alması gerektiğini söyledi. Kaşkaş; “Peki vatandaşlar olarak afetlere hazır mıyız? Örneğin bir afet çantamız, DASK’ımız var mı? Toplanma alanlarını biliyor muyuz? Bir yangın tüpümüz var mı? Afet eğitimleri alıp bilinçlendik mi?” diyerek katılımcılara sunumlarla eksiklikleri ve nasıl hazırlanmamız gerektiğini de anlatarak öğrencileri AFAD gönüllüsü olmaya davet etti.  Panelin sonunda AFAD İl Müdürü Kaşkaş’a ve Prof. Dr. Naci Çağlar’a birer teşekkür plaketi verildi. 

20 Aralık 2019 , Cuma Bu haber toplam 408 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU