Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Nostaljik tramvayda sona doğru


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce gazetemizi ziyaret ederek şehirde süren çalışmalar ve yeni başlayacak projeler ile ilgi önemli açıklamalar bulundu. Başkan Yüce, Yenicami’den kalkacak nostaljik tramvay için son hazırlıkların yapıldığını, ulaşıma alternatif olacak tekerlekli ve sürücüsüz tren için de yeni güzergah belirlediklerini söyledi.

Birlikte yönetim

Başkan Yüce’yi, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim Balcı, Sorumlu Müdürümüz Müjdat Çetin, Yazarımız Cevdet Güngör, Yazı İşleri Müdürümüz Ekrem Ürdüç ve Reklam Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can ağırladı. Başkan Yüce şehirdeki basını çok önemsediklerini ve birlikte yönetim anlayışıyla herkesimin düşüncelerine, fikirlerine değer verdiklerini söyledi.

Nostaljik tramvay

Ziyaretinde şehre yapılması düşünülen nostaljik tramvay ihalesinin kısa süre içerisinde yapılacağını ifade eden Ekrem Yüce, “İhaleye çıkmadan kamuoyunun kanaatini almak istiyoruz.  Bunun için önümüzdeki günlerde nostaljik tren projesi ile ilgili bir lansman yapacağız. Kamuoyunun fikirleri bizim için çok önemli. Kanaatlerin oluşmasının ardından da yavaş yavaş bu projeyi başlatacağız ve ilk kazmayı vuracağız” diye konuştu.

Sigorta kavşağı 

Sigorta kavşağı ile ilgili çalışmalarda da sona gelindiğini aktaran Yüce, “ Şehrimizin trafiği için en önemli noktalardan bir tanesi sigorta kavşağı. O kavşaktaki sorunun çözümü için projemizi tamamladık. Birkaç istimlak sorunumuz kaldı. İki tane yer sahibi mahkemeye gideceğini söyledi bu da süreci uzatıyor. 4-5 milyonluk bir istimlak bedeli gerekiyor onu hazırlamaya çalışıyoruz. Serdivan’dan  Hızırtepe’ye trans geçiyor. İstanbul- Ankara istikametinden gelen araçlar da Adnan Menderes Caddesi’ne üstten trans geçecek. Yan yollarla da diğer bağlantılar sağlanacak. Güzel bir proje oldu, trafiğin durmasına gerek kalmayacak. Köprülü kavşağı bitirdiğimizde trafik de rahatlamış olacak” dedi.

TOPÇA katlı kavşağı

TOPÇA katlı kavşağının da son aşamada olduğunu söyleyen Ekrem Yüce, “ Hemen her gün takipteyiz. Bakan beye geçen gün konuyu tekrar aktardık. Biz orada kenarları ve bize ait olan yolları yaptık. Ancak kalan kısım müteahhitle ilgili. Onun yapması gerekenler var biz yapamayız ki. Onu da zorlayıp duruyoruz. Sene sonuna kadar teslim almak istiyoruz teslim aldığımızda TOPÇA Kavşağı da çok güzel olacak. AVM’nin önündeki üst geçitte asansörümüz çalışmaya başladı. Önündeki durağı da üst geçidin ayağının dibine alacağız. Şimdi üstgeçidin üstünü kapatacağız ve renkli ışıklarla süsleyeceğiz. Boğaziçi ya da Sakarya köprüsü şeklinde ışıklandırma yapacağız” şeklinde konuştu.

Fuar alanı Mollaköy’e

Yüce ayrıca fuar alanını Toyota Hastanesi’nin arkasında Mollaköy bölgesine yapmayı planladıklarını açıkladı. Yıkılan Adapazarı İmam Hatip Lisesi ve askeri lojmanlarının yerine yapılacak olan okullar için temel atma hazırlıkları yaptıklarını da sözlerine ekleyen Ekrem Yüce, “ İhaleye çıkmadan kendi imkanlarımızla bu okullarımızı inşa edeceğiz” dedi. Şehirdeki ekonomik kuruluşları toplayarak okula katkı isteyeceğini de ifade eden Yüce, “Hepimizin eseri olacak. Ticari sivil toplum kuruluşlarını bir araya getireceğim. İş birliği ile yapılmış okullar olacak” dedi.

Tramvay güzergahı

Yüce, “ Nostaljik tramvayın güzergahında Çark Caddesi ile Millet Bahçesi arasındaki mesafeyi de trafiğe kapatmayı düşünüyoruz. Orayı da Çark Caddesi gibi ticaret alanına çevireceğiz. Trafiği de Millet Caddesi’nden Şeker İlkokulu önüne bağlayacağız. Değişen hiçbir şey olmayacak ulaşım için. Trafik hatta daha da rahatlayacak” dedi. Yüce ayrıca askeriyeyi bulunduğu alandan kaldırmak içi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini dile getirdi.

Millet bahçesine alt geçit

Donatım Park ile Millet Bahçesinin alt geçit ile birleştireceklerini ifade eden Yüce, “ Üstten yapmayı düşündük ancak insanlar çok fazla kullanmayacağı için alttan yapmaya karar verdik. Hatta ufak ufak dükkanlar da koyacağız alt geçide. İstanbul’daki gibi olacak. Üstüne de çelik bloklarla dekor vereceğiz. Estetik olmasına özem göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Öncelikli güzergahlar

Şehir içi ulaşımda kullanılacak tekerlekli trenle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Yüce, “Mevcut dolmuş güzergahına girmeyelim diyoruz. Otogar’dan Satso’ya gelecek oradan Et Balık istikametinden Payidar Bahçe ve Sakar Baba Caddesine ulaşacak. Oradan da Bosna Caddesi aracılığı ile Gar’a gelecek. Diğer güzergâh ise Gar’dan Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı oradan Serdivan daha sonra da Kampüse ulaşacak. Bu iki etabın ardından da Karaman’a bir güzergah düşünüyoruz. Ama öncelik bu iki güzergah. Sakarya Caddesi’ne baktık ancak kaldırmayacağına karar verdik. Kore Seul’de üstten yapıldığını gördüm ancak bizim burası üstü kaldırmaz” dedi.

Hangi modelle yapılacak

Şehrin kanaatlerini aldıktan sonra bu projeyi de Cumhurbaşkanına götüreceğini ifade eden Yüce, “Önce bakanlık tarafından yapılmasını teklif edeceğim. Olmaz ise İller Bankası kredisi, Dünya Bankası kredisi ya da yap işlet devret modeli ile yapabileceğimizi söyleyeceğim. Bana hangi modeli söylerse o şekilde yapacağım. Kore’de yaptığım görüşmelerde yap işlet devret modeline onlar hazır” dedi.

İnsansız raylı sistem

Yüce, “Lastik tekerlek ile yaparsak yolları kırmadan yapacağız. Aynı sistem ama ray döşenmiyor. Daha avantajlı. Tekerlekler görünmüyor gürültü problemi de yok. Araçların dönme imkanı da raylı sisteme göre çok daha kolay. Bizim için çok avantajlı. Ve bu araçlar tamamen merkezi kumanda ile yönetiliyor. İnsansız araçlar olacak. Akıllı şehirler projemize de uyuyor. Rampada raylı sisteme göre daha iyi. Yüzde 15 eğime kadar çıkabiliyor. Üniversite için bir bölüme tünel gerekiyor ancak” şeklinde konuştu.

Topraksız seracılık

Başkan Yüce, Tarım A.Ş bünyesinde Akyazı’da yapılması planlanan Termal Seracılık ve Organik tarım tesislerinin Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, "Bölgemizde tarımsal kalkınmanın öncülüğünü yapacak projeye en kısa zamanda başlıyoruz. Sadece tarıma değil istihdam konusunda da Akyazı'ya ve şehrimize katkı sağlayacak. Çalışmaları Sakarya'mıza yaraşır şekilde titizlikle sürdürüyoruz. Bu sadece Akyazı’da olacak ve Türkiye’ye model olacak" dedi. 

23 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 605 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU