Günün Tarihi:8 Nisan 2020

‘Bilmiyordum ilgileneceğim’


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Sakarya’nın vergi iadeleri sorununa destek sunacağını belirten Ünal, “Ben böyle olduğunu bilmiyordum bu konuyla ilgileneceğim” dedi.

Bilgiler verdi

Buluşmada Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra İl Başkanı Yunus Tever, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, Genel Sekreter Yardımcıları Bedrullah Erçin, Doç. Dr. Furkan Beşel, Ziya Cevherli, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları, siyasiler ve misafirler yer aldı. Başkan Ekrem Yüce, Sakarya’da yürüttükleri çalışmalara ilişkin Genel Başkan Yardımcısı Ünal’a bilgiler vererek, destek ve ilgileri dolayısıyla teşekkür etti.

 

Zarar 10 milyon

Mahir Ünal’ın belediye ziyaretinde Ekrem Yüce projelerle ilgili bilgi verdikten sonra vergi iadeleri konusunda yaşanan sorunu anlatarak, “Hiçbir şehirde uygulanmayan sadece Sakarya’da uygulanan depremde yapılan yatırımlar için Avrupa Yatırım Fon’undan kullanılan kredinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden tahsil ediliyor. Belediyemiz sadece merkezi sistemden kaynak alıyor. Türkiye’de ihracatı en yüksek olan şehiriz. Yüzde 104 oranında bir ihracatımız var. Bu durum milli ekonomi için sevindirici ancak belediye geliri olarak bize zarar veriyor. İhracat vergi iadeleri nedeniyle aylık 10 milyon zararımız var” dedi.

 

‘Cezalandırılıyoruz’

Toplanan vergilerin çok daha fazlasını ihracat yapan firmalara ödediklerini ifade eden Başkan Yüce “Toyota fabrikası üretimi bizim şehrimizde yapıyor. Ancak vergilerini diğer kentlerde ödüyor. Toyota geçen yıl 1.8 milyar lira vergi iadesi aldı. Dolayısıyla bu pay bizden kesiliyor. En çok ihracat yapan şehir olduğumuz için adeta cezalandırılıyoruz. Sizlerden deprem yatırımları nedeniyle ödediğimiz faiz ve vergi iadelerinde ki adaletsizliğin ortadan kalkması konusunda yardım bekliyoruz” dedi.

 

Vergi adaletsizliği

Ünal vergi adaletsizliğiyle ilgili durumdan haberinin olmadığını belirterek “Sakarya’nın vergi iade oranı yüzde 81, Adana’nın yüzde 17, Maraş’ın yüzde 20. Ben bu durumun böyle olduğunu vallahi bilmiyordum. Cumhurbaşkanımız bu konuyla alakalı talimat vermişti. Bir gelişme olmadı mı?” diyerek son durumu Yüce’ye sordu. Yüce “bizler bu ay torba yasada bir kanun maddesiyle adaletsizlik ortadan kaldırılır diye bekliyorduk. Ama olmadı” yanıtını verdi. Mahir Ünal konunun takipçisi olacağını söyledi. Ekrem Yüce vergi iadelerinde ki adaletsizliğin ortadan kaldırılması durumunda Sakarya’nın uçacağını söyledi.

 

Örnek şehir

Başkan Yüce, “Vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek, gelir düzeyini arttırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mevcut projeleri devam ettiriyor, yeni projelerimizin hazırlıklarını tamamlıyoruz. 2020 yılında yatırımlarımıza hız kazandıracak, yapım çalışmalarına başlayacağız. Sanayide, tarımda, turizmde, ulaşımda ve diğer tüm başlıklarda hayata geçireceğimiz çalışmalarla Sakarya’yı örnek şehir hüviyetine taşıyacağız” dedi.

 

Sakarya ile iş birliği

Ortak paydaşlarla iş birliği içerisinde çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Sanayide SATSO, tarımda Ticaret Borsası, bilimsel faaliyetlerde ise üniversitelerimizle hep bir aradayız. Sakarya’mız için tüm paydaşlarımızla ortak hareket etmeye devam edeceğiz. Tarım alanında Fidan A.Ş ve SERA A.Ş’yi kurduk. Çikolata Fabrikası’nda son aşamaya geldik. Üretiminde önemli bir potansiyel olan mısır için de Mısırözü Yağı Fabrikası için de çalışmalarımızı sürüyor. Arıcılık ve bal üretiminde de şehrimizi öncü haline taşıyacağız” dedi.

 

Çocuk Akademisi

Altyapı ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra çok özel projeleri Sakarya ile buluşturacaklarını dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Çocuk Akademisi kuruyoruz. Seçkin öğrencilerimizi Çocuk Akademisi’nde ülkemize ve şehrimize faydalı bireyler olmasını sağlayacağız. İnsana dokunan, vatandaş odaklı belediyecilik anlayışımızla inşallah Sakarya’da örnek çalışmaları hayata geçireceğiz. Destekleriniz ve katkılarınız bizlere güç veriyor. İnşallah sizlerden aldığımız güçle tüm çalışmalarımızı tamamlayacağız” diye konuştu.

 

Kültür Vadisi önemli

Ünal, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye verdiği bilgiler dolayısıyla teşekkür ediyor, geçtiğimiz günlerde Kültür Vadisi projesi ile alınan ödül için tebrik ediyorum. Çok önemli bir proje. Sakarya’da her bir kültür grubunun kendi kültürel vadisini oluşturabilirsek, Türkiye’ye de öncülük etmiş olunacak. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, farklı kültür gruplarının yaşam tarzlarını koruma altına almaktır. Bu çok önemli bir konu. Çünkü kültürünüzü, geleneğinizi, adetlerinizi, sizin toplumsal karakterinizi oluşturan temel kodları kaybettiğiniz zaman bir şeyiniz kalmıyor. Sizi siz yapan değerleri kaybediyorsunuz. Kültür Vadisi çok kıymetli bir proje” dedi.

 

Kültürel değerler

Ünal, “Sakarya birçok kültürü bir arada tutuyor. Bu kültürleri kendi yaşam tarzlarıyla koruyabilirsek, çok önemli bir iş yapmış olunacak. Biz bunca hizmeti, 17 yıllık yatırımı kültürel kimliğimizi kaybetmek için değil, ruhumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere bırakmak için inşa ettik. Kültürel anlamda belediyelerin önemli işler yapması lazım. Burada işe öncelikli olarak bizim kültürel değerleri yeniden diriltmemiz gerekiyor. Bu konuda elimden geldiğince destek sunmaya hazır olduğumu ifade ediyor, proje dolayısıyla bir kez daha tebriklerimi iletiyorum. İnşallah Sakarya’nın tarihine önemli bir iz bırakacağınıza inanıyorum. Çalışma ekibinizi de beğendim. Meclis üyeleriniz de aynı kararlılıkla çalışıyorlar. Ben inanıyorum ki bu projeler çok kolaylıkla Sakarya’da hayata geçecektir” dedi.

 

 

23 Aralık 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 907 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU