Günün Tarihi:1 Mart 2021

Sakarya Teknokent hızla yükseliyor


Sakarya Teknokent, 84 Teknoloji Geliştirme Bölgesi arasında yükselişe geçerek 14’üncü oldu.

14ncü sırada

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni’nde Sakarya Teknokent yükselerek 14. sırada yerini aldı. Ankara’da gerçekleştirilen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) ve Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) merkezlerinin verileri değerlendirildi.

 

Kriterlere karşılık

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler ve bu kriterlere karşılık gelen verilerin değerlendirilmesi sonucunda Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 84 Teknopark arasında 14. sıraya yükselerek Doğu Marmara Bölgesinde bulunan Teknoparklar arasında zirvede kalmayı başardı.

 

112 bin araştırmacı

Ödül töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank“Küresel rekabette ayakta kalabilmek ve bu yarışın içinde olabilmek için teknolojinin tüketicisi değil üreticisi olmak zorundayız. Teknoloji üretmek içinse, iyi işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi şarttır. 84 TGB, 112 bin araştırmacısı ile bu ekosistemin temel aktörüdür” dedi.

 

Sakarya bölgesi

Törende Sakarya bölgesinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olan MKS Mermer Kesme, Aydın Endüstri, Kromel Makina, Tüvasaş, Küçükçalık Tekstil, Toyota, Kar Metal ve Yektamak Makina firmalarına, belgeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varanktarafından takdim edildi.

 

İnovasyonun merkezi

Sakarya Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş konu ile ilgili olarak, “2018 yılında yapmış olduğumuz faaliyetler çerçevesinde yükseliş göstererek, 84 Teknopark arasından 14. sırada yerimizi aldık. Ülkemize, Sakarya’mıza ve üniversitelerimize hizmet etmekten dolayı mutluyuz, gururluyuz” dedi.

 

Sonuç odaklı

Sakarya Teknokent’in 5 bin 700 metrekare kapalı alan içerisinde, 86 Ar-Ge firması ve 425 çalışan ile hizmet verdiğini aktaran Prof. Dr. Şakir Görmüş, Sakarya Teknokent’in bölgede Ar-Ge, tasarım ve inovasyonun merkezi konumunda olduğunu söyledi. Sakarya Teknokent’inoluşturduğu yeni iş modeli ile çıktı ve sonuç odaklı bir yönetim modeli geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Görmüş, bunun çıktılarını almaya başladıklarını ifade etti.

 

Bakan Varank

Görmüş, “2019 yılında 100’den fazla TÜBİTAK, KOSGEB, MARKA ve öz kaynaklı Ar-Ge projesine destek veren Sakarya Teknokent, sadece Sakarya ilinde bulunan firmalara değil Eskişehir, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Gebze’ye kadar taranan tüm bölgede Ar-Ge çalışmalarına akademisyenlerimiz eşliğinde destek vermektedir. Sakarya Teknokent ve şahsım adına başta bize verdiği desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Savaşan’a, SAÜ Teknokent A.Ş ortaklarına ve Teknokent ailesine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

25 Aralık 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 780 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU