Günün Tarihi:9 Ağustos 2020

Sakarya’nın 2071 vizyonu belirlenecek


Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen ve Sakarya’nın 2071 vizyonunun belirleneceği ‘Sakarya 2071 Kentsel Gelişim Planı Uluslararası Fikir Yarışması'nın’ tanıtımı yapıldı. Sakarya için projelerin üretileceği yarışmadan birinciye 60 bin dolar ödül verilecek.

Fikir yarışması

2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti adayı olan Sakarya'nın kalkınma, gelişme politikalarının belirlenmesine ve fiziksel planlara yön verilmesine ışık tutması, önümüzdeki yarım asırda kente rehberlik etmesinin beklendiği Sakarya 2071 Kentsel Gelişim Planı Uluslararası Fikir Yarışması'nın tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Tanıtım toplantısı

Adapazarı Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Hollanda Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, belediye başkanları, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Sakarya Gazeteciler Birliği Zeki Aydıntepe, MGF ve SGB Başkan Yardımcısı Müjdat Çetin, oda başkanları, bürokratlar, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Gündeme alınacak

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri ve SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, “15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te UNESCO merkezinde uluslararası resmi sivil toplum kuruluşlarının müşterek kararlarıyla 2021 yılına yani 1921 yılı Başkumantanlık Sakarya Meydan muharebesinin 100. Yılında Türk dünyası tarih ve diriliş şehri olarak Sakarya gündeme alınacak ve Sakarya şehri temalı Uluslararası Türk Akademisi öncülüğünde bir yıl icra edeceğiz” dedi.

 

Kültür başkenti

Demir, “Büyük bir aksilik çıkmazsa 2021 yılı Sakarya Türk Dünyası kültür başkenti yapılacak. Yeni yaklaşımlar, yeni fikirler tüm önerilerin değerlendirildiği 1071’in birinci yılına tekabül edilen 2071 yılında Başkumandanlık Sakarya Meydan muharebesinin 100. Yılına tekabül eden 2071 yılı vizyonu ile Sakarya’nın geleceğini planlıyoruz. Fikri olanlar bu bir yıl içinde konuşsun ki Sakarya’yı Türk Dünyası’nın kalbi yapalım” şeklinde konuştu. Demir’in konuşmasının ardında Sakarya'nın tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde Marmara bölgesindeki yeri hakkında geniş kapsamlı sunum yapıldı.

 

2071 vizyonu

Kolektif aklı Sakarya’da oluşturmak istediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “ Sakarya’mızın 2071 vizyonunu şekillendirmek adına bu ödüllü projemizi hayata geçirdik. Ne tür bir Sakarya hayal edildiğinin bir çalışması olacak. Tüm Dünya Üniversitelerine Sakarya’mızı tanıtacağız. Bu münasebetle yarışmamızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sakarya’mızın yarınlarını oluşturmak istiyoruz” dedi.

 

Marka şehir

Sakarya için durmadan çalıştıklarını dile getiren Yüce, “ Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bir yandan günlük rutin hizmetler bir yandan gelecekle ilgili planlar bir yandan da Sakarya’nın marka şehir olabilmesinin hesaplarını yapıyoruz. Vatandaşlarımızın yaşam standartlarını ve gelir düzeyini yükseltmeye çalışıyor ilmek ilmek dokuyoruz. Bu çalışmalarımızda Sakarya’mızı daha iyi tanımak ve değerlerimizden taviz vermeden ileri taşımaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kültür Vadisi

Sakarya’da 72 farklı milletin huzur içerisinde yaşadığını söyleyen Ekrem Yüce, “ Biz buraya şehirlerin şehri diyoruz. 2071 vizyonuna giderken de bu kültürel zenginliği sonuna kadar kullanmak istiyoruz. Şehirlerin şehri Sakarya’mıza bir kültür vadisi kurma projemiz olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Böylelikle Sakarya’yı kültür turizminin önde gelen şehirlerinden birisi yapmak istiyoruz” dedi. Sakarya için yapılan her çalışmayı çok önemsediklerini dile getiren Yüce, “Evlatlarımızın çok daha donanımlı ve bilgili bir çocuk akademisini kurmaya yönelik çalışmalarımız sona geldi. İnşallah açılışımızı birlikte yapacağız” dedi.

 

Şehre yeni giriş

 

Sakarya’ya yakışır bir şehir girişinin olmasını arzuladıklarını da söyleyen Başkan Ekrem Yüce, yeni stadyuma ulaşımlın kolaylıkla sağlanmasını istediklerini söyledi.

 

Fikir bazında

Yüce, “ Türk Traktör’ün olduğu mevkiden otobandan yeni bir giriş açma planımız var. Ulaştırma Bakanımızla birkaç kez bu konuyu görüştük ve fikri bazda onayımızı aldık. İstimlak işlerini halletmemiz durumunda gerisini kendilerinin halledeceğini söylediler. Bu otoban çıkışı Pekşenler mevkiine gelecek oradan da yeni stada yapılacak yolla ulaşacak. Bu şekilde trafiği de rahatlatmış olacağız” dedi.

 

Bisiklet şehri

2020 Dağ Maraton Şampiyonası’na şehri hazırladıklarını da ifade eden Yüce, “ Bisiklet yollarımızı her geçen gün arttırıyoruz. Dünya’da bisiklet dostu şehir olabilmek için 10 kriter gerekiyor. Biz bunların 9 tanesini yerine getirdik. Kriterleri tamamlayacağız ve bisiklet dostu şehir kategorisine gireceğiz” diye konuştu.

 

Teknoloji OSB

Turizmin yanı sıra tarım, sanayi ve ticarette Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer almak için adeta çırpındıklarını sözlerine ekleyen Ekrem Yüce, “ Teknoloji öncelikli yeni OSB’de yer seçme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Gıda sanayi ile ilgili yatırımlar devam ediyor. Söğütlü de kurmak istediğimiz fabrika ile ilgili olarak da çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

Savunma başkenti

 

Sakarya’nın Tank Palet Fabrikası’nda tank üretimine başlayacağını söyleyen Yüce, “ Sakarya kendi takını kendi üretecek. Dünya’ya Sakarya’dan tank gidecek. Sakarya tankın merkezi olacak. Onun yanında motorlu sistemler fabrikamızın yeni nesil üretim çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Sakarya’mız yerli ve milli savunma sanayi inşallah Türkiye’de başkenti olacak” diye konuştu.

 

Şehircilik tesisi

Yapılan yarışma sonucunda ortaya çıkacak fikirler ve kente yakışacak diğer projeler ile Sakarya'nın 2071 vizyonunun ortaya koyulacağını söyleyen Yüce, "Bildiğiniz üzere 2019 yılı Türk Dünyası Diriliş Yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenleniyor. Biz bu etkinliklerin merkezinde Sakarya’mızın olmasını sağlayacağız. Sakarya, Türk dünyası tarih ve diriliş şehri olacak. Türk dünyasında şehircilik politikalarının geliştirilmesi, müşterek şehirciliğin tesis edilmesi noktalarında kentimiz önemli bir rol alacaktır” dedi.

 

Unutulmaz yıl

Yüce, “ Gelişme Planı Fikir Yarışması projesi de Türk Dünyası Diriliş Yılı Etkinlikleri ve Dokuzuncu Uluslararası Proje Festivalleri organizasyonları ile bütünleştirilerek yapılacak. Hedeflediğimiz vizyona ulaşma tarihinin, şehrimiz ve ülkemiz için unutulmaz bir yıl olmasını istiyoruz. Bu amaçla Türklerin Anadolu’ya girişinin bininci yıl dönümü olan 2071 yılını seçtik. Bu tarih aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'mızın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferimizin 150. yılı olacak” diye konuştu.

 

Rehberlik edecek

Ekrem Yüce, “ Bu yarışmadan alacağımız serbest fikirler ve öneriler Sakarya 2071 vizyonunu ortaya koymamıza, 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti adayı olan şehrimizin kalkınma ve gelişme politikalarını belirlememize ve fiziksel planlarımıza yön vermemize ışık tutacak.  Aynı zamanda da uygulamaya geçeceğimiz önümüzdeki yarım asırlık süreçte bize rehberlik edecektir. Tüm bu çalışmaları sadece belediye olarak değil, kentimizin tamamındaki paydaşlarımızla gerçekleştirmek arzusundayız” dedi.

 

Işık tutacak

Vali Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı konuşmada, Sakarya'nın geleceğine ışık tutacak, alınacak kararlarda yol gösterecek 2071 yılı vizyonuyla ilgili, kentsel gelişimle ilgili bir yarışmanın tanıtımında olmanın mutluluğunu, huzurunu yaşadığını söyledi.Ortak fikir üretmeye yönelik olan bu çalışmada istişare prensibinin de uygulandığı için büyük kıymet ifade ettiğini vurgulayan Nayir, "İnşallah bu ve benzeri çalışmalarla geleceğe ait hizmetler sektörünü, tarım sektörünü, sanayi sektörünü, turizm sektörünü en uygun yatırımlarını bularak burada gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

 

İş birliği önemli

Nayir, “Bizler iş birliği kültürüne önem vermemiz lazım. Bu çalışma aynı zamanda merkezi yönetim, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, basın, medya ayağıyla da önemli bir çalışmaya yön verecek, ışık tutacak bir çalışma olacak. Bu çalışmanın ilimize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

 

Büyük ödül

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin katkılarıyla "Sakarya Geleceğini Planlıyor" sloganıyla düzenlenecek Sakarya 2071 Kentsel Gelişim Planı Uluslararası Fikir Yarışması'na alanında en az 5 uzmanın bulunduğu ekip halinde katılım sağlanabilecek. Yarışmada birinciye 60 bin dolar, ikinciye 30 bin dolar, üçüncüye 15 bin dolar ve 10 biner dolardan oluşan 3 mansiyon ödülü verilecek. Projenin son teslim tarihi ise 1 Haziran 2020 olarak belirlendi.

 

25 Aralık 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 448 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU