Günün Tarihi:6 Ağustos 2020

‘Gözümüz kulağımız muhtarlarımız’


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Taraklı’yıziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, istişare toplantısında muhtarlarla bir araya gelirken, vatandaşların da taleplerini dinledi.

Kaymakamla görüştü

Ziyaretler kapsamında ilk olarak kaymakamlık binasına geçen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kaymakam Abdullah Arslantürk’e iade-i ziyarette bulunarak hayırlı olsun dileklerini iletti. Kaymakam Arslantürk ile bir süre görüşüp ilçedeki son durum hakkında bilgiler alan Vali Nayir, daha sonra Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantıya; Taraklı Kaymakamı Abdullah Arslantürk, Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, İlçe Emniyet Amiri Kemal Özdil, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Mustafa Karadaş, ilçe daire müdürleri ve gazilerde katıldı.

Vatandaşı dinledi

Taraklı Muhtarlar Derneği Başkanı Harun Gündüz’ün muhtarlar adına konuşma yaptığı toplantıda muhtarlara tek tek söz vererek sorun, öneri ve görüşlerini alıp ilgili birimlere gerekenin yapılması için talimatlar veren Vali Nayir, daha sonra vatandaşların taleplerini dinleyerek onlarla da bir süre sohbet etti. Toplantı sonrası Belediye Başkanlığını ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Başkan İbrahim Pilavcı’dan ilçenin genel durumuna ilişkin bilgiler aldı. Vali Nayir’i ilçelerinde ağırlamaktan onur duyduklarını ifade eden Başkan Pilavcı, yapılan faaliyetler ve projeleri de anlattı.

Muhtarlar

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlçe ziyaretlerimizde mutlaka yöneticilerimizle, muhtarlarımızla ve vatandaşlarımız ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bizler kamu yönetiminin, devletin ilk kapısının muhtarlıklar olduğuna inanıyoruz. Vatandaşlarımızın devletimize ileteceği taleplerde ilk başvuracağı, akıl danışacağı yerler muhtarlıklarımızdır. Sahip olduğumuz nimetlerin en önemlilerinden demokrasinin ilk basamağı, yine muhtarlık seçimleridir. Belediye Meclis seçimleri, Belediye Başkanı seçimleri, Büyükşehir Belediyesi seçimleri, Milletvekili seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimine kadar giden bu uzun seçim merdiveninde halkımız, ilk basamakta kendi mahallesini, kendi köyünü yönetecek olan muhtarları seçiyor.”

İlk pencere

Ahmet Hamdi Nayir, “İllerde valiliklerimizin ve ilçelerde kaymakamlıklarımızın da devleti temsil noktasında, kamuyu temsil noktasında ilk basamağı, ilk penceresi muhtarlıklardır. Bizler de vatandaşlarımızın neler yaptığını, aldıkları hizmetlerden memnun olup olmadıklarını muhtarlarımız aracılığı ile daha iyi öğrenebiliyoruz. Sizler bizim taşradaki hem kulağımız hem de gözümüzsünüz, sizlerle görüp sizlerle vatandaşın taleplerini anlamaya çalışıyoruz. Bizler elimizdeki imkânları kullanarak başta emniyet, asayiş olmak üzere eğitim, sağlık gibi hizmetleri yürütürken, zaman zaman altyapı hizmetlerinize de katkı vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda KIRDES ödeneklerinden imkânlar ölçüsünde bütün ilçelerimize başta asfalt olmak üzerimize düşenleri yapmaya gayret ediyoruz.”

Yardımcımızsınız

 Bu yıl bir kısmını tamamladığımız hizmetlerin gelecek yılki program taslaklarını da yavaş yavaş hazırlamaya başladık, gelecek olan bütçe durumuna göre onu da yine ilçelerimiz için kullanacağız diyen Vali Nayir, “2019-2020 yıllarında tasarruf tedbirleri uygulandığı için, zaruri ve öncelikli yatırımlara, öncelikli hizmet binalarına, altyapılara daha çok önem veriyoruz. Ancak sıkıntı yaşanmaması ve acil ihtiyaçların karşılanması açısından farklı alanlarda da elimizdeki imkânları sizler için kullanmaya gayret gösteriyoruz.Muhtarlarımızın bizlerden beklentileri olduğu gibi, bizim de sizlerden önemli ölçüde isteklerimiz bulunuyor. Öncelikli konularımız arasında olan emniyet ve asayiş hizmetlerinin en önemli yardımcıları sizlersiniz. Bu konuya çok önem vermemiz gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.”

Huzuru sağlayın

Vali Nayir, “ Alt yapısı ve üst yapısı ile donanımlı olan bir köyde ya da bir mahallede huzur olmaması, diğer unsurların gölgede kalmasına sebep olur. Bu açıdan bakarsak, size oy veren, sizi göreve getiren mahalle sakinlerinin huzuru konusunda üzerinize düşeni yapmanızı, vatandaşlarımız arasındaki birlik, beraberlik ve uyumu devam ettirmenizi istiyoruz. Hamdolsun Taraklı ilçemiz huzurlu, sakin şehir olarak tabir edilen bir yer. Birbirine saygı duyan, birbirini seven insanların yaşadığı bir ilçemiz. Dolayısıyla burada insanlar eğer huzurlu ve mutlu ise, mutlaka muhtarlarımızın da bu konuda katkısı ve emeği büyüktür. Bir şeyi yapmak zordur, ancak yıkmak çok kolaydır. Eğer huzurun sağlanması için bir şeyler yapılacaksa, herkesin elbirliği ile gayret göstermesi gerekiyor, ama bu ortamları bozmaya bir kişi bile yetiyor” dedi.

Ekip anlayışı

Vali Nayir,“Biz işin yapıcı olan kısmında hep birlikte ekip olarak hareket edip, başta emniyet ve asayiş konuları olmak üzere, imkânlar ölçüsünde eğitim, sağlık gibi hizmet alanlarında da çalışmalar yapmalıyız. İlçemizin en önemli yönlerinden olan kültür yapılarını korumak, turizmini geliştirmek, buraya ait sanatların kıymetini bilerek onları muhafaza etmek öncelikli konulardandır. Ancak bu da yine bir kişi ya da kurumun tek başına yapabileceği şeyler değildir. Bizler bir ekip anlayışı içerisinde hareket ederek, muhtarlarımızı da işin içine katarak, belediyelerimizi de işin içine katarak, Kaymakamımızın başında bulunduğu ilçe idare şube başkanlarımız ile birlikte gayret göstermeliyiz.”

Görevler emanetimiz

Görevler her zaman geçicidir diyen Nayir, “Bu görevler bizlere emanet, muhtarlık görevleri de sizlere emanettir. Sizden önce onlarca kişi bu görevleri yerine getirdikten sonra ayrıldı. Birçoğu belki bu dünyadan göçüp ebedi istirahatgahına gitti. Önemli olan ardınızda güzel izler bırakıp, hayır dua edilmesini sağlamaktır. Size verilmiş sorumlulukların en önemlilerinden bir tanesi de, birçok konuda olduğu gibi gerçekten maddi imkânları yetersiz kişileri Kaymakamımız ile paylaşmanızdır. Özellikle sosyal yardımlar konusunda sizlerin verdiği bilgilerin çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Geri dönüşüm

İlçe Halk Eğitim Merkezine geçen Vali Nayir, kursları ziyaret ederek usta öğreticiler ve kursiyerlerle sohbet etti. Taraklı Bezi Dokuma Kursu, Mis Sabun Yapımı Kursu ve Kadın Giysileri Dikim Kursunda el emeği göz nuruyla yapılan ürünleri inceleyen Vali Nayir, “Türkiye’nin farklı yörelerine ait değişik yapıda kumaş ve bezler vardır. Birçok yöreye ait farklı tarzda örnekler bulunduğu gibi, Taraklı’nın da bu alanda önemli bir geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Giysi, ev eşyası ve örtü olarak kullanılan bu kültürü devam ettirmek, tarihe olan borçlarımızdan birisidir. Özellikle atık malzemelerin de kullanılması bu ürünlerin oluşmasına daha da fazla kıymet katarken, ‘Sıfır Atık’ projesine destek vermeniz takdire şayandır. Çöpe gidecek olan bu malzemeler, sizlerin sayesinde yıllarca kullanılacak ürünlere dönüşüyor” diye konuştu.

Müftülük binası

Daha sonra ilçede yapımı büyük ölçüde tamamlanan Müftülük Hizmet Binası ve Kur’an Kursu’nda incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, içerisinde Müftülük İdari Birimleri, Kur’an Kursu, Konferans Salonu ve Okuma Salonu gibi çok amaçlı alanların da yer alacağı bina hakkında İlçe Müftüsü Kerim Kaya’dan bilgiler aldı.

Tarihi ziyaret

Son olarak ilçenin önemli tarihi mekânlarından Hacı Rıfatlar Konağını gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, ilçeye hem resmi ziyaret vesilesiyle hem de gezmek amacıyla birkaç defa geldiğini ve çok beğendiğini, kültürel miraslarımızdan, tarihi yapıları ve doğasıyla herkesi kendisine hayran bırakan Taraklı’nın gelişmesi ve dokusunun korunması adına hep birlikte büyük gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

25 Aralık 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 402 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU