Hollanda yolcuları Akyazı’da26 Aralık 2019, Perşembe

Proje ekibi

7-12 Nisan 2020 tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir haftalık yapılandırılmış  kurs görecek olan proje ekibi, Akyazı’daki fabrikaları teker teker gezdi ve görüştükleri bayanlardan elde ettikleri bilgileri not alıp onlara girişimcilik konularında tavsiyelerde bulundu. Sündüz Şimşek, Vedat Tetik, M Alper Albostan, Mahmur  Üney, Halil İbrahim Altuğ, Neriman Dindar, Ayşe Uğurlu Binici, Mürvet Örçün, Şerif Demir ve Huriye Kınal’dan oluşan proje ekibi ilk olarak Akyazı’daki İşmond tekstil fabrikasını ziyaret etti. Fabrika Müdürleri Kenan Şen ve Mahmut Gümüş, fabrikada çalışanların yüzde 80’inin kadın olduğunu, bir çoğunun elde ettikleri tecrübelerle kendi işlerini kurduklarını ifade etti.

Bölüm açılmalı

Daha sonra Aydın Örme Tekstile geçen ekip, İnsan Kaynakları Müdürü Halil Tamay’la görüşerek fabrikada çalışan bayanları iş başında ziyaret etti ve bilgi alışverişinde bulundu. Müdür Halil Tamay istihdam konusunda meslek liselerinde ihtiyaç duydukları tekstil boyacılığı ve tekstil apreciliği bölümlerinin açılması gerektiğini belirterek, bu bölümde okuyanların fabrikalarında staj yapabileceklerini ve istihdam edilebileceklerini söyledi.

Kursiyerlere eğitim

Proje ekibi daha sonra LTB’yi (Kot fabrikası) ve Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Şener Bayraktar’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı ve konu ile ilgili görüş ve tavsiyeleri aldı. Proje ekibi Hollanda’da alacakları eğitim sonucunda ilimizdeki kursiyerlere daha etkin eğitim vererek, mezunların istihdamı, kadınların girişimcilik konusundaki motivasyonunun artırılması ve Hollanda’daki örneklerle bilgi paylaşımında bulunarak onları bu alanda teşvik edecekler.

Bu haber toplam 486 defa okundu.

Resim Galerisi