Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Gençler Bilimin İzinde


Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı vesilesiyle Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Serdivan Gençlik Merkezi tarafından Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Kitap Okuma Halkalarında Bilim Tarihi’ kitabının tahlilini gerçekleştirdiler.

Büyük ödül

Prof. Dr. Fuat Sezgin (24 Ekim 1924-30 Haziran 2018) İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi araştırmaları yapan, dünyanın önde gelen Bilim İnsanlarından biridir. Prof. Dr. Fuat Sezgin, uluslararası alanda İslam bilim tarihi alanında yaptığı çalışmaları nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. Aldığı ödüller arasında İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü gibi birçok önemli ödül bulunuyor. 2019 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi.

 

Tarih hakkında

Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını Kitap Okuma Halkaları ile öğrenen gençler, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyaretiyle geçmişten günümüze bilim ve teknoloji tarihi hakkında detaylı bilgi edindiler. Müze rehberi eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette astronomi, matematik, fizik, tıp ve kimya alanında Müslüman bilginler tarafından icat edilen ve geliştirilen aletleri de öğrendiler. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyareti sonrasında gençler, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Müzesini ziyaret ettiler. İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen gençler Boğaz Turu yaparak bu özel gün için teşekkür etti. 

26 Aralık 2019 , Perşembe Bu haber toplam 421 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU