Günün Tarihi:26 Şubat 2020

Bu markette her şey yerli ve ucuz olacak


Adapazarı Yeni Cami Adnan Menderes Caddesi üzerinde kısa süre içinde açılacak olan Tarım Kredi Kooperatif Markette satılan bütün ürünler yerli olacak. Çiftçiden alınan ürünlerin aracısız tüketiciye ulaşacağını söyleyen Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, “Hem üretici hem de tüketici kazanacak” dedi.

İlk şube Yeni Cami’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrasında Türkiye genelinde sayısı 500’e ulaşacak olan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerin Sakarya’daki ilk şubesi Yeni Cami’de açılacak. Birlik Marketlerde tamamen yerli ürünlerin uygun fiyata satılacağını söyleyen Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, “Çiftçilerimizden aldığımız ürünleri işleyip paketledikten sonra aracı olmadan tüketici ile buluşturacağız” dedi.

 

Kooperatifler

Tarım Kredi Kooperatif Market ve kooperatif çalışmaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, “ Tarım Kredi Kooperatifleri olarak 17 bölge bin 625 kooperatif ve bir merkez birliğimiz ile 850 bin çiftçi ortağımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Sakarya Bölge olarak da bizim 87 tane birim kooperatifimiz 16 tane hizmet büromuz var. 9 tane de vilayet bize bağlı bu vilayetlerden birisi de Sakarya. Sakarya’da bizim 36 tane kooperatifimiz var” dedi.

 

Talimat verdi

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarım Kredi Birlik A.Ş. market sektöründe hızla büyümeye devam ettiğini ifade eden Sungur, “Sayın Cumhurbaşkanımız Kısıklı’daki marketimizden alışveriş yaptıktan sonra bu marketlerin çoğaltılmasına yönelik bir talimat verdi. Marketlerimizde çiftçinin ürünlerinin aracısız olarak tüketiciye ulaştırılmasını takdir eden Sayın Cumhurbaşkanımız marketlerin sayını 500’e ulaşacağını da ifade etti. İnşallah bir aksilik olmazsa 31 Aralık 2021 yılına kadar 500 market sayısına ulaşmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

 

Tüketiciye ulaşacak

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu sektörde büyümesinin çiftçinin yararına olacağını da söyleyen Sungur, “ Örneğin Bolu’da üretilen Ay çekirdeği biz piyasaya girene kadar tonu 2 bin 100 liradan satılıyordu. Biz piyasaya girip ay çekirdeği aldıktan sonra piyasa 2 bin 400 liraya çıktı. Biz bu aldığımız ay çekirdeğini yağ fabrikamızda ay çiçeği yağına dönüştürüp marketlerimizde tüketiciye ulaşır hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Tamamen yerli

Marketlerde satılan ürünlerin tamamının yerli olduğunu sözlerine ekleyen Sungur, “Pirinç, mercimek, barbunya, fındık, zeytin, süt ürünleri ve un gibi bütün ürünlerimizi kooperatif ortağı olan ve olmayan çiftçilerimizden alarak temizleyip işledikten sonra paketleyip marketten satıyoruz. Arada kimse olmadığı için bunu satış fiyatlarımıza da yansıtıyoruz. Bu da tüketicinin cebine yansıyor. Hem üretici hem de tüketici kazanıyor” ifadelerini kullandı. Bölgelere göre özel ürünler de olduğunu söyleyen Sungur, “ Örneği Karabük’ten siyez buğdayı aldık bunu işleyerek katkısız siyez unu olarak market raflarında satışa hazır hale getirdik” dedi.

 

Sayısı artacak

Market sayısının artması ile birlikte üretimin de artacağını belirten Fırat Sungur, “ Talep arttıkça bizim alımlarımız da artacak. Çiftçimiz de üretimini çoğaltacak. Buradaki gayemiz aradaki aracıları çıkarmak. Sakarya’da Yenicami’ye açacağımız marketin dışında birkaç noktaya daha açmak için çalışmalarımız devam ediyor. Anlaşamazsak kendi kooperatif alanlarımızda marketlerimizi çoğaltacağız” şeklinde konuştu.

 

Sakarya reyonu

Sakarya’ya özel ürünlerin de marketlerde olacağını söyleyen Sungur, “ Sakarya’ya ait bir reyon olacak ve burada vatandaşlar şehre ait ürünleri bulabilecekler. Geyve ayvası, patates, fındık vb. ürünleri bu reyonda satacağız. Gezen tavuk yumurtası diğer marketlerimizde orta Anadolu’dan geliyor ama biz Sakarya’daki kooperatiflerden bu ürünü temin etmek istiyoruz. 1863’den beri devam eden bir kurumuz ve sattığımı her malın arkasındayız” dedi.

 

28 Aralık 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 1639 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU